Konferencja «Kvinnelige helter i business» odbyła się w Oslo 22 kwietnia 2023. Zaproszone kobiety z błyskiem w oku odsłaniały przed zebranymi sekrety swojego sukcesu.

Była to już druga konferencja zorganizowana przez Prosjekt-K, stowarzyszenie, które chce wzmocnić status i pozycję Polek w norweskim społeczeństwie i biznesie. 

Przestrzeń Felix Konferansesenter wypełniła tego dnia mocna, kobieca energia, bowiem pośród blisko stu uczestników zdecydowany prym wiodły kobiety, przybywające z różnych stron Norwegii, od Trondheim po Kristiansand. O odważnych i oryginalnych biznesowych przedsięwzięciach oraz zawodowych doświadczeniach mówiły bohaterki konferencji. Foyer Felix Konferansesenter, otulone blaskiem świec, tętniło ożywionymi rozmowami, których echa powrócą w postaci nowych projektów i współpracy. Spotkanie stało się wyśmienitą okazją do nawiązania znajomości i tworzenia sieci kontaktów, wymiany pomysłów, inspiracji.

W rolę konferansjerek wcielił się zgrany duet założycielek Prosjekt-K: Katarzyna Ramberg i Sylwia Niklas.

Katarzyna Ramberg i Sylwia Niklas, założycielki Prosjekt-K poprowadziły konferencję «Kvinnelige helter i business». Oslo, 22.04.2023. Foto: viscan.no

Projekt-K, «Kvinnelige helter i business». Foto: viscan.no

– Polki ciężko pracują i są ambitne, lecz często niewidoczne w Norwegii. Chcemy zaznaczyć obecność tych, które przechodząc różne ścieżki kariery i tu zajmują wysokie stanowiska – mówiła Sylwia Niklas.

Konferencję oficjalnie otworzyła ambasador Iwona Woicka-Żuławska

– Fantastycznie jest widzieć ile profesjonalistek tutaj się zgromadziło. Jesteśmy postrzegani jako osoby ciężko pracujące i tacy właśnie jesteśmy, również na wyższych szczeblach zawodowych. Droga do nich to czasem długi proces, zaczynający się od Ciebie. Nie mamy czego się wstydzić. Jesteśmy kreatywni, pomysłowi i z tym wychodźmy do ludzi.

Uczestniczki konferencji «Kvinnelige helter i business», Oslo, 22 kwietnia 2023 roku. Foto: viscan.no

Uczestniczki konferencji «Kvinnelige helter i business», Oslo, 22 kwietnia 2023 roku. Foto: viscan.no

Pani Ambasador zachęcała do aktywnego udziału w polityce oraz wyborach, zarówno tych, które będą miały miejsce w Polsce, jak i tu, w norweskich gminach. – W ten sposób możemy zmieniać sposób postrzegania oraz sytuację norweskiej Polonii. 

Wielokulturowość jest moim atutem

Znajomość pięciu języków, umiejętność poruszania się w międzynarodowym środowisku i otwartość na ludzi różnych kultur stały się silnym impulsem, który determinował wybory zawodowe Miriam Dagnew. Założycielka własnej firmy i szefowa działu HR w Adecco Construction & Industry Norway, w czasie konferencji mówiła o tym, w jaki sposób jej wielokulturowe doświadczenia stały się źródłem inspiracji.

Już w wieku nastoletnim Dagnew zdecydowała, że będzie prowadzić własny interes, który wraz ze wspólnikiem otworzyła jako 26-latka. Jej pomysł na wegański Lunch Bar, dostarczający odżywcze napoje i wegetariańskie potrawy w Holandii, szybko stał się sukcesem. W rezultacie Miriam uruchomiła trzy lokale i zatrudniła 30 pracowników. Inspirację do menu czerpała z bogatej w dania bezmięsne kuchni erytrejskich ortodoksów, do których należy rodzina Miriam. Dziś jako szefowa działu HR w Adecco Construction & Industry Norway wciąż ma możliwość pracy w międzynarodowym środowisku.

Miriam Dagnew, Adecco Construction & Industry Norway. Foto: viscan.no

Miriam Dagnew, Adecco Construction & Industry Norway. Foto: viscan.no

Choć rodzina Dagnew pochodzi z Afryki, podobieństwo doświadczeń związanych z wielokulturowością i emigracją może być uderzające również dla osiadłych w Norwegii Polaków. Różne oczekiwania w domu rodzinnym, szkole i kręgu wielokulturowych znajomych nauczyły Miriam elastyczności i sposobów współdziałania z ludźmi wywodzącymi się z innych kultur. Stały się też zaczątkiem kariery w międzynarodowych firmach.

Rola mentora w drodze rozwoju jest duża. Wzorem dla Miriam była i pozostaje jej matka.

– Była surowa i wiele ode mnie wymagała. Jako nastolatka musiałam gotować, sprzątać, pomagać w opiece nad rodzeństwem. Widziałam sposób życie moich rówieśników i nie zawsze mi odpowiadał styl, w jakim byłam wychowywana.

Dziewczyna szybko dostrzegła celowość takiego wychowania. Już jako 21-latka kupiła swoje mieszkanie, które później było gwarantem kredytu zaciągniętego na rzecz stworzenia firmy. Gdy jej rówieśnicy używali studenckiego życia, Miriam obok studiów miała dwie prace i niewiele czasu na trwonienie pieniędzy. 

A jaki jest jej przepis na biznes?

– Chcesz założyć własny interes, zrób najpierw dobre badanie rynku – przypomina Dagnew, wskazując na fakt, że co trzecie przedsięwzięcie upada. – Zadaj sobie pytanie, co wyróżnia twój projekt i czy znajdą się chętni, by zapłacić za oferowane przez ciebie produkty czy usługi.

Ważne jest też zabezpieczenie kapitału i rozwijanie sieci kontaktów oraz otaczanie się ludźmi, którzy potrafią zainspirować.

– Poza tym musisz mieć pasję do tego, co robisz. To doda ci energii i przybliży do osiągnięcia celu.

 

Panel dyskusyjny, podczas którego Polki dzieliły się swoimi doświadczeniami zawodowymi zdobytymi w Norwegii. Od lewej: Karolina Szwajkowska, Monika Brzostek, Olga Kochan, Weronika Chodnicka i prowadząca Sylwia Niklas. Foto: viscan.no

Panel dyskusyjny, podczas którego Polki dzieliły się swoimi doświadczeniami zawodowymi zdobytymi w Norwegii. Od lewej: Karolina Szwajkowska, Monika Brzostek, Olga Kochan, Weronika Chodnicka i prowadząca Sylwia Niklas. Foto: viscan.no

Kobiecy biznes: od destylarni whisky, po duchowy Netflix

Energiczna, ubrana w prosty czarny T-shirt Anne Koppang wydaje się być żeńskim odpowiednikiem Steve’a Jobsa, tak w stylu ubierania, jak i rozmachu działań.

Koppang jest założycielką Feddie Ocean Distillery, o której opowiedziała w czasie konferencji.

– Chcemy robić najlepsze whisky na świecie – wyznała na początku swojej prezentacji. Bo, jak wskazuje, w biznesie ważne jest ustalenie celu. 

Ambitne założenie Koppang realizuje między innymi poprzez współpracę z najlepszymi  w branży. 

– Znalazłam specjalistę od whisky w Szwecji, później świetnego speca od budowania marki, a ekspert od destylowania przyjechał do nas ze Szkocji.

Destylarnia Feddie znajduje się na wyspie Fedje w Zachodniej Norwegii, zamieszkałej przez zaledwie 500 osób. Inwestycja do tej pory wyniosła 50 milionów koron, a część tej sumy pokrywają akcjonariusze. Przedsięwzięcie przełamuje trendy w branży zdominowanej przez mężczyzn i blisko 100% inwestorów Feddie to kobiety, choć w zespole Feddie pracują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Każdy pracownik destylarni jest współwłaścicielem Feddie Ocean Distillery. Oznacza to, że 96% udziałów firmy należy do kobiet.

Koncept nie ogranicza się do produkcji alkoholi (oprócz whisky firma wyrabia m.in. ekologiczny gin i piwo). Na wyspie ma powstać hotel zaprojektowany przez kanadyjskiego architekta Todda Saundersa, a destylarnia otwarta jest dla zwiedzających.

Anne Koppang, założycielka Feddie Ocean Distillery. Foto: viscan.no

Akcje firmy nie będą sprzedawane mężczyznom, dopóki liczba inwestorów według płci na norweskiej giełdzie nie będzie równa. Do 2023 roku proporcje te wynoszą 80% mężczyzn i 20% kobiet.

Feddie pracuje na rzecz tej równości, zachęcając kobiety do inwestowania w firmy.

Musimy nauczyć nasze córki, że kupowanie akcji jest tak proste, jak kupowanie torebki przez Internet.

Anne Koppang.

Do tego samego zachęcała Madeleine Bjørnestad Røed, założycielka Stack by.me, aplikacji inwestycyjnej zarezerwowanej dla kobiet. Dzieliła się wiedzą o trendach na giełdzie z równą lekkością, z jaką można by mówić o trendach modzie, wysyłając zebranym przesłanie: Inwestuj. Z kolei przedstawicielki Prosjekt-K dzieliły się swoimi doświadczeniami z pracy w korporacjach w Norwegii i innych krajach, opowiadały także o podejmowanych przez siebie biznesowych inicjatywach.

Madeleine Bjørnestad Røed, założycielka Stack by.me. Foto: viscan.no

Madeleine Bjørnestad Røed, założycielka Stack by.me. Foto: viscan.no

Natomiast o zasadach gry na górze, czyli o tym jak to jest być kobietą-liderem w branży zdominowanej przez mężczyzn opowiadała Nina Bluszko, prawniczka i współwłaścicielka Advokatfirma Nierzwicki & Bluszko AS. Bluszko wskazywała na różnice w sposobie zarządzania przez kobiety i mężczyzn.

Co wyróżnia kobiecy styl prowadzenia interesu i o tym, jak wykorzystać wrodzone kobiece moce opowiadała Jannecke Øinæs.

Czy w biznesie jest miejsce na intuicję?

Odpowiedzią na to pytanie jest powodzenie Wisdom from North, platformy online zajmującej się nietuzinkową dziedziną – rozwojem osobistym i duchowością.

– To platforma dla ludzi, którzy chcą być najlepszą wersją siebie – opowiada wokalistka i aktorka Jannecke Øinæs, założycielka platformy, ożywiając wystąpienie nienaganną dykcją i aktorską werwą. 

Część norweskich odbiorców może pamiętać ją z musicali, ról teatralnych oraz serialu Hotel Cæsar.

Historia Jannecke pasuje do tej sceny, pasuje do wielu scen świata, na których miała występować. Debiutowała jako dziecko w musicalach, jej kariera się rozwijała, ona sama zdobywała rozgłos. Jednak problemy ze strunami głosowymi przerwały lot w kierunku marzeń. 

– Zaczęłam się zastanawiać, po co tu jestem? Po co żyjemy? Podjęłam pracę nauczycielki, jednak, mimo że lubię uczyć, w szkole nie znajdowałam satysfakcji.

Odpowiedzią na to pytanie jest powodzenie Wisdom from North, platformy online zajmującej się nietuzinkową dziedziną – rozwojem osobistym i duchowością.

– To platforma dla ludzi, którzy chcą być najlepszą wersją siebie – opowiada wokalistka i aktorka Jannecke Øinæs, założycielka platformy, ożywiając wystąpienie nienaganną dykcją i aktorską werwą. 

Część norweskich odbiorców może pamiętać ją z musicali, ról teatralnych oraz serialu Hotel Cæsar.

Historia Jannecke pasuje do tej sceny, pasuje do wielu scen świata, na których miała występować. Debiutowała jako dziecko w musicalach, jej kariera się rozwijała, ona sama zdobywała rozgłos. Jednak problemy ze strunami głosowymi przerwały lot w kierunku marzeń. 

– Zaczęłam się zastanawiać, po co tu jestem? Po co żyjemy? Podjęłam pracę nauczycielki, jednak, mimo że lubię uczyć, w szkole nie znajdowałam satysfakcji.

Platforma Wisdom from North stała się odpowiedzią na pytanie Jannecke Øinæs o zawodowy cel w życiu. Foto: viscan.no

Kiedyś na zadane jej pytanie, co w takim razie chciałaby robić, odpowiedziała:

– Podróżować po świecie i przeprowadzać wywiady z nauczycielami duchowymi!

Zajęcie, które może być ciekawym hobby, lecz nie źródłem utrzymania? To pozory. Øinæs czuła, że dla niej to właściwa droga i choć nie wiedziała jak, wiedziała, że ma nią podążać. 

– Wiedziałam, że serce pokaże mi drogę. Nasze decyzje ostatecznie i tak opierają się na uczuciach. Wybieramy zawód albo ze strachu albo z miłości. I w większości naszych decyzji kierują nami uczucia, czy mamy tego świadomość, czy też nie.

Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie razem.no

Redakcja poleca

Strach ma związek z ego i oczekiwaniami ze strony rodziny czy środowiska; miłość łączy się z sercem. Aktorka przekonuje, że warto podążać za przeczuciem i za intuicją i wskazuje, że obecnie to ego kieruje światem. Przyszedł czas na zmianę, na powrót do balansu, który zniknął za sprawą patriarchatu dominującego od tysięcy lat, a obecnie również w biznesie. Podążanie za ego sprawia, że umysł człowieka znajduje się często w trybie walki, ucieczki lub zamrożenia, w związku z którymi pojawia się stres i dominują negatywne myśli. Dlatego warto skierować wzrok w stronę naszych prawdziwych wartości i pragnień oraz zaufać intuicji, zmieniając sposób postrzegania i działania.

Dyskusje w kuluarach. Na zdjęciu Sylwia Balawender ze stowarzyszenia Razem=Sammen w Kristiansand oraz Anna Romanowska ze stowarzyszenia Bli med! z Trondheim dyskutują o sprawach Polonii. Foto: viscan.no

Dyskusje w kuluarach. Na zdjęciu Sylwia Balawender ze stowarzyszenia Razem=Sammen w Kristiansand oraz Anna Romanowska ze stowarzyszenia Bli med! z Trondheim dyskutują o sprawach Polonii. Foto: viscan.no

Różne kobiety, różne pomysły i różne kultury – zależność jednak ta sama: im lepiej poznały swoje wartości i odkryły, kim są, im wierniejsze są swoim pasjom, tym śmielej realizują swoje pomysły. Konferencja zachęca do podróży, na której końcu znajduje się wymarzony cel.

A Ty, czy wiesz dokąd zmierzasz? I czy słuchasz swojego serca?

Spotkanie stało się wyśmienitą okazją do nawiązania znajomości i tworzenia sieci kontaktów, wymiany pomysłów, inspiracji. Dyskusje w kuluarach. Foto: viscan.no

Spotkanie stało się wyśmienitą okazją do nawiązania znajomości i tworzenia sieci kontaktów, wymiany pomysłów, inspiracji. Dyskusje w kuluarach. Foto: viscan.no

Zobacz impresję filmową z konferencji «Kvinnelige helter i business»:

SPONSORZY KONFERENCJI:

Novum Økonomi As
Forening TRUST
Sublima Norway
Lørenskog tannklinikk
Dental Sense Oslo og DigiTann
Språkskole Skolert
Beauty Therapy Medi og Spa Klinikk
Mitt vakkert ansikt

PARTNERZY:

L’OCCITANE en Provence
Viscan – 3D virtual tours
Videoh
Excellate

PATRONAT MEDIALNY:

Razem Norge
LOCALMARKET.no

Komentarz redakcji Doradcawbiznesie.pl

Jesteśmy dumni, że możemy informować o inicjatywach, które promują równouprawnienie kobiet w biznesie oraz rozwój ich przedsiębiorczych dążeń.

Konferencja «Kvinnelige helter i business» odbyła się w Oslo 22 kwietnia 2023 roku, w przestrzeni Felix Konferansesenter. Stanowiła doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych.

Dzięki blisko stu uczestniczkom, które z różnych stron Norwegii przybyły na to wydarzenie, mogliśmy poznać inspirujące historie odważnych kobiet realizujących oryginalne biznesowe przedsięwzięcia. Ich doświadczenia stanowiące niezwykle cenne źródło inspiracji dla wszystkich, którzy dążą do sukcesu w świecie biznesu.

Wspieramy takie inicjatywy, które dają kobietom szansę na rozwój, umacnianie swojej pozycji zawodowej oraz tworzenie silnych sieci kontaktów biznesowych. Wierzymy, że promowanie równości płci w biznesie jest kluczowe dla budowania lepszego i bardziej różnorodnego środowiska przedsiębiorczego.

Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy możliwość umieszczenia kopii powyższego artykułu na naszej stronie, dzięki współpracy z razem.no. Chcemy w ten sposób podkreślić nasze zaangażowanie w inicjatywy, które wspierają rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz zachęcają do tworzenia silnych więzi biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *