Czym jest inwentaryzacja?

Inwentaryzacja jest to ogół czynności rachunkowych, które zmierzają do sporządzenia szczegółowego spisu określonych produktów. Trzeba wiedzieć, że inwentaryzację trzeba wykonać niezwykle dokładnie. Po sporządzeniu spisu ilościowego bądź wartościowego należy go porównać ze stanem ksiąg rachunkowych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że mogą pojawić się różnice. Najczęstszą przyczyną nieprawidłowości są pomyłki pracowników bądź błędy systemowe. Różnice wynikają też z kradzieży towarów czy złego zarządzania gospodarką magazynową. Jednocześnie wszelkiego rodzaju różnice mogą wynikać również z wypadków, do których doszło w magazynie. Każdy pracodawca wie, że inwentaryzację trzeba przeprowadzać regularnie. W takim przypadku najlepiej zatrudnić pracowników, np. studentów. 

Inwentaryzacja – czy to dobra praca dodatkowa?

Usługi inwentaryzacyjne mogą być wykonywane przez studentów czy też innych młodych ludzi, którzy chcą sobie dorobić, np. w czasie wakacji. Jest to naprawdę ciekawa praca dodatkowa. Młodzi ludzie mogą zyskać doświadczenie, ale też dorobić sobie w czasie wakacji czy ferii. Najczęściej inwentaryzację wykonuje się nocą bądź w weekendy. Uzgadnianie rzeczywistego stanu towarów pozwala na przeciwdziałanie różnego rodzaju nieprawidłowościom. Jednocześnie ta dodatkowa praca jest odpowiedzialna, uczy skupienia, ale też nawiązywania relacji społecznych. Przeznaczona jest dla ludzi z pasją do pracy zespołowej, którzy np. chcą zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Jednocześnie nie jest to trudna praca i nie wymaga specjalnych umiejętności.

Inwentaryzacja – co warto wiedzieć na temat tej pracy?

Jest wiele rodzajów inwentaryzacji. Może dotyczyć ona sald z kontrahentami czy weryfikacji stanu ewidencyjnego. Dokument inwentaryzacji przedsiębiorca może sporządzić nie tylko pod koniec roku kalendarzowego, ale też pod koniec roku podatkowego. Inwentaryzacje odbywają się także w przypadku zmiany wspólnika bądź w sytuacji, gdy likwiduje się działalność. Taką pracę warto zlecić osobom, które chcą dorobić i zyskać doświadczenie.       

    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *