Finanse Prawo

Frankowiczu, możesz wygrać z bankiem i pozbyć się długu

Regularnie co kilka miesięcy powraca dyskusja na temat „frankowiczów”. Nie ma się czemu dziwić. Przed 2009 rokiem zdecydowana większość kredytów zaciągana była w szwajcarskiej walucie. Banki nie tylko kusiły znacznie niższą ratą, ale również zdolność kredytowa wychodziła wyższa niż dla kredytów złotówkowych. Po kilku latach życia z frankiem szwajcarskim pod jednym dachem, ponad 0,5 mln rodzin zderzyło się z problemem nagłego wzrostu kursu i konieczności spłacania dwukrotnie lub trzykrotnie wyższych rat, co przekłada się również na biznes. Nic dziwnego, że spora część z nich najzwyczajniej przestała sobie z tym radzić.

Zaniechałeś spłaty kredytu frankowego? Bank wypowiedział Ci umowę lub otrzymałeś sądowy nakaz zapłaty? Zobacz, co robić.

Zacznijmy jednak od tego, czego pod żadnym pozorem robić nie powinieneś. Nie ma nic gorszego niż podpisywanie ugody lub restrukturyzacji, których warunków nie będziesz w stanie spełnić. Zapomnij też o sprzedaży zadłużonej nieruchomości lub zaciąganiu kolejnych kredytów na spłatę bieżących zobowiązań. Takie rozwiązania co najwyżej wpędzą Cię w spiralę zadłużenia, z której z czasem będzie Ci się bardzo trudno wydostać. Rozważ wizytę u prawnika specjalizującego się w oddłużaniu, który przeanalizuje Twoją sytuację i dobierze właściwe rozwiązanie.

Paradoksalnie, w większości sytuacji nie ma znaczenia, w jakiej walucie zaciągnąłeś kredyt. Pozbycie się długu we franku może okazać się o wiele łatwiejsze niż w przypadku kredytów złotówkowych. Dochodzi tu szereg argumentów, których nie można wykorzystać w innych sprawach. Coraz częściej też zapadają przychylne frankowiczom wyroki. Istnieje szereg metod na pozbycie się takiego zadłużenia. Warto jednak skorzystać ze wsparcia radcy prawnego lub adwokata, który ma doświadczenie w oddłużaniu.

 

Jeżeli nie możesz poradzić sobie ze spłatą zobowiązań firmowych, kredytów we frankach, otrzymałeś nakaz zapłaty, bank wypowiedział Ci umowę kredytową lub Twoja sprawa trafiła do sądu, skontaktuj się mailowo na adres kontakt@doradcawbiznesie.pl lub telefonicznie pod numerem tel. 512 444 400. Na podstawie przesłanych przez Ciebie dokumentów ocenimy Twoją sytuację, pomożemy oszacować szanse na wygraną oraz znajdziemy doświadczonego reprezentanta do walki w sądzie. Pokażemy Ci, że z bankiem można wygrać, a Ty pozbędziesz się ograniczających Cię zobowiązań.

O autorze Zbigniew Machowski

Adwokat w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończył aplikację prokuratorską. Wykonując zawód adwokata kontynuuje tradycje rodzinne. Prowadzi kancelarię w Warszawie i w Szczecinie. Jest doktorantem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz studentem Master of Business Administration (MBA). Jest także doradcą restrukturyzacyjnym oraz mediatorem wpisanym na listę przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *