pon.. lut 26th, 2024

Wraz z rozwojem firmy często docieramy do punktu, w którym, aby zrobić krok dalej, potrzebujemy kogoś, kto wesprze nasz biznes specjalistyczną wiedzą, dodatkowym kapitałem lub chociaż dodatkową parą rąk do pracy.

Znalezienie wspólnika do firmy nie jest tak prostą sprawą, jakby się mogło na początku wydawać. Jest to trudne i odpowiedzialne zadanie, od którego tak naprawdę w dużej mierze zależy przyszłość przedsięwzięcia. Wspólnik musi być przede wszystkim osobą uczciwą, taką, której będzie zależało na wspólnym przedsięwzięciu, a jego wizja będzie zgodna z naszą. Dobrze również, gdy poziom jego kompetencji jest różny od naszych, co pozwala na uzupełnianie się w codziennych działaniach związanych z zarządzaniem firmą. Pojawia się wiec pytanie gdzie szukać osoby lojalnej, która wzięłaby współodpowiedzialność za tworzoną firmę?

Najbliższe otoczenie

Przede wszystkim warto zapytać wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. Są to ludzie, których znasz i którym generalnie można zaufać. Warto poszukać w najbliższym otoczeniu ludzi, którym będzie zależało, będą mogli Ci w pomóc, a jednocześnie zrozumieją Twoją wizję wspólnego przedsięwzięcia biznesowego.

Osoby z polecenia

Jeśli nie ma nikogo w kręgu najbliższych, warto poprosić ich o polecenie osoby, której ich zdaniem można zaufać, a która jednocześnie posiada odpowiednie kompetencje. Rekomendacji można również szukać wśród kontrahentów, czy wśród innych osób, z którymi współdziała się na stopie zawodowej.

Serwisy branżowe

Wspólnika w biznesie można również poszukać na równego rodzaju serwisach branżowych, odwiedzanych przez osoby specjalizujące się w określonej dziedzinie. Na pewno znajdzie się tam osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Jedyną trudnością będzie wzbudzenie obustronnego zaufania.

Serwisy ogłoszeniowe

Jedną z prostszych i jednocześnie skuteczniejszych metod szukania partnera w biznesie jest przeglądanie ofert, w których ogłaszają się osoby szukające wspólnika. Nasze szanse na znalezienie kogoś odpowiedniego wzrastają gdy sami zamieścimy ofertę, w której dokładnie opiszemy nasze oczekiwania. Oczywiście serwisy ogłoszeniowe takie jak BiznesOferty.pl są jedynie pierwszym etapem poszukiwań, mimo to, przyczyniają się do znacznej oszczędności czasu.

Social media

Wspólnika do biznesu można znaleźć w popularnych social mediach. To dość kontrowersyjny, ale jak się okazuje skuteczny sposób. Wspólnika można szukać na zarówno na grupach, które skupiają osoby poszukujące wspólników do swoich interesów jak również tam, gdzie skupiają się profesjonaliści w danej branży. W tym pierwszym przypadku, choć przekonanie kogoś do swojej wizji biznesu raczej nie będzie trudne, to problemem będzie zweryfikowanie kompetencji potencjalnego wspólnika. W drugim przypadku sytuacja jest odwrotna.

Blogi i serwisy dla profesjonalistów

Kolejną możliwością jest szukanie wspólnika na różnego rodzaju blogach czy serwisach internetowych, gdzie lansują się profesjonaliści. Niewątpliwe jest to dość trudny sposób, gdyż trudno jest w taki sposób nawiązać kontakt i biznesowe relacje.

Konferencje i spotkania branżowe

Dobrym miejscem, do szukania partnera biznesowego są różnego rodzaju konferencje, czy inne spotkania branżowe, które odbywają się w każdym większym mieście. Jest to idealne miejsce, by znaleźć kogoś kompetentnego. Kto zainteresuje się naszym pomysłem i wizją przyszłej firmy. Ponadto jest to miejsce, gdzie można poszerzyć swoje biznesowe horyzonty i zdobyć dodatkową wiedzę na dany temat.

Współpracownicy

Skutecznym, choć dość ryzykownym sposobem pozyskania wspólnika, jest szukanie go wśród obecnych współpracowników. Na pewno wśród nich znajdą się osoby, które będą zainteresowane wspólnym biznesem, które będą posiadały charyzmę i kompetencje. Tylko trzeba pamiętać tutaj o lojalności wobec macierzystej formy, nie można pozwolić, by na nowym przedsięwzięciu, ona ucierpiała. Jest to bowiem działanie bardzo nieetyczne.

Jak widać, możliwości jest wiele, każda z nich zwiększa szanse na znalezienie kogoś, z kim rozwój firmy nabierze tempa, dlatego warto korzystać z każdego omówionego powyżej sposobu.

 

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *