EEG Biofeeback jest nową, skuteczną metodą terapeutyczną, która uczy nas używania mózgu oraz poprawia skuteczność jego pracy. Obecnie EEG Biofeedback nazywany jest terapią XXI wieku. Trening jest dobrym uzupełnieniem terapii psychologicznej i medycznej. Przede wszystkim jest nieinwazyjny oraz nie ma żadnych skutków ubocznych. Zapraszam do zapoznania się z tym, czym jest Biofeedback i jak możemy wykorzystać jego możliwości w naszym życiu.
Trochę historii…
Jeszcze w 1972 roku profesor Sterman przeprowadził eksperyment na kotach. Jego badania pokazały, że zwierzęta są w stanie zwiększyć amplitudę fal mózgowych o częstotliwości 12-15 Hz w okolicach kory sensomotorycznej. Kolejne badania pokazały, że jest to także możliwe u ludzi. Eksperymenty Stermana i jego zespołu poszły o krok dalej i następnie przebadano osoby z epilepsją. Trening nastawiony był na zwiększenie fal SMR (tzw. „fale szczęścia”) w mózgu. Po cyklu sesji zauważono, że pacjenci mają mniej napadów padaczkowych.
Następnie metoda EEG Biofeedback była wykorzystywana przez naukowców pracujących w NASA. W treningach brali udział astronauci i piloci, których praca była bardzo złożona, stresująca i odpowiedzialna. Dzięki sesjom EEG Biofeedback ćwiczyli swoją koncentrację i uważność, która jest niezbędna przy wykonywaniu takiej pracy. Biofeedback stał się popularny wśród sportowców. Przykładowo Adam Małysz korzystał z Biofeedbacku w momencie, kiedy odnosił największe sukcesy. Obecnie Biofeedback ma także zastosowania terapeutyczne oraz samorozwojowe, ale zanim do tego przejdziemy, zastanówmy się nad jednym aspektem.
Co to jest EEG Biofeedback?
EEG Biofeedback działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego, czyli klient dostaje informację zwrotną o aktywności bioelektrycznej swojego mózgu. Z kolei rola terapeuty sprowadza się do pomocy trenującemu, aby zrozumiał w jaki sposób może kontrolować pracę swojego mózgu, czyli zmienić nieprawidłowy rozkład fal mózgowych. Mówiąc krótko Biofeedback polega na samoregulacji ciała i umysłu dzięki psychofizjologii, czyli obserwacji swojego organizmu i uczenia się kontrolowania procesów fizjologicznych.
Jak wygląda sesja EEG Biofeedback?
Na głowie klienta umieszczamy specjalne elektrody, które wysyłają sygnały o aktywności fal mózgowych za pomocą urządzenia do komputera. Terapeuta na swoim ekranie obserwuje wykres fal mózgowych. Z kolei trenujący tę samą informację ma przedstawioną w sposób graficzny np. w postaci specjalnej gry czy filmu. Warto wiedzieć, że owa gra jest odbiciem lustrzanym aktywności mózgu. Przedstawiona jest ona w sposób graficzny, aby była bardziej zrozumiała dla trenującego. Rola terapeuty sprowadza się do przeprowadzenia diagnozy, w celu wybrania odpowiedniego protokołu treningowego, kontroli postępu terapii, a także zmieniać poziom trudności treningu w zależności od zaawansowania. Po kilkunastu sesjach można zrobić kolejne badanie mózgu, aby zobaczyć czy terapia zmierza we właściwym kierunku czy też trzeba zmodyfikować protokół treningowy. Z kolei klient trenuje określone partie mózgu za pomocą gier, filmów, wizualizacji, fraktali. Dobór grafiki zależy od protokołu treningowego, wieku klienta, a także od preferencji. Właściwy trening u dorosłych trwa 40 minut, u dzieci 20-30 minut. Warto wiedzieć, że pierwsze, zauważalne efekty terapii powinny pojawić się po około 12-14 sesjach. Wszystko jest kwestią indywidualną, zależną od krzywej uczenia się klienta oraz osobistych predyspozycji. Po każdej sesji trenujący może czuć się wyciszony lub lekko pobudzony, zależy to od protokołu treningowego.
Kto może skorzystać z treningów?
Trening EEG Biofeedback skuteczny jest zarówno w przypadku osób zdrowych jak i z rozmaitymi problemami psychicznymi. Sesje idealnie sprawdzają się wśród np. dzieci z ADHD (J. Lubar), dysleksją, dysgrafią (Tensey), zaburzeniami zachowania, zaburzeniami mowy czy problemami z nauką. Z kolei zdrowe dzieci korzystając z sesji Biofeedback w celach poprawy pamięci, koncentracji, szybkości uczenia się. Z kolei dorośli decydują się na sesję Biofeedback z wielorakich powodów – chcą poprawić nastrój, jakość snu, zmniejszyć poziom stresu, nauczyć się relaksować czy tak samo poprawić pamięć i koncentrację, aby uzyskiwać lepsze wyniki w pracy.
Ponadto Penniston, który trenował weteranów wojennych pokazał, że Biofeedback może być pomocny także przy leczeniu traumatycznych przeżyć czy zaburzeń lękowych. Z kolei w latach 80. Peniston i Kulkosky stosowali Biofeedback w pracy z pacjentami uzależnionymi. Sesje prowadzone były z powodzeniem, także do dziś wykorzystuje się protokół wymyślony przez tych naukowców do leczenia uzależnień.
Biofeedback idealnie sprawdza się także w biznesie
Po kilku sesjach poprawi się jakość pracy Twojego mózgu, dzięki czemu będziesz wydajniejszy w pracy. Biofeedback poprawia również kreatywność i szybkość myślenia, która jest bardzo ważna w biznesie i w pracy na wysokich stanowiskach menadżerskich. Sesje Biofeedback pomagają również zwalczyć przyczyny wypalenia zawodowego, a także zniwelować wysoki poziom stresu. Przez te dwa czynniki nasza praca, działalność w biznesie jest bardzo utrudniona. Po jednym cyklu sesji mamy szansę osiągnąć tzw. Peak Performance, czyli szczytową wydajność mózgu. Można powiedzieć, że poprawa jednego czynnika korzystnie wpływa na pozostałe deficyty.
Jak już wiemy każdy człowiek może nauczyć się kontrolować procesy zachodzące w naszym organizmie, dzięki czemu mamy szansę rozwinąć duży potencjał naszego mózgu i zwiększyć jakość naszego życia. Godzina poświęcona na trening jest czasem dla nas. Nie tylko pracujemy nad tym, aby nasz mózg był wydajniejszy, ale także relaksujemy się i odrywamy od codzienności. Jest to niezwykle ważne i cenne, ponieważ w obecnych czasach, w których żyjemy szybko, nie łatwo znaleźć chwilę, którą przeznaczymy dla naszego wewnętrznego rozwoju.

O autorze Katarzyna Tutko
Jest psychologiem i terapeutą EEG Biofeedback. Psychologię ukończyła na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS w Warszawie. Przez pół roku była studentką Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie. W trakcie studiów realizowała wiele staży i kursów z zakresu psychologii m.in pracowałam z dziećmi z autyzmem oraz osobami z problemami seksuologicznymi. Obecnie pracuje z dorosłymi osobami z zaburzeniami psychicznymi, osobami w żałobie oraz otworzyła własną działalność, gdzie prowadzi treningi mózgu metodą EEG Biofeedback. (katarzynatutko.pl). W swoich artykułach będzie skupiać się przede wszystkim na ludziach, motywacji, rozwoju oraz psychoedukacji. Prywatnie podróżuje, prowadzi bloga podróżniczego (polaczkropki.pl), fotografuje oraz dużo czyta.