Biznes Finanse

Finansowanie i doradztwo w biznesie

Możliwości finansowania inwestycji dla podmiotów gospodarczych jest wiele. Swoją rolę spełniają firmy doradcze, stowarzyszenia przedsiębiorców, w przypadku naszego regionu głównie Północna Izba Gospodarcza a także instytucje samorządowe, których misją jest wspieranie biznesu. Jak to wygląda w praktyce?

Kilka dni temu miałem ciekawą sytuację, która posłużyć może jako konkretny case study. Zadzwonił do mnie Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego, odpowiedzialny za pomoc dla firm w pozyskiwaniu partnerów biznesowych i źródeł finansowania. Podczas rozmowy z inwestorami z Italii, pojawił się temat pomocy w skojarzeniu włoskich partnerów z firmami odpowiedzialnymi za przygotowanie montażu finansowego i wsparcia inwestycji. Firma produkująca zaawansowane podzespoły dla przemysłu automotive, zamierza otworzyć w Szczecinie zakład produkcyjny zaawansowanych technologii. Duże doświadczenie, umowy z kontrahentami, sprecyzowane plany inwestycji. W ciągu kilku godzin udało mi się zaprosić na spotkanie prezesa Banku Spółdzielczego z Goleniowa i właściciela firmy Najda Consulting. Spotkaliśmy się z Gośćmi z Toskanii i zaczęliśmy rozmowę. Oczekiwania włoskich partnerów, to pomoc w uzyskaniu finansowania. Po długiej rozmowie doszliśmy do konkluzji, że w jednym miejscu mają partnerów do realizacji swojej inwestycji. W styczniu 2017 roku rusza jeden z konkursów dla branży, która wpisuje się idealnie w jedną z wojewódzkich inteligentnych specjalizacji. Partnerzy z Italii otrzymują check-listę konkretnych pytań, które pozwolą na napisanie wniosku unijnego pod ten konkurs i mają szansę na pozyskanie dofinansowania na zakup potrzebnych specjalistycznych maszyn i urządzeń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie 2017 roku. Dla włoskich partnerów taka perspektywa to znaczące opóźnienie planowanej inwestycji. Stąd propozycja skredytowania jej w oparciu o Bank Spółdzielczy z Goleniowa. Kredyt na poziomie 2 mln złotych dla banku nie jest czymś wyjątkowym. Wiele znacznie większych inwestycji jest realizowanych w oparciu o Bank Spółdzielczy. Firmę traktujemy jako typowy start up, wkład własny na poziomie 10-20 procent planowanego kredytu. Pojawiły się wątpliwości, co do zabezpieczenia takiego kredytu dla firmy, która nie ma jeszcze swojego majątku, firma zarejestrowana jest jako zwykła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i deklaruje podstawowy kapitał. W tym przypadku pojawia się możliwość “wejścia do przedsięwzięcia” instytucji, która może poręczyć taki kredyt. Poręczenia bardzo często mogą być za zero złotych, gdyż firmy poręczeniowe korzystają ze środków Jeremie. Takich firm w Szczecinie, czy szerzej Pomorzu Zachodnim jest wiele. Firmy te współpracują z Bankiem Spółdzielczym.

Dla włoskich partnerów jest to idealna sytuacja. Jeden podmiot – Najda Consulting przygotowuje dokumentacje konkursową w której są niezbędne projekcje finansowe, opis profilu działalności i biznesplan. Następnie na podstawie tych dokumentów, bank analizuje możliwości udzielenia kredytu i sam, bez konieczności składania kolejnych dokumentów, przekazuje je do firmy poręczeniowej. Decyzyjność w udzieleniu takiego kredytu i uzyskaniu poręczenia spoczywa na poziomie analityków banku i samego prezesa banku. Droga znacznie krótsza i efektywniejsza niż w bankach korporacyjnych. Poza tym Klienci mają bezpośredni kontakt z osobami decyzyjnymi.

Nasi włoscy rozmówcy są zaskoczeni, wystarczyło jedno spotkanie i “podane na tacy” konkrety, dzięki którym może już niebawem w jednej z hal w Szczecinie powstaną nowe miejsca pracy.

O autorze Witold Jabłoński

Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończone studia podyplomowe: Uniwersytet Jagielloński (Wydział Prawa i Administracji), Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, „Zamówienia Publiczne” oraz Akademia Liderów Samorządowych. Bogate doświadczenie zawodowe to m.in. pełnomocnik ds. Centrum Nauki, Koordynator Regionalny „The World Bank”, dyrektor w Funduszu Pomerania, Prezes Zarządu Golf Amber Baltic Sp. z o.o., Członek Zarządu i Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego odpowiedzialny za Centrum Obsługi Inwestora, Wydział Turystyki, Gospodarki i Promocji oraz Wydział Kultury, Edukacji i Sportu. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków unijnych, doradztwie biznesowym. Koordynator wielu projektów, dziennikarz telewizyjny, redaktor naczelny radia, autor kilku książek, trener i szkoleniowiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *