Rachunki za energię elektryczną potrafią być bardzo uciążliwe. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw używających mało oszczędnego sprzętu. Nawet jednak, gdy nie narzekamy zbytnio na wysokość opłat, na pewno z radością podeszlibyśmy do perspektywy ich obniżenia. Jak to zrobić? Poznaj pięć prostych sposobów!
1. Oszczędzanie na prądzie – zacznij od ludzi!
Warto pamiętać, że czynnik ludzki również ma wpływ na wysokość rachunków za prąd. Często to bowiem nasze niewłaściwe nawyki, wygodnictwo czy też brak wiedzy zwiększają zużycie energii elektrycznej. Jeśli więc chcemy ograniczyć zużycie, to na wstępie edukujmy w tym zakresie siebie i innych współpracowników w naszej firmie – bez tego nie ruszymy z miejsca! – mówi specjalista z firmy EWE.
2. Małe diody – duże wydatki!
Warto wprowadzać proste rozwiązania ograniczające rachunki za prąd. Pierwszym z nich będzie dbanie o wyłączenie niepotrzebnych odbiorników prądu. Należy przy tym pamiętać, że energię zużywają też lampki kontrolne czy inne drobne urządzenia. W teorii ich pobór prądu jest co prawda nieduży, jednak w skali roku może być widoczny!
3. Klimatyzacja – używaj jej z głową!
Drugim bardzo skutecznym sposobem na oszczędzanie jest oszczędne i umiejętne korzystanie z klimatyzacji. Urządzenie to potrafi bowiem, szczególnie w czasie największych upałów, pochłonąć bardzo duże ilości prądu. Co na to poradzić? Przede wszystkim nie ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę, której osiągnięcie będzie bardzo trudne i w praktyce niezdrowe dla pracowników. Druga kwestia to zamknięcie okien w pomieszczeniu, by nie dostarczać dodatkowego gorącego powietrza. Trzecim sposobem na ograniczenie użycia klimatyzacji jest zasłanianie żaluzji w okresie największego nasłonecznienia, co pomoże w utrzymaniu właściwej temperatury i pozwoli zaoszczędzić wiele energii.
4. Maszyny i urządzenia – dobieraj je mądrze!
Kolejnym sposobem na ograniczenie zużycia prądu jest mądre dobieranie urządzeń elektrycznych do potrzeb naszej firmy. Co ważne, na problem ten należy spojrzeć z kilku stron. Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się kupowanym sprzętom pod kątem ich zapotrzebowania na energię elektryczną. Druga kwestia to dobór odpowiednich rozwiązań do naszych realnych potrzeb. Na przykład często niepotrzebnie korzystamy ze zbyt mocnych żarówek. Podobne wątpliwości możemy mieć w przypadku wielu innych sprzętów, których wyższa moc jest nam zupełnie niepotrzebna.
5. Mniejsze wydatki na prąd – zmień sprzedawcę!
Doskonałym uzupełnieniem sposobów na oszczędzanie prądu będzie też ograniczenie ceny za prąd.
Warto sprawdzić, czy przypadkiem wysokie faktury za energię elektryczną nie są skutkiem niekorzystnej umowy z dotychczasowym sprzedawcą prądu. Obecnie każda firma może swobodnie szukać nowego sprzedawcy, który zagwarantuje jej lepsze warunki. Warto w tym miejscu też dodać, że sama procedura zmiany sprzedawcy jest szybka i bezproblemowa – dodaje specjalista z firmy EWE.
Czy warto dążyć do obniżenia rachunków za prąd? Z pewnością tak! Warto przy tym również podkreślać, że najlepsze efekty daje kompleksowe podejście do tematu i szukanie oszczędności zarówno poprzez zmniejszenie zużycia, jak obniżenie ceny energii elektrycznej.
Artykuł partnerski