Ostatnie dni w naszym mieście upłynęły pod znakiem wielu ciekawych wydarzeń związanych z kulturą. W naszym mieście bez wątpienia odbywają się coraz bardziej interesujące imprezy. Być może rośnie nam również streetartowiec z prawdziwego zdarzenia. Słowem – dzieje się w Szczecinie!

W dniach od 14 do 16 października odbywał się czwarty już Festiwal Czytania – „Odkrywcy Wyobraźni”. Od piątkowego popołudnia aż do niedzieli wieczorem znani aktorzy i dziennikarze publicznie czytali teksty literackie – klasykę, literaturę współczesną, a także dramaty i fragmenty listów – zarówno autorów polskich jak i zagranicznych. Słuchać mógł każdy a trzeba zaznaczyć – chętnych nie brakowało. Wśród czytających byli m.in.: Krzysztof Kowalewski, Piotr Cyrwus, Robert Więckiewicz, Wiktor Zborowski, Joanna Szczepkowska czy Krystyna Czubówna. Tegoroczny festiwal zaszczycili ponadto swoją obecnością autorzy: Janusz Głowacki, Juliusz Ćwieluch, Grzegorz Kalinowski Dariusz Kortko, Angelika Kuźniak, Cezary Łazarewicz, Marcin Pietraszewski, Wacław Radziwinowicz, Justyna Sobolewska i Agata Tuszyńska. „Odkrywcy Wyobraźni” to nie tylko odczyty. Program festiwalu był bogaty i obejmował także m.in.: spotkania z autorami i warsztaty literacko – plastyczne. W sobotę w Zespole Szkół nr 8 im. Stanisława Staszica odbyło się ponadto Wielkie Dyktando Szczecinian o Literaturze.

Z kolei w Hali Międzynarodowych Targów Szczecińskich miały miejsce targi “Wszystko dla domu”. W miniony weekend kilkuset wystawców z regionu i całej Polski prezentowało najnowsze trendy w aranżacji i wykończeniu wnętrz. W trakcie dwóch dni, hale targową odwiedziło łącznie blisko 7000 osób. Oprócz podziwiania stricte handlowych ekspozycji odwiedzający brali udział w licznych warsztatach tematycznych – DIY (ang. do it yourself – zrób to sam). Można było zasiąść za prawdziwą maszyną do szycia, spróbować swoich sił przy renowacji starych mebli, czy też chwycić za rzeźbiarskie dłuto.

Dla indywidualistów z kolei zorganizowano „Design Days!”. Wizjonerzy stylu mogli zaprezentować swoje prace i projekty na kolejnej już imprezie z tego cyklu. Tym razem wydarzenie umiejscowiono w samym centrum Szczecina – na Placu Zgody. W trakcie trwania „Design Days!” miała miejsce premiera „Mało szczegółowego przewodnika po Szczecinie” autorstwa związanego ze Szczecinem grafika i rysownika Tomasza Panka. Przewodnik w formie albumu z pracami autora w prześmiewczy sposób prezentuje ciekawostki na temat różnych miejsc i zdarzeń z życia naszego miasta.

Na koniec doniesienia z Placu Zamenhoffa. Znana i chyba nie do końca lubiana, a z pewnością nie przez wszystkich traktowana całkiem poważnie “Fryga”, doczekała się towarzystwa. Obok budzącej kontrowersje instalacji pojawiła się we wtorek kolejna. Kto jest jej autorem i jak się tam znalazła? Nie wiadomo. Niewielka i ustawiona na turystycznym krzesełku rzeźba przedstawia spoglądającego ze szczytu drabiny człowieczka. Jego wzrok zdaje się być skierowany na nieszczęsną koleżankę. Chociaż nie znamy osoby, a co dopiero motywacji autora, wydaje się, że nie obce są mu takie pojęcia jak ironia i sarkazm. Do tego trzeba mu oddać, że jest całkiem sprawnym rzemieślnikiem. Rzeźba jest po prostu ładna. Czy Szczecin doczekał się artystycznego komentatora wydarzeń, czy jest to jednarazowa akcja – to się okaże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *