wt.. mar 19th, 2024

Zdecydowałeś się na wdrożenie content marketingu w swojej firmie, ale nie bardzo wiesz od czego zacząć? A może wciąż zastanawiasz się, jakie korzyści może przynieść to rozwiązanie Twojej firmie? (W tej sytuacji koniecznie przeczytaj nasz poprzedni artykuł o korzyściach content marketingu).

To, co powinieneś teraz zrobić to poświęcić trochę czasu na stworzenie strategii contentowej, która będzie drogowskazem dla Twoich przyszłych działań. Zobacz o jakich ośmiu elementach musisz pamiętać.

Cel

Wszystkie działania marketingowe, które podejmujemy w biznesie muszą mieć swój cel. W innym przypadku nie będziemy w stanie realnie określić efektywności i ekonomiczności poszczególnych przedsięwzięć. Czy wdrażając content marketing chcesz zbudować swój wizerunek? Dotrzeć do nowych klientów? Wypromować swoją markę lub produkt? A może wykreować popyt na Twoją ofertę?

Cele powinny być tworzone w oparciu o tzw. koncepcję SMART. Oznacza to, że muszą być sprecyzowane, mierzalne, osiągalne, realne i określone w czasie.

Analiza konkurencji

Jeżeli zauważyłeś, że jakaś firma z Twojej branży w wyjątkowy sposób wyróżnia się w internecie, spróbuj przeanalizować jej działania. Zwróć uwagę na to, o czym pisze, w jakich miejscach publikuje oraz które z treści generują największe zainteresowanie. W ten sposób bardzo łatwo wywnioskujesz, co interesuje odbiorców w Twojej branży.

Oczywiście, nie polecamy powielania tych samych tematów. Zastanów się raczej nad różnymi formami dopełnienia informacji lub przekazania ich w inny sposób (prezentacja? webinar?).

Jeżeli nikt z Twojej konkurencji nie poruszył istotnej z punktu widzenia Twojej działalności tematyki, wykorzystaj to. Być może ryzyko się popłaci, staniesz się prekursorem pewnego trendu i zyskasz nowych, lojalnych klientów.

Analiza SWOT

Analiza SWOT to prosta metoda badawcza, która jest podstawą każdej strategii. Pozwala oszacować mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia wynikające z realizacji nowego projektu. Dzięki niej będziesz w stanie określić, czy planowane przez Ciebie przedsięwzięcie ma szanse zaistnienia na rynku.

S (strengths, mocne strony) – atuty które pozwolą Ci wyróżnić się na tle konkurencji (np. rozpoznawalna marka, duża ilość specjalistów, unikalne umiejętności).

W (weeknesses, słabe strony) – Twoje słabe strony oraz ograniczenia (kadrowe, czasowe, finansowe), które w ostatecznym rozrachunku będą miały istotny wpływ na realizację zamierzonych działań.

O (opportunities, szanse) – rynkowe uwarunkowania i okoliczności, które mogą w sposób pozytywny wpływać na rozwój założonego projektu.

T (threats, zagrożenia) – rynkowe zagrożenia, czyli wszystko to, co może stanąć na drodze w osiąganiu sukcesu strategii content marketingowej (np. spadek czytelnictwa, zbyt duża ilość contentu z danej branży itd.).

Określenie grupy docelowej i zrozumienie odbiorcy

Zarówno sam biznes, jak i content marketing potrzebują odbiorców. Dlatego też fundamentem strategii contentowej jest zrozumienie czytelników i określenie, jakiego rodzaju treści uznają za interesujące i potrzebne. Przed doborem tematów czy kanałów dystrybucji należy sprecyzować, do jakiej grupy odbiorców chcemy dotrzeć z naszym contentem, w jakich miejscach jest ona najbardziej aktywna oraz określić jakie tematy i formy uznaje za najbardziej użyteczne. Prawdopodobnie osoby młode chętniej skorzystają z humorystycznych treści wideo w kanałach social media, podczas gdy starsi sięgną po merytoryczny artykuł w czasopiśmie branżowym. Poza oczywistymi elementami analizy grupy docelowej, takimi jak określenie parametrów społeczno-demograficznych (wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania, zawód, zainteresowania itd.) warto stworzyć tzw. persony, czyli wymyślone profile idealnych odbiorców. Aby to zrobić musisz zwizualizować sobie swojego perfekcyjnego klienta, nadać mu imię, zawód, określić wiek i miejsce zamieszkania, a następnie przeanalizować możliwe zachowania w sieci. Jakie strony odwiedza, w jakich godzinach, jakie ma problemy i gdzie poszukuje rozwiązań. Na podstawie takich kilku wykreowanych profilów możesz zarysować plan publikacji i dystrybucji treści.

Analiza trendów

Prawdopodobnie nikt nie zna Twojej branży lepiej niż Ty. Niestety, jeżeli się z tym zgadzasz, to może dopadło Cię coś znanego w świecie marketingu jako tzw. „klątwa wiedzy”. Musisz zrozumieć, że to co dla Ciebie jest proste, logiczne i powszechne, nie jest takie dla innych. Zakładanie z góry, że dana tematyka powinna najbardziej zainteresować Twoich klientów to najłatwiejsza droga do porażki. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które pozwalają badać zainteresowania i trendy, które najprawdopodobniej dotyczą również Twoich klientów. Skonfrontuj swoje przeczucia z wynikami takich narzędzi jak Google Trends, Google Keyword Planner, AnswerThePublic.com czy BuzzSumo.com.

Content

We wcześniejszym artykule powiedzieliśmy sobie, że content marketing to coś więcej niż tworzenie treści. Jest to element Twojej komunikacji, który musi być spójny z Twoją misją. Musisz przemyśleć nie tylko tematykę, którą będziesz podejmować, ale również formułę i strukturę wpisów, częstotliwość publikacji czy chociażby sposób narracji i zwracania się do Twoich klientów.

Dystrybucja i promocja

Niestety samo stworzenie treści i wrzucenie jej na stronę internetową czy bloga niewiele da, jeżeli nie masz jeszcze wyrobionej na rynku marki. Najczęściej w content marketingu przyjmuje się więc zasadę 20-80. Chodzi tu o to, aby 20% czasu poświęcić na research, tworzenie contentu i korekty a pozostałe 80% na jego dystrybucję w miejscach, w których przebywa Twoja grupa docelowa. Pomysł na rozprzestrzenienie treści w sieci zależy od jej tematu, formy czy przeznaczenia. Do swojej dyspozycji masz takie kanały jak m.in. social media, portale i serwisy tematyczne, agregaty wiadomości (np. Wykop.pl), fora internetowe i marketing szeptany. Dobrym rozwiązaniem jest również łączenie działań w sieci ze strategią offline. Twój content w formie artykułu może na przykład pojawiać się w papierowych wydaniach lokalnej prasy, możesz też obejmować patronatem branżowe wydarzenia, a Twoje logo pojawi się w materiałach reklamowych przygotowanych dla uczestników.

Mierzenie efektów

Cele, które zostały postawione już na pierwszym etapie tworzenia strategii contentowej powinny być cyklicznie weryfikowane. Pozwala to na sprawdzenie efektywności działań, modyfikację tematyki czy formy treści, ulepszenie metod dystrybucji itd. Wykorzystaj takie narzędzia jak Google Analytics czy Brand24 i wyciągaj wnioski, które pozwolą Ci rozwijać Twoje działania z zakresu content marketingu.

One thought on “8 kroków do stworzenia strategii content marketingowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *