Które ubezpieczenie komunikacyjne musisz obowiązkowo wykupić?

Przy zakupie samochodu w Polsce obowiązuje wykupienie jednego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym jest OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to zapewnia ochronę finansową, jeśli spowodujesz wypadek, w którym zniszczeniu ulegnie inny pojazd. OC komunikacyjne jest jedynym ubezpieczeniem, do którego wykupienia jesteś zobowiązany przepisami.

Kto sprawdza aktualne ubezpieczenie OC?

Zacznijmy od tego, że ubezpieczenie OC musisz wykupić najpóźniej do dnia rejestracji zakupionego samochodu lub do dnia, w którym upływa termin ważności OC od poprzedniego ubezpieczyciela. Sprawdzanie aktualnego OC odbywa się przy każdorazowej kontroli policyjnej Twojego samochodu. Istnieje również wirtualny policjant, czyli UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), którego zadaniem jest sprawdzanie aktualnego ubezpieczenia OC kierowców. UFG zajmuje się ponadto wypłacaniem kwoty odszkodowania ofiarom wypadków, w których nie ustalono sprawcy lub sprawca nie miał wykupionego ubezpieczenia OC.

Jakie wysokości kar finansowych grożą za brak ważnego OC?

Za brak aktualnego OC w 2018 roku obowiązują trzy przedziały kar finansowych dla właścicieli pojazdów osobowych, którzy nie posiadają ważnego OC:

  • do trzech dni po upływie ustawowego terminu – 840 zł,
  • od trzech do czternastu dni – 2100 zł,
  • powyżej czternastu dni – 4200 zł.

Naprawdę nie ma co liczyć na łut szczęścia, że ani policja, ani UFG nie skontrolują braku aktualnego OC. Kary finansowe wydadzą się naprawdę niewielkie w przypadku, w którym dojdzie do wypadku i będziesz musiał kwotę odszkodowania wypłacić z własnej kieszeni.

Czy OC musisz wykupić na każdy samochód?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego pojazdu, który na siebie zarejestrujesz. Jeśli zatem posiadasz dwa samochody, to każdy z nich musi mieć osobne ubezpieczenie OC potwierdzone numerem rejestracyjnym pojazdu – mówi doradca porównywarki OC AC Mubi.  OC komunikacyjne obowiązuje jednakowo na samochody nowe i używane – nie ma tutaj mowy o żadnym wyjątku. Co więcej, jeśli w Twoim garażu stoi samochód, którym pojedziesz dosłownie raz w roku, to on również musi posiadać ważną polisę OC. To samo tyczy się aut, które często rdzewieją na parkingach i nikt nimi nie podróżuje. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest albo sprzedaż auta, albo zezłomowanie i jego wyrejestrowanie.

Kupno używanego samochodu a jego OC

Auto używane możesz kupić wraz z aktualnym ubezpieczeniem OC. Wszystko zależy od ustaleń, które poczynisz ze sprzedającym. Może się bowiem okazać, że aktualne OC jest na tyle korzystne, że naprawdę nie warto go przerywać. Sprzedający zawsze może użyć tego argumentu jako dodatkowej zachęty do kupienia jego pojazdu. Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest zawierane zazwyczaj na rok, warto więc zapytać sprzedającego na jakim etapie jest jego aktualne OC.

Ubezpieczenia warto kupować w pakietach

Jak obniżyć cenę najtańszego OC? Większość towarzystw ubezpieczeniowych proponuje Ci korzystne pakiety ubezpieczeniowe, które będą składały się nie tylko z obowiązkowego OC. Wartość takich zakupów jest podwójna, ponieważ nie dość, że zapewniasz szerszą ochronę dla swojego pojazdu i dla siebie, to zapłacisz korzystniejszą cenę za pakiet. Do najpopularniejszych nieobowiązkowych ubezpieczeń należą:

  • AC (autocasco) to ochrona ubezpieczeniowa Twojego auta, która zadziała w przypadku kolizji, uszkodzenia, wypadku,
  • assistance – jest to ubezpieczenie, które gwarantuje różne rodzaje pomocy w razie zaistnienia wypadku, kolizji lub awarii. Dzięki temu ubezpieczeniu możesz mieć zagwarantowaną pomoc informacyjną, techniczną, medyczną, transportową – wszystko zależy od zakresu ubezpieczenia, na który się zdecydujesz,
  • NNW (następstwo nieszczęśliwych wypadków) jest to ubezpieczenie, które zapewnia ochronę finansową dla kierowcy i pasażerów w przypadku wystąpienia kolizji, awarii czy wypadku.

Każdy z ubezpieczycieli ustala sumy i zakresy ubezpieczeń indywidualnie, więc nie zapomnij zapytać o wszystkie szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *