Biznes BizTime

Jak zdobyć środki na rozwój biznesu? V edycja konferencji

Jak rozpocząć własną działalność i pozyskać środki na rozwinięcie skrzydeł? Do jakich instytucji zgłosić swój pomysł? Jakich błędów wystrzegać się w biznesie? Na te i inne pytania uczestnicy znaleźli odpowiedź podczas V edycji Zachodniopomorskiego Dnia Instrumentów Inżynierii Finansowej zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Bank Gospodarstwa Krajowego w kooperacji z Zachodniopomorską Agencją Rozwoju Regionalnego, która odbyła się we wtorek, 26 października 2016, w Hotelu Radisson Blu w Szczecinie.

Konferencję zainaugurowano wystąpieniami Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza i Przemysława Cieszyńskiego, Członka Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Na wydarzenie zostali zaproszeni goście specjalni – Jakub Wojnarowski z konfederacji Lewiatan oraz seryjny przedsiębiorca, założyciel iTaxi i Booksy, Stefan Batory. Pierwszy z nich opowiedział o tendencjach światowej i krajowej gospodarki, co miało ułatwić zgromadzonym odpowiedź na pytanie o to, czy przy obecnej kondycji rynku warto inwestować, czy może lepiej przeczekać ten niepewny okres.

Stefan Batory, przedsiębiorca z kilkunastoletnim doświadczeniem, założyciel perspektywicznych startup’ów – iTaxi i Booksy, opowiedział o faktach i mitach w biznesie z praktycznego punktu widzenia. Opierając się na anegdotach, obrazował sposoby na radzenie sobie ze stresem i porażką, zarządzanie zespołem i motywowanie pracowników oraz dążenie do sukcesu i realizacji wizji przedsiębiorstwa.

Kolejną część konferencji stanowiła debata reprezentantów m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Banku Gospodarstwa Krajowego, Funduszu IQ Pomerania Sp. z o.o., Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Miasta Szczecin i Konfederacji Lewiatan. Dyskutowano na temat możliwości finansowania przedsiębiorstw z dotychczasowych programów unijnych oraz realnych szansach na wprowadzenie w życie kolejnej perspektywy finansowej w przyszłych latach.

Po debacie zaprezentowali się dotychczasowi beneficjenci instrumentów oferowanych przez powyższe instytucje, Marta Scheibe, założycielka Klasomat Sp. z o.o., która skorzystała z wejścia kapitałowego Funduszu IQ Pomerania, Marcin Kwapisz z 4Tech Sp. z o.o., który sięgnął po pożyczkę JEREMIE oraz Mirosław Łukomski, prezes szczecińskiej spółki deweloperskiej, Modehpolmo Sp. z o.o., która dzięki środkom z pożyczki JESSICA zakupiła pod renowację upadłą Fabrykę Mechanizmów Samochodowych „Polmo” S.A. Na miejscu tego przedwojennego imperium motoryzacyjnego rodziny Stoewerów, a następnie zakładów produkujących Junaki, powstał kompleks biurowo-usługowy.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Uczestnicy mogli wybrać jeden z trzech warsztatów, na których eksperci dzielili się wiedzą na temat prawnego i praktycznego aspektu wejścia kapitałowego i współpracy biznesu z funduszem Venture Capital, pozyskiwania pożyczek oraz projektów miejskich i zdobywania środków na inwestycje.

Przez cały czas trwania konferencji do dyspozycji uczestników pozostawali eksperci z dziedziny dofinansowań, którzy przy dedykowanych stanowiskach udzielali indywidualnych porad.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *