pt.. mar 29th, 2024

Czasami myślę sobie, że gdybym po raz kolejny decydowała się na studia, z pewnością rozważyłabym informatykę. Nie tylko ze względu na to, że od kilku lat pracuję w branży IT, a nauka choćby podstaw programowania to kwestia czasu, ale również dlatego, że firmy technologiczne mają się naprawdę świetnie. I choć Polska programistami stoi – mówcie co chcecie, rozmawiałam z wieloma globalnymi firmami, które zachwycały się naszymi developerami – to wciąż brakuje ich na rynku. W efekcie najlepsi mogą przebierać w ofertach i dyktować swoje warunki.

W Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów IT. Według statystyk Komisji Europejskiej, do 2020 roku w Europie luka ta może wynieść 800 tys. profesjonalistów. Ciekawe rozważania na temat raportu branży IT przygotowanego przez StackOverflow, największy serwis społecznościowy dla programistów, można znaleźć tutaj.

Przed właścicielami firm technologicznych stoi olbrzymie wyzwanie – coraz trudniej będzie pozyskać wyspecjalizowanego pracownika, a już sztuką – zatrzymać go przy sobie. Bo przedsiębiorstwa już zaczynają się prześcigać bonusami i dodatkami w walce o najbardziej utalentowanych specjalistów.

Problemem jest również nieświadomość i niezrozumienie pewnych reguł programowania przez osoby zajmujące stanowiska Project Managerów, Business Developerów i innych osób pracujących w branży IT. Nabiera to szczególnego wymiaru w firmach outsourcingowych, które muszą na bieżąco pozyskiwać projekty i w merytoryczny sposób podejść do obsługi klienta.

Dlatego dziś przedstawiam Wam kilka alternatywnych do studiów rozwiązań i możliwości nauczenia się programowania, zarówno dla osób, które pełnią rolę managerów w firmach technologicznych, jak i dla tych, których kodowanie może okazać się szansą na zmianę branży i otoczenia.

 

1. Udacity

Platforma e-learningowa Uniwersytetu Standforda tworzona przez gigantów Doliny Krzemowej – m.in. Google, AT&T, Facebooka, Salesforce, która oferuje zarówno płatne, jak i darmowe kursy online. Platforma ogłasza czasami konkursy, w których nagrodą są prestiżowe szkolenia prowadzone przez mentorów z największych firm IT na świecie, dlatego warto zapisać się na newsletter lub śledzić platformę w social media.

Miejsce: Udacity.com

Koszt: bezpłatne/płatne kursy online

 

2. Codeacademy

Platforma e-learningowa z kursami programowania m.in. w CSS, Java i HTML. W ofercie bezpłatne konto „testowe” i pakiet PRO obejmujący plany nauczania, quizzy, projekty i opiekę mentorską.

Miejsce: Codeacademy.com

Koszt: konto darmowe/pakiet PRO w cenie 19,99 $ / m-c

 

3. Internetowe Rewolucje Google

Darmowy kurs online od Google, który nie nauczy Cię programowania, ale pomoże zrozumieć mechanizmy rządzące w internecie (m.in. SEO, SEM). Wspiera przedsiębiorców i studentów edukując ich na temat dostępnych narzędzi marketingowych. Projekt przeznaczony jest również dla tych, którzy chcą zwiększać swoją obecność w sieci i zgłębić wiedzę na temat marketingu online. Program przewiduje serię spotkań i warsztatów szkoleniowych w różnych miastach w całej Polski. Kończy się uzyskaniem certyfikatu od Google i IAB Europe, który może być interesującym dodatkiem do CV.

Miejsce: Rewolucje.withgoogle.com 

Koszt: bezpłatne

 

4. Kodilla.com

Szkoła IT online, która uczy programowania przy wsparciu dedykowanego mentora. Kurs odbywa się w formie intenstywnego treningu podzielonego na moduły, z których każdy z nich trwa tydzień. Podczas lekcji przez internet zapoznajesz się z daną tematyką, rozwiązujesz zadania i masz stały kontakt ze swoim indywidualnym mentorem. Wśród firm, które zatrudniły absolwentów Kodilli znalazły się m.in. IBM, IAI S.A. czy Devisu.

Miejsce: Kodilla.com

Koszt: ok 2-6 tys. zł

 

5. CodersLab

Szkoła programowania oferująca intensywne, kilkumiesięczne kursy prowadzone metodą bootcamp, które zmieniają osoby niezwiązane z branżą IT w programistów. Kursy stacjonarne odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00, przez co nie zawsze można je połączyć z pracą i studiami. W ofercie CodersLab znajdują się jednak również kursy weekendowe, których tryb przypomina studia zaoczne. Stanowi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które w ciągu tygodnia nie mogą pozwolić sobie na dodatkowe zajęcia. Organizatorzy gwarantują wsparcie dla absolwentów w procesie rekrutacji – pomagają w tworzeniu portfolio, zakładaniu konta na LinkedIn oraz rozsyłają CV do firm partnerskich. Deklarują, że ponad 80% absolwentów kursów znalazło pracę w branży.

Miejsce: Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Białystok / CodersLab.pl

Koszt: ok 10 tys. zł

 

6. infoShare Academy

Szkoła programowania z bogatą ofertą kursów IT i szkoleń eksperckich, które odbywają się w trybie dziennym i zaocznym. Istnieje zatem możliwość łączenia nauki z pracą lub studiami. Akademia organizuje spotkania z firmami partnerskimi, dzięki czemu uczestnicy zdobywają możliwość bezpośredniego kontaktu z pracownikami HR i managerami firm IT. Według zapewnień Organizatorów, 70% absolwentów znajduje pracę na rynku IT.

Miejsce: Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa / infoShareAcademy.com

Koszt: 2-10 tys. zł

 

7. Reaktor PWN

Kilka dni temu Wydawnictwo Naukowe PWN uruchomiło szkołę programowania. Mentorzy Reaktora PWN, bo tak nazywa się najnowszy projekt wydawnictwa, w kilka tygodni przygotują do pracy w branży IT. Organizatorzy planują wsparcie absolwentów i pomoc w uzyskaniu wymarzonej pracy, gwarantując m.in. rozmowę rekrutacyjną z HR-owcami Hays Poland.

Miejsce: Warszawa, Gdańsk, Lublin, Poznań / reaktor.pwn.pl

Koszt: 10 tys. zł

 

Wszelkiego rodzaju kursy programowania oferują również Urzędy Pracy, uczelnie, szkoły, a także lokalne Inkubatory Przedsiębiorczości. Dla osób z mniejszych miejscowości lub miast nieobjętych programem szkół IT istnieje szansa nauki zdalnej, przez internet. I choć można na taką formę narzekać, to jest ona ściśle związana z charakterystyką pracy w IT w ogóle. Ponadto, sieć aż roi się od blogów i filmów instruktażowych, na bazie których można uczyć się na własną rękę. Chociażby po to, aby przekonać się, czy czujemy się w tym dobrze.

Jak to się mówi, dla chcącego, nic trudnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *