Wzrost cen surowców, nowe podatki, nieudane inwestycje…wszystko to ma wpływ na firmowy budżet. W długi można wpaść z dnia na dzień – problem ze spłatą kredytu bankowego czy pożyczki może spotkać każdego, w każdym momencie życia. Sprawa jest tym bardziej dotkliwa jeżeli dotyczy kredytu hipotecznego i mieszkania, w którym prowadzona jest działalność dłużnika i mieszka w nim cała rodzina. Banki lub firmy windykacyjne bardzo często straszą dłużników pozwem. Co zrobić, kiedy sprawa naszego zadłużenia trafia do sądu?
W momencie otrzymania pozwu, dłużnicy często przyjmują bierną postawę. Niesłusznie zakładają, że z bankiem nie da się skutecznie walczyć. Pojawiają się myśli, że to przecież ogromna instytucja, która z pewnością zatrudnia najlepszych prawników. Nic bardziej mylnego. W świetle licznych orzeczeń i zmian przepisów dłużnicy mają duże szanse na wygraną w sądzie, nawet z największymi bankami. Wskazują na to liczne sprawy sądowe wygrane przez dłużników.
Banki lub fundusze sekurytyzacyjne często popełniają błędy. W sądzie może okazać się, że cesja wierzytelności była nieważna, można wnieść zarzut przedawnienia całości lub części należności (zwłaszcza odsetek), wykazać brak kompletnej dokumentacji ze strony banku lub funduszu oraz inne błędy strony przeciwnej. Doświadczony i wyspecjalizowany radca prawny lub adwokat wygrywając sprawę może doprowadzić do całkowitego oddłużenia. Mowa tu nawet o sprawach dotyczących kwot liczonych w milionach złotych. Kancelarie specjalizujące się w oddłużaniu działają na terenie całego kraju, nieważne więc skąd pochodzi dłużnik i w jakim sądzie toczy się przeciwko niemu sprawa. Warto podjąć się takiej współpracy, nawet na odległość.
Inną kwestią, której obawiają się dłużnicy są wysokie koszty postępowania sądowego. Zamiast powierzyć swoją sprawę profesjonalnemu pełnomocnikowi, zaprzestają jakiegokolwiek działania. Przestają odbierać telefony, nie odbierają poczty. Pamiętajmy jednak, że gdy sprawa zakończy się sukcesem dłużnika, to strona przegrana pokrywa koszty sądowe. Bierność się nie opłaca!
Jeżeli nie możesz poradzić sobie ze spłatą zobowiązań firmowych, otrzymałeś nakaz zapłaty, bank wypowiedział Ci umowę kredytową lub Twoja sprawa trafiła do sądu, skontaktuj się mailowo na adres kontakt@doradcawbiznesie.pl lub telefonicznie pod numerem tel. 512 444 400. Ocenimy Twoją sytuację, pomożemy oszacować szanse na wygraną oraz znajdziemy doświadczonego reprezentanta do walki w sądzie. Pokażemy Ci, że z bankiem można wygrać, a Ty pozbędziesz się ograniczających Cię zobowiązań.

O autorze Zbigniew Machowski
Adwokat w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył aplikację prokuratorską. Wykonując zawód adwokata kontynuuje tradycje rodzinne. Prowadzi kancelarię w Warszawie i w Szczecinie. Jest doktorantem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studentem Master of Business Administration (MBA). Jest także doradcą restrukturyzacyjnym oraz mediatorem wpisanym na listę przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie.