czw.. lut 29th, 2024

Założenie firmy bardzo często wiąże się z koniecznością pozyskania kapitału. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na finansowanie działalności z wewnętrznych źródeł, choć takie rozwiązanie ma swoje zdecydowane plusy. W zależności od potrzeb, etapu rozwoju oraz możliwości, firmy mogą uzyskać różnej wysokości kapitał na rozmaite cele.

Fundusze typu seed (fundusze zalążkowe) można nazwać funduszami „pierwszego kontaktu”, które w zamian za udziały inwestują w pomysły we wczesnej fazie realizacji lub planowania lub w przedsiębiorstwa posiadające już MVP, ale poszukujące kapitału na dalszy rozwój. Co do zasady fundusze te poza kapitałem inwestują wiedzę i mentoring (tzw. smart money). Pomagają tworzyć biznesplany, ustalać strategię i model biznesowy, a także plan marketingowy, sprzedażowy, PR itd. Takie fundusze najczęściej prowadzone są przez inwestorów, którzy sami mają już doświadczenie w biznesie i posiadają ogromną bazę kontaktów oraz wiedzę na temat tego, jak zaistnieć na rynku i tworzyć efektywny biznes. Interesują się zwłaszcza pomysłami technologicznymi, dlatego takie startupy mają większe szanse na kapitał z tego źródła niż np. tradycyjne firmy produkcyjne.

Przed wysłaniem pomysłu do takiego funduszu warto sprawdzić jakimi branżami lub projektami są zainteresowani inwestorzy, w jaki sposób odbywa się proces inwestycyjny, ile udziałów należy oddać w zamian za konkretną kwotę oraz w jakie pomysły fundusz zainwestował dotychczas. Pomoże to zrozumieć jego politykę i założenia oraz w lepszy sposób dopracować swoją aplikację. Poniżej prezentujemy kilka informacji na temat popularnych w Polsce funduszy seed capital.

AIP Seed Capital

ul. Piękna 68, II p,
00-672 Warszawa
tel. (22) 745 23 85 / 745 19 10
seed@aipseedcapital.co
http://aipseedcapital.co

Fundusz inwestuje w najlepsze startupy z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz sieci Business Link . Wspiera firmy w modelu 100/15 – inwestuje 100 tys. zł w zamian za 15% udziałów. Stworzony z ich pomocą ekosystem ma pozwolić na realizację pomysłu oraz jego ekspansję na zagraniczne rynki. W swoim portfolio fundusz ma takie projekty jak: Callpage, Qpony.pl, Droply, Locave, pstrykamy.pl, reservise.com, specprawnik.pl, LunchMapa.

Business Angels Seedfund (BAS)

Biuro w Gdańsku:
ul. Trzy Lipy 3
80-172 Gdańsk
058 739 61 00
biuro@seedfund.pl

Biuro w Warszawie:
Al.Niepodległości 118/90
02-577 Warszawa
Tel: 022 821 97 70
biuro@seedfund.pl
http://seedfund.pl

Fundusz zalążkowy stworzony przez aniołów biznesu, przedsiębiorców odpowiedzialnych za sukces Wirtualnej Polski, Wittchen S.A. oraz PKM Duda.

Fundusz Zalążkowy KPT

Podole 60,
30-394 Kraków-Podgórze
12 387 81 60
biuro@fzkpt.pl
http://www.fzkpt.pl

Fundusz jest wspólnym przedsięwzięciem Krakowskiego Parku Technologicznego oraz SATUS Venture. Inwestuje środki w innowacyjne projekty na wczesnym etapie rozwoju, w szczególności w pomysły inżynierskie i technologiczne. W swoim portfelu posiada już 20 firm i pomysłów, m.in. Sher.ly, ABAL, Connective, wiem.co, Husarion.

IQ Partners S.A.

ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
Budynek Adgar Wave, wejście A
48 22 567 00 00
biuro@iqpartners.pl
info@iqpartners.pl
http://www.iqpartners.pl

Podmiot inwestycyjny specjalizujący się we wsparciu projektów w różnych fazach rozwoju (w tym seed i startup) z sektorów internetu, mobile, e-commerce oraz IT. Fundusz wsparł takie projekty jak: Prowly, Antyweb, Mymeetingrooms.pl, Triverna, Jojo Mobile.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości

Fundusz Kapitału Zalążkowego
Pomeranus Seed
ul. Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
tel. 91 312 92 48
tel. 91 312 92 49
biuro@pomeranusseed.pl
http://pomeranusseed.pl

Instytucja ukierunkowana na wzrost przedsiębiorczości i tworzenie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Oferuje pomoc finansową oraz szkoleniowo-doradczą, również w ramach funduszy europejskich.

SATUS Venture Sp. z o.o.

ul. Oleandry 2
30-063 Kraków
012 294 72 15
biuro@satus.pl
http://www.satus.pl

Grupa podmiotów zarządzająca funduszami seed i VC, włączająca się w innowacyjne działania z branż ICT, biotechnologii czy inżynierii, w szczególności te we wczesnej fazie rozwoju. Grupa łączy potencjał i zalety funduszy inwestycji zamkniętych, tradycyjnej sieci aniołów biznesu oraz instytucji naukowo-badawczych. W swoim portfelu inwestycyjnym grupa takie projekty jak Husarion, Kangur Elektronics, Legimi, OpenCard, SentiOne, Sher.ly.

Platinum Seed Incubator Sp. z o.o.

Al. Zwycięstwa 96/98 (PPNT)
81-451 Gdynia
contact@platinumseed.pl
http://www.platinumseed.pl

Platinum Seed organizuje finansowane pomysłów i projektów przy wykorzystaniu zarówno inwestowania społecznościowego (crowdfunding), własnego kapitału, a także inwestowania wspólnego z Aniołami Biznesu i funduszami działającymi na polskim rynku. W kręgu zainteresowań funduszu leżą branże IT, TMT, medycyna i ochrona zdrowia, biotechnologia, odnawialne źródła energii, technika i chemia. Z finansowania skorzystały takie spółki jak: E-porady sp. z o.o., eDoktor24 International Sp. z o.o., Venus Medic Sp. z o.o.

Xevin Investments Sp. z o.o.

ul. Wawelska 14
02-061 Warszawa, Polska
+48 22 211 21 66
contact@xevin.eu
http://www.xevin.eu

Xevin Investments założony w 2008 roku przez trzech partnerów strategicznie plasuje się pomiędzy funduszem aniołów biznesu a klasycznym funduszem VC. Inwestuje w spółki na wczesnym etapie (seed i early-stage), o wysokim potencjale wzrostu na krajowych oraz globalnych rynkach, głównie z branż IT, technologii mobilnych i biotechnologii. W portfolio znalazły się takie projekty jak: Autentica, Cuppon, GG, Positionly, Redsky, Triverna, Shoplo, InterviewMe.

Prometeia Capital sp. z o.o.

Ul. Strzegomska 138 (IV piętro)
54-429 Wrocław
tel. +48 71 33 72 814
biuro@prometeia.pl
http://capital.prometeia.pl

Prometeia Capital kooperuje z przedsiębiorcami planującymi rozpoczęcie działalności lub znajdujących się obecnie na etapie jej uruchamiania. Wpiera ich specjalistycznym know-how oraz kapitałem (od 50 do 800 tys. zł). Większe projekty realizuje wraz z partnerami w formie funduszy VC.

Hedgehog Fund

ul. Prosta 51, 9 piętro
00-838 Warszawa
http://www.hedgehogfund.pl

Fundusz Aniołów biznesu inwestujący w pomysły z dziedziny technologii i komunikacji. Specjalizuje się w projektach z zakresu: marketplace, E-commerce, B2B, czy Internet of Things. Inwestuje maksymalnie do 1 mln PLN w zamian za udziały mniejszościowe. Hedgehog posiada w swoim portfelu takie inwestycje jak Allani, Evenea, Preply, Kekekmeke, LokalnyRolnik.pl, Notatek.pl czy Fuero Games.

WinQbator Sp. z o.o.

ul. Toruńska 148
87-800 Włocławek
22 11 66 666
winqbator@wi.pl
http://www.wq.wi.pl/

Fundusz kapitału zalążkowego inwestujący zarówno w koncepcje na biznes, jak i pomysły przygotowane do realizacji. Jest otwarty na różne branże, ale poszukuje zwłaszcza pomysłów z dziedzin ochrony środowiska, technologii informatycznych, biotechnologii, medycyny, nanotechnologi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *