Wielu początkujących kolekcjonerów monet wychodzi z założenia, że najbardziej wartościowe egzemplarze charakteryzują się nieskazitelną czystością. Z tego powodu wiele osób próbuje na własną rękę oczyścić monety. Jak okazuje się, nie zawsze jest to konieczne. Zastanawiasz się, czy twoja moneta wymaga czyszczenia? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.
Czy zabrudzenia na monetach obniżają ich wartość?
Kolekcjonerzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z numizmatyką, są przekonani, że największą wartość posiadają błyszczące monety. Z tego powodu czyszczą numizmaty za pomocą różnych materiałów i środków chemicznych. Niestety, jak podają eksperci, samodzielne czyszczenie monet możeobniżyć ich wartość.
Każda moneta pokrywa się patyną — rodzajem korozji atmosferycznej oddziałującej na metal. Wbrew pozorom jest to element, który znacząco podnosi wartość numizmatów, zwłaszcza tych starszych. W wielu przypadkach patyna wykazuje właściwości ochronne i pod żadnym pozorem nie wolno jej usuwać. Ponadto delikatna struktura monet sprawia, że pocieranie ich nawet delikatnymi materiałami może pozostawić na nich niewielkie rysy. Szczegóły te na pewno nie umkną doświadczonemu znawcy.
Czego nie wolno robić podczas czyszczenia monet?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadacze starych monet uciekają się do różnorodnych metod, aby przywrócić im dawny blask. Warto pamiętać, że czyszczenie monet powinno odbywać się tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zanieczyszczenia i pojawienie się patyny grozi zniszczeniem egzemplarzu.Eksperci stanowczo odradzają jednak stosowanie takich metod jak:
- Czyszczenie mechaniczne — wszelkiego rodzaju szorowanie, skrobanie lub usuwanie rdzy doprowadza do nieodwracalnych zniszczeń. Szczególnie zabrania się czyszczenia monet za pomocą pasty i szczoteczki do zębów.
- Wycieranie po myciu — wycieranie mokrych monet niszczy ich powierzchnię i znacząco obniża wartość. O wiele lepszą praktyką będzie rozłożenie ich na ściereczce do okularów i bardzo delikatne dociśnięcie bez pocierania.
- Polerowanie — doświadczeni kolekcjonerzy nie wykazują zainteresowania polerowanymi monetami. Dla początkującego numizmatyka świecący się egzemplarz może wydawać się wartościowy — w rzeczywistości polerowanie również przyczynia się do powstania trwałych uszkodzeń.
Czyszczenie monet jest odpowiedzialnym zadaniem, które wymaga fachowej wiedzy oraz umiejętności. Z tego powodu zaleca się, aby przed każdorazową konserwacją numizmatów skontaktować się z ekspertem, który oceni szkodliwość zabrudzeń. Oprócz tego warto zapoznać się z literaturą, która szczegółowo omawia problemy i zagrożenia związane z nieodpowiednim czyszczeniem monet.
Co można stosować do czyszczenia monet?
Posiadacze starych monet powinni pamiętać o jednej zasadzie — “lepiej jest mieć monetę brudną niż zniszczoną”. Jeśli jednak dokładne oględziny egzemplarzu wykażą, że konieczne jest jego wyczyszczenie — możliwe jest skorzystanie ze specjalistycznych środków do mycia monet. Zanim jednak przystąpimy do czyszczenia, warto wcześniej przetestować preparat na małowartościowych monetach. Dzięki temu możemy być pewni, że nie zniszczy on docelowego pieniądza. Jest to jednak praktyka zalecana kolekcjonerom, którzy posiadają już pewne doświadczenie w rozpoznawaniu zniszczeń na monetach. W przeciwnym wypadku lepiej skontaktować się z zaufanym sklepem numizmatycznym.