Finanse Prawo

Bank sprzedał Twój dług? Zobacz, co robić!

Banki dochodzące należności od dłużników, chętnie dokonują sprzedaży zobowiązań funduszom sekurytyzacyjnym. Tym samym odzyskują część należności z góry a jednocześnie osiągają pewne korzyści i nie muszą już dłużej samodzielnie walczyć z dłużnikiem. Co więcej, sprzedaży mogą dokonać na każdym etapie egzekucji. Zobacz co robić, kiedy bank sprzedał Twój dług.

Jeżeli nie spłacasz kredytu i listonosz przyniósł list od firmy windykacyjnej, która nie jest Ci znana, odbierz go. Prawdopodobnie bank sprzedał Twój kredyt. I choć nie potrzebuje do tego Twojej zgody, musi Cię o tym poinformować. Pamiętaj, że chowanie głowy w piasek i nieodbieranie korespondencji na jakimkolwiek etapie egzekucji przed niczym Cię nie uchroni. W kopercie może znajdować się chociażby nakaz zapłaty, który uprawomocni się bez Twojej wiedzy. Wówczas o egzekucji możesz dowiedzieć się dopiero od komornika.

Wbrew pozorom sprzedaż wierzytelności nie musi być taka straszna, jak może się Tobie wydawać. Choć pisma od firm windykacyjnych przerażają, istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się długów. Sprzedaż wierzytelności tak naprawdę otwiera przed Tobą szereg nowych możliwości prawnych.

W określonych przypadkach, zmiana wierzyciela wymaga rozpoczęcia egzekucji od nowa. W takich sytuacjach znika dotychczasowa podstawa egzekucji, a nowy wierzyciel musi postarać się o uzyskanie wyroku, który stanie się podstawą do ściągania należności. Tym samym zyskasz więcej czasu, aby przygotować się do obrony i skonsultować swoją sprawę z doświadczonym radcą prawnym lub adwokatem.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, dlaczego bank zdecydował się na sprzedaż długu. Bardzo często zdarza się, że banki pozbywają się wierzytelności tuż przed terminem ich przedawnienia. Firmy windykacyjne z kolei próbują doprowadzić do jego przerwania przez dłużnika, m.in. poprzez podpisanie ugody załączonej do korespondencji.

Co więcej, należy przyjrzeć się samej cesji wierzytelności. Może okazać się, że umowa cesji jest nieważna bo nie została sporządzona na piśmie, brak jej pewnych wymogów formalnych, występują błędy w załącznikach lub została dostarczona w nieprawidłowy sposób. Radca prawny lub adwokat specjalizujący się w oddłużaniu z pewnością pomoże w ocenie skuteczności cesji i prawidłowości zapisów tej umowy.

 

 

Jeżeli przestałeś radzić sobie ze spłatą kredytu, bank sprzedał Twój dług, otrzymałeś nakaz zapłaty lub sprawa trafiła już do sądu, skontaktuj się z nami mailowo na adres kontakt@doradcawbiznesie.pl lub telefonicznie pod numerem tel. 512 444 400. Na podstawie przesłanych przez Ciebie dokumentów ocenimy Twoją sytuację, pomożemy oszacować szanse na wygraną oraz znajdziemy doświadczonego reprezentanta do walki w sądzie. Pokażemy Ci, że z bankiem można wygrać, a Ty pozbędziesz się ograniczających Cię zobowiązań.

O autorze Zbigniew Machowski

Adwokat w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył aplikację prokuratorską. Wykonując zawód adwokata kontynuuje tradycje rodzinne. Prowadzi kancelarię w Warszawie i w Szczecinie. Jest doktorantem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studentem Master of Business Administration (MBA). Jest także doradcą restrukturyzacyjnym oraz mediatorem wpisanym na listę przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *