W ubiegłym tygodniu Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIiE) tradycyjnie jak co roku, zaprosiło przedstawicieli firm inwestujących w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim na spotkanie świąteczne. Bardzo dobra tradycja. Spotkanie z Marszałkiem Województwa w luźniejszej atmosferze. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu inwestorów oraz firmy ich „obsługujące”. Była okazja do podsumowania roku i rozmów o problemach pojawiających się przy okazji lokowania inwestycji w naszym regionie.
Wytrwałość w przyciąganiu znaczących inwestorów procentuje. Ostatnie sukcesy to inwestycja Zalando w Gardnie, czy Amazona w Kołbaskowie. Wiele milionów złotych i tysiące miejsc pracy. Wśród firm przygotowujących i realizujących inwestycje – w roli partnerów i podwykonawców, szczecińskie i zachodniopomorskie firmy.
Warto jednak zwrócić uwagę, że inwestorami w naszym regionie są nie tylko europejscy, czy światowi giganci. Wielu inwestorów, którzy relokują swoje inwestycje do parków przemysłowych czy stref ekonomicznych, to nasze lokalne firmy. Na pewnym etapie rozwoju ich właściciele podejmują decyzję o zwiększaniu swojego potencjału produkcyjnego. W wyborze najkorzystniejszej oferty i zapewnieniu profesjonalnej obsługi z pewnością może pomóc kontakt z COIiE.
Wspominano konferencję Proinvestors – „Pogromcy mitów. Specjalne strefy ekonomiczne nie tylko dla dużych i zagranicznych”, która odbyła się pod koniec października. Pojawiły się na niej doskonałe przykłady i właściciele lokalnych firm, którzy opowiadali o swoich decyzjach rozwoju biznesu w oparciu o możliwości w parkach i strefach ekonomicznych.
Na świątecznym spotkaniu Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślał, że województwo stwarza możliwości rozwoju biznesu w ramach korzystania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przykłady ostatnich konkursów i firmy, które pozyskały dofinansowanie na rozwój i tworzenie miejsc pracy, pokazują, że Pomorze Zachodnie jest dobrym miejscem dla inwestorów. – Przyciągamy nowych inwestorów – powiedział Marszałek – ale też stwarzamy finansowe możliwości rozwoju lokalnego biznesu.
Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy podkreślali profesjonalizm COIiE, ale też zwracali uwagę na brak specjalistów i konieczność inwestowania w szkolnictwo zawodowe. Przedstawiciele lokalnych firm podkreślali, że ciągle jeszcze niedostatecznym elementem wsparcia biznesu jest dostęp do finansowania. Wielu z nich z nadzieją patrzy na ofertę pośredników finansowych w zakresie pożyczki globalnej, czy tzw. dużych pożyczek w ramach programu Jeremie. Dla nich pozyskanie kilku milionów złotych przy oprocentowaniu na poziomie 2% wydaje się istotnym impulsem dla podejmowanych decyzji i inwestycji. Dobrze, że takie produkty finansowe już są dostępne. Jeszcze lepiej, że programując nowe instrumenty finansowe urzędnicy zauważyli, że inwestorami są nie tylko światowi giganci, ale także lokalne firmy, które chcą się rozwijać i zatrudniać nowych pracowników.

O autorze Witold Jabłoński
Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Ukończone studia podyplomowe: Uniwersytet Jagielloński (Wydział Prawa i Administracji), Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, „Zamówienia Publiczne” oraz Akademia Liderów Samorządowych. Bogate doświadczenie zawodowe to m.in. pełnomocnik ds. Centrum Nauki, Koordynator Regionalny „The World Bank”, dyrektor w Funduszu Pomerania, Prezes Zarządu Golf Amber Baltic Sp. z o.o., Członek Zarządu i Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego odpowiedzialny za Centrum Obsługi Inwestora, Wydział Turystyki, Gospodarki i Promocji oraz Wydział Kultury, Edukacji i Sportu. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków unijnych, doradztwie biznesowym. Koordynator wielu projektów, dziennikarz telewizyjny, redaktor naczelny radia, autor kilku książek, trener i szkoleniowiec.