Jeśli nie zarządzasz wymianą waluty w optymalny sposób, możesz negatywnie wpływać na płynność finansową swojej firmy. Kantor internetowy to narzędzie, które może w tej kwestii pomóc.

Istnieją skuteczne i efektywne metody na zarządzanie wymianą walut w firmie. Jednym z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców narzędzi do przewalutowania środków oraz zlecania przelewów międzynarodowych jest kantor internetowy. Ma to swoje uzasadnienie pod względem zarządzania, jak i opłacalności finansowej. Dla przykładu: wymiana walut online w kantoronline.pl  jest nawet 8% tańsza niż w banku.

Co to jest kantor internetowy?

Kantor internetowy to narzędzie do wymiany walut online. Przewalutowanie odbywa się przy pomocy platformy www oraz bankowości internetowej. Klient zasila konto w kantorze internetowym środkami, które chce wymienić, dokonuje przewalutowania, a następnie otrzymuje w zamian środki w walucie, którą kupił.

O ile kantory online oferują niższy spread walutowy?

Bardzo często banki oferują klientom kurs sprzedaży i kupna waluty, który jest zawyżony i wynosi nawet około 7,4%. W kantorze internetowym aktualizacja kursów walut odbywa się co 10 sekund, zgodnie z wahaniami na rynku walutowym. Przy czym spread walutowy jest tu zdecydowanie niższy: w kantoronline.pl dla waluty euro wynosi zaledwie 0,6%, a dla dolara 0,8%. Na oferowanie klientom lepszych kursów walut pozwala między innymi fakt, że e-kantory działają wyłącznie online: generują niewielkie koszty utrzymania, natomiast zasięg ich klientów jest nieograniczony.

Funkcjonalność kantoru internetowego

Kantor internetowy umożliwia nie tylko wymianę waluty, ale również zlecanie płatności międzynarodowych. W niektórych kantorach online dostępna jest funkcja zamawiania kursów online. W przypadku zamówienia kursu, system kantoru online informuje klienta o tym, że kurs danej waluty osiągnął oczekiwany poziom i rozlicza transakcję automatycznie. W ten sposób można wymieniać walutę po najlepszym kursie w danym miesiącu bez angażowania na to czasu pracowników.

Wymiana online usprawnia transakcje

W kantorach internetowych klienci na bieżąco mają wgląd w postęp transakcji wymiany waluty, dzięki czemu dokładnie wiedzą, kiedy mogą oczekiwać zwrotu wymienionych środków. Pozwala to na bezpieczne planowanie kolejnych międzynarodowych transakcji, bez martwienia się o płynność finansową. Można także łatwo ustawić przelew zdefiniowany, aby za każdym razem nie wprowadzać ręcznie danych tego samego kontrahenta.

Jaką rolę odgrywają kantory internetowe na rynku wymiany walut?

Dzisiaj kantory internetowe są największymi konkurentami dla banków i kantorów stacjonarnych w zakresie usługi wymiany walut. Zmniejszenie kosztów wymiany, innowacja i efektywność jaką wniosły do tej branży zadecydowały o ich konkurencyjnej roli. Dzięki nim cyfrowe płatności zmieniają się zgodnie z potrzebami klientów.

Czy wymiana online jest bezpieczna?

Podczas transferu środków online każdy przedsiębiorca chce mieć pewność, że zarówno wrażliwe dane, jak i kwota transakcji będą przetwarzane w bezpieczny sposób. Dlatego działalność kantorów online jest regulowana przez zezwolenie dewizowe wydawane przez Narodowy Bank Polski. Dodatkowo, e-kantory stosują dokładnie takie same zabezpieczenia jakie funkcjonują w bankowości internetowej, m.in. szyfrowane łącze SSL. Nie ma więc powodów do tego, aby nie ufać kantorom internetowym.

Podsumowując

Minimalizacja kosztów, wysoka jakość obsługi, funkcjonalność oraz zaawansowane bezpieczeństwo to powody, dla których kantory internetowe mają ogromne znaczenie dla przedsiębiorców. Nie wszystkie kantory online są jednak sobie równe. W kwestii wyboru najlepszego warto uważnie śledzić wysokość spreadu walutowego. Bo kiedy mówimy o kwotach pięcio- i sześciocyfrowych, mała różnica istotnie wpływa na kwotę zysków, bądź strat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o taniej i efektywnej wymianie walut przeczytaj: Gdzie tanio kupić euro?

 

 

 

Artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *