Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem, czy jednoosobową firmą, a może pracujesz w zarządzie spółki, masz możliwość poprzez swojego pracodawcę lub samodzielnie jako przedsiębiorca z sektora mikro, małych lub średnich firm (MŚP) skorzystać z dofinansowania dedykowanego na tzw. usługę rozwojową, która obejmuje:

1. szkolenia,

2. e-learning,

3. studia podyplomowe,

4. egzaminy podnoszące kwalifikacje,

5. usługi o charakterze zawodowym,

6. doradztwo,

7. coaching,

8. mentoring,

9. usługi „szyte na miarę” według zapotrzebowania, czyli np. analiza przedwdrożeniowa dla dedykowanego skomputeryzowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem

nawet w wysokości 80% kosztu takiej usługi.

Finansowanie usług miękkich

Już wkrótce (przełom sierpnia i września 2017 r.) ruszają otwarte konkursy prowadzone przez operatorów na finansowanie usług miękkich w ramach popytowego systemu finansowania. System ten w skrócie obejmuje dotacje udzielane bezpośrednio przedsiębiorstwom z sektora MŚP na realizację usług ujętych w ogólnopolskiej Bazie Usług Rozwojowych (https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/).

Jest to istotna zmiana w systemie finansowania m.in. szkoleń w stosunku do poprzedniego okresu programowania, w którym to instytucje szkoleniowe przygotowywały projekty, a my jako przedsiębiorcy korzystaliśmy ze szkoleń. Obecnie sam przedsiębiorca wybiera usługę z Bazy Usług Rozwojowych, zapisuje się na nią, podpisuje umowę o dofinansowanie z konkretnym operatorem, korzysta z usługi opłacając ją, a następnie po ocenieniu usługi i przedstawieniu dokumentów rozliczeniowych, otrzymuje, na mocy umowy, refundację części kosztów takiej usługi. W naszym województwie jednym z takich operatorów jest Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która ma swój oddział również Szczecinie (poza tym są to również Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA i Polska Fundacja Przedsiębiorczości).

W jaki sposób mogę skorzystać z dofinansowania?

Ważnym elementem możliwości skorzystania z dofinansowania jest zarejestrowanie się przedsiębiorstwa i jego pracowników w Bazie Usług Rozwojowych, a po wybraniu konkretnej usługi, podpisanie umowy z danym operatorem. W ramach jednej umowy, przedsiębiorca ma określone limity środków do wykorzystania i tak:

1. mikroprzedsiębiorstwo – 15.000 PLN

2. małe przedsiębiorstwo – 75.000 PLN

3. średnie przedsiębiorstwo – 400.000 PLN

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podpisać wiele takich umów, z różnymi operatorami. Ważne jest jednak, aby dana umowa zawsze dotyczyła innych pracowników i innego zakresu usługi – obowiązuje tu bowiem zakaz podwójnego finansowania.

Takiej okazji na rozwój Twoich pracowników, jak również firmy nie można przepuścić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *