Ceny na rynkach nieruchomości w całej Europie od chwili wybuchu kryzysu gospodarczego uległy diametralnemu obniżeniu. Jeszcze przed 2008 rokiem płacono horrendalnie wysokie kwoty za 1 mkw powierzchni mieszkalnej, zarówno w przypadku domów, jak i apartamentów. Deweloperzy liczyli zyski, a klienci zadłużali się coraz mocniej. Dziś po ponad 8 latach od tego momentu nastroje kupujących są zupełnie odmienne, podobnie jak i same ceny domów w Polsce i za granicą.

Ceny domów w Polsce w 2016 roku

Zakup domu, niezależnie od lokalizacji czy wielkości, to poważna inwestycja pociągająca za sobą wysokie nakłady finansowe. Za dom pod Warszawą trzeba niejednokrotnie zapłacić kilka milionów złotych, czego przykładem jest dom w Izabelinie, około 17 km od stolicy, liczący sobie 464 mkw powierzchni mieszkalnej, dostępny dla zainteresowanych kupujących w cenie bagatela 4 mln zł. W tej samej lokalizacji można jednak kupić domy znacznie tańsze, choć mniejsze – za 650 tys. 220 mkw powierzchni domu jednorodzinnego.

Z dala od wielkich metropolii ceny domów są znacznie niższe. Eksperci serwisu Money.pl na bieżąco przygotowują zestawienia cen nieruchomości w naszym kraju. Z ich statystyk wynika, że średnia cena 1 mkw domu w Polsce w styczniu 2016 roku wynosiła 3677,69 zł, zaś po roku, w styczniu 2017 roku ten sam 1 mkw powierzchni domu kosztował 3719,39 zł. Oczywiście w ciągu całego roku były obserwowane pewne wahania cenowe. Najwięcej płacono w marcu 2016 roku i była to kwota rzędu 3773,93 zł. Natomiast w lipcu 2016 roku płacono za 1 mkw domu 3679,31 zł.

Jeśli przyjrzeć się statystykom cen domów w poszczególnych miastach, to wyraźnie widoczne są spadki cenowe np. na rynku wtórnym domów w Katowicach. Z poziomu ponad 5,5 tys. zł za 1 mkw powierzchni domu w styczniu 2016 roku, ceny spadły w ciągu 12 miesięcy do 4239,71 zł.

Ile kosztują domy w słonecznej Hiszpanii?

Na dom na Costa del Sol w Hiszpanii, w Puerto Banus niedaleko Marbelli należy przeznaczyć około 300 tys. euro. Będzie to niewielka nieruchomość z trzema sypialniami. Za taką samą kwotę kupimy domek jednorodzinny w podobnej lokalizacji, z niewielkim basenem. Za willę na Costa del Sol trzeba już zapłacić od 500 euro wzwyż.

W przeliczeniu na złotówki (1 euro=4,40 zł), za dom w Hiszpanii na sprzedaż na Costa del Sol trzeba zapłacić 1,320 mln zł. Zaś za willę ponad 2,2 mln zł. Porównując te ceny z cenami domów pod Warszawą, trzeba powiedzieć, że są w miarę atrakcyjne, zwłaszcza że w zamian otrzymujemy możliwość mieszkania w komfortowym domu, z basenem, niedaleko jednej z najładniejszych plaż w Europie. W Hiszpanii panują świetne warunki atmosferyczne do życia – przez większą część roku jest słonecznie, a temperatury nawet zimą nie spadają poniżej 0 stopni Celsjusza. Dla wielu Polaków, którym znudziła się już nasza kapryśna pogoda, perspektywa zamieszkania w Hiszpanii wydaje się bardzo kusząca, zwłaszcza że koszty utrzymania domu w tym kraju mogą być dużo niższe niż w Polsce.

 

Artykuł promocyjny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *