Przedsiębiorcy, którzy do prowadzenia ewidencji używają kas fiskalnych, powinni sobie zdać sprawę z tego, że w przyszłym roku wejdą w życie nowe przepisy w sprawie tych urządzeń. I nie będą to kosmetyczne zmiany w obowiązujących regulacjach prawnych. Rozporządzenie przygotowywane obecnie przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów wprowadzi w Polsce system kas fiskalnych online.

Urządzenia rejestrujące, które można spotkać w różnego rodzaju placówkach handlowych i usługowych, kojarzą nam się przede wszystkim z drukowaniem paragonów fiskalnych. A okazuje się, że od 2018 roku kasy pozwolą także na realizowanie wspomnianych dokumentów w formie elektronicznej. Rezultatów wprowadzenia w Polsce nowego systemu fiskalizacji będzie zresztą więcej. Nowe rozwiązanie prawne i technologiczne sprawi bowiem, że kasy rejestrujące zmienią tryb pracy – z offline’owego na online’owy.

Urządzenia fiskalne i praca online

Nowy system kas fiskalnych ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. W ramach tego rozwiązania, w polskich firmach będą stopniowo wdrażane urządzenia rejestrujące o dodatkowej funkcjonalności. Z punktu widzenia podatników najważniejsze wydaje się to, że nowe kasy zaczną na bieżąco współpracować z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów – przy użyciu odpowiednich interfejsów i protokołów komunikacyjnych. Takie połączenie sprawi zaś, że urządzenia rejestrujące będą przesyłały ważne dane do serwerów MF, m.in. informacje dotyczące prowadzonej sprzedaży.

Kasy fiskalne online zyskają także inne funkcje. Ustawodawca zapowiedział, że nowe urządzenia nie tylko zaoferują płynną współpracę z terminalami do kart płatniczych, ale także pozwolą na bezpieczne realizowanie e-paragonów. Dzięki temu system online przyczyni się do unowocześnienia obrotu gospodarczego w Polsce – i to w kilku obszarach.

Wymiana kas od 2018 roku

Zmiany w wymogach technicznych dla kas spowodują, że od 2018 roku na rynek zaczną trafiać wyłącznie urządzenia fiskalne online. W przyszłości przedsiębiorcy będą więc mogli kupować jedynie modele z dodatkowymi funkcjami. Niemniej, nowe regulacje prawne powinny zainteresować także tych podatników, którzy obecnie korzystają z kas rejestrujących. Ustawodawca zobowiąże ich do wymiany urządzeń fiskalnych.

Dobrą informacją dla polskich przedsiębiorców jest to, że nowe przepisy nie będą od nich wymagały natychmiastowego zainstalowania kasy online. Obecność technologii tego typu w firmie stanie się obowiązkowa dopiero wtedy, gdy wygaśnie homologacja urządzenia stosowanego dotychczas. Równocześnie jednak, ustawodawca zapowiedział już, że w przypadku niektórych branż wspomniana przed chwilą zasada może po prostu nie funkcjonować. Innymi słowy, wybrane grupy podatników będą musiały szybciej dostosować swoje działalności do nowych wymogów technicznych, tzn. wdrożyć kasę online już w 2018 roku.

Pełna gotowość na nowy system fiskalizacji

Zainstalowanie kolejnej kasy rejestrującej będzie się oczywiście wiązało z dodatkowym kosztem dla firmy. Przy wymianie technologii sprzedaży przedsiębiorcy po prostu zapłacą za nowe urządzenia – tak samo jak za dotychczasowe modele albo nawet i nieco więcej. I przez pewien czas wydawało się, że zastąpienie obecnej kasy fiskalnej będzie jedynym sposobem na spełnienie wymogów systemu online. Do momentu, aż na rynku pojawiły się urządzenia z gwarancją modernizacji swojej funkcjonalności.

Krajowi podatnicy już dziś mogą pomyśleć o kasie fiskalnej online. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą urządzeń posiadających certyfikat Online Ready. Są to modele, w przypadku których producent gwarantuje w przyszłości dostosowanie technologii sprzedaży do nowych przepisów. Dzięki temu właściciel kasy online ready nie będzie musiał wymieniać swojego modelu. Wystarczy jedynie, że np. w 2018 roku zgłosi się do dystrybutora, u którego dokonał zakupu – i wyrazi chęć zmodernizowania urządzenia fiskalnego.

 

 

Źródło: Infoss.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *