Chiny tworzą gigantyczny rynek o szerokich możliwościach i potencjale, który coraz wyraźniej dostrzegają także rodzimi przedsiębiorcy. Sprawia to jednocześnie, że sukcesywnie rośnie udział firm rozszerzających swoją dotychczasową działalność o import towarów z Państwa Środka. Prowadzenie biznesu z Chinami stawia przed nimi jednak szereg wyzwań. Wśród podstawowych z nich wymienia się choćby brak fizycznej obecności importera w miejscu produkcji i idący za tym ograniczony kontakt z dostawcą, a także niemniej ważne różnice kulturowe, które w przypadku Chin okazują się nierzadko barierą wprost niemożliwą do pokonania bez pomocy profesjonalistów dobrze orientujących się w tamtejszych realiach. Na czym polega pomoc w imporcie z Chin? Dlaczego warto zasięgnąć wsparcia ze strony specjalistów? Sprawdź, co zrobić, aby Twój proces importu z Chin przebiegł pomyślnie i bez komplikacji!

Pomoc w imporcie z Chin – jak wygląda procedura?

Import towarów z Chin to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga skrupulatnego zaplanowania – nie tylko od strony logistycznej, ale przede wszystkim pod względem zgodności z przepisami. Jest to bowiem wieloetapowy proces: począwszy od rejestracji marki w Chinach, przez wybór dostawcy i kontrolę jakości, aż po odprawę celną. O co bezwzględnie należy zadbać, planując import z Chin? Oto lista podstawowych obowiązków importera.

Rejestracja działalności do importu z Chin

Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy do importu towarów z Chin. Wówczas przedsiębiorca otrzymuje numer NIP, który jest niezbędny do tego, by uzyskać następnie numer EORI, a w przypadku niektórych grup produktowych – również dokonać rejestracji jako importer w BDO.

Rejestracja marki w Chinach

W interesie importerów leży ponadto rejestracja znaku towarowego w chińskim urzędzie patentowym. Dotyczy to wszystkich osób importujących towary z Chin, na których widnieje logo ich firmy, nawet jeśli rynkiem docelowym nie jest Państwo Środka.

Wybór dostawcy i kontrole jakości

Wybór dostawcy z Chin to jeden z najbardziej wymagających, a jednocześnie ryzykownych etapów importu. Prowadząc biznes z odległego kraju, rzetelna weryfikacja dostawcy jest w oczywisty sposób znacznie utrudniona, dlatego warto zasięgnąć merytorycznego wsparcia specjalistów. Ich pomoc w imporcie z Chin obejmuje bowiem nie tylko analizę potencjalnych partnerów biznesowych, ale również kompleksową kontrolę jakości zamówionych towarów. Jest to podstawowe narzędzie bezpieczeństwa, które pozwoli znacząco ograniczyć ryzyko nawiązania kontaktów biznesowych z nieuczciwymi kontrahentami.

Co istotne, pomoc ekspertów specjalizujących się w imporcie z Chin okazuje się szczególnie przydatna w sytuacji wystąpienia jakichkolwiek problemów z zamówionym towarem. W takich przypadkach wykwalifikowany pośrednik znajdujący się na miejscu w Chinach niezwłocznie zajmie się sprawą, podejmując odpowiednie kroki prawne w imieniu importera. Należy bowiem pamiętać, że obecność specjalisty bezpośrednio w Państwie Środka jest częstokroć decydująca, ponieważ w takich sytuacjach czas odgrywa kluczową rolę.

Jak się zatem okazuje, proces importu towarów z Chin wymaga każdorazowo znajomości logistyki międzynarodowej, obowiązujących dyrektyw i rozporządzeń – zarówno krajowych, jak i lokalnych. Sukces przedsięwzięcia uzależniony jest od szeregu czynników, które niejednokrotnie są trudne do przewidzenia. Warto więc ograniczyć ryzyko komplikacji poprzez współpracę z doświadczonym pośrednikiem działającym lokalnie w Chinach. Dzięki temu importer zyska pewność, że jego interesy są nadzorowane przez ekspertów w tej dziedzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *