Podejmując jednak decyzję o wzięciu kredytu czy zasięgnięciu pożyczki, warto posiadać wiedzę, która pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami nieznajomości procedur. Można ją posiąść na własną rękę lub zdecydować się na skorzystanie z usług pośredników finansowych. Kim oni właściwie są i w jaki sposób mogą pomóc uporać się z finansowymi obawami? W odpowiedzi na te pytania pomoże nam pośrednik finansowy Expander.

Pośrednik finansowy

Mianem pośredników nazywane są przedsiębiorstwa, które świadczą różnego typu usługi związane z obrotem finansami. Najczęściej ich propozycja obejmuje zarówno doradztwo w zakresie inwestycji posiadanych środków, jak i pośrednictwo podczas starań o pożyczkę czy kredyt. Instytucje, które chcą świadczyć tego typu usługi, muszą widnieć w ewidencji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Co ważne – aby móc zostać pracownikiem takiej instytucji, należy posiadać stosowne uprawnienia. Może to być dyplom ukończenia studiów magisterskich z zakresu ekonomii lub prawa bądź potwierdzenie pozytywnego wyniku egzaminu przygotowanego przez KNF. W drugim przypadku kandydaci mogą specjalizować się jako:

  • maklerzy papierów wartościowych,
  • doradcy inwestycyjni,
  • brokerzy ubezpieczeniowi i reasekuracyjni,
  • aktuariusze,
  • pośrednicy kredytu hipotecznego.

Korzystając z oferty dużych instytucji można właściwie mieć pewność, że będziemy mieli do czynienia ze specjalistą w swojej dziedzinie, a w razie potrzeby – bez problemu uzyskamy pomoc w każdym aspekcie finansowych rozterek.

Jak działają pośrednicy?

Propozycja większości pośredników finansowych skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm. Instytucje pomagają znaleźć najdogodniejsze oferty kredytów, pożyczek oraz ubezpieczeń, doradzają, w jaki sposób najlepiej zainwestować swoje środki, a także wskazują, jak skompletować niezbędne dokumenty. Dzięki współpracy ekspertów specjalizujących się w konkretnych dziedzinach takie usługi naprawdę mogą się opłacać.

Chociaż pośrednicy najczęściej nie wymagają prowizji bezpośrednio od klienta, to należy wiedzieć, że ich honorarium wliczane jest np. w koszt kredytu, a później pobierane od banku. Część tej kwoty (0,3%), musi zostać odprowadzona do KNF. Warto mieć na uwadze, że duże firmy współpracują z większą liczbą banków czy innych instytucji finansowych, a tym samym mogą dać lepszy pogląd na rzeczywiście panujące na rynku warunki.

Zalety współpracy z pośrednikami

Podstawowym atutem korzystania z usług pośredników finansowych jest to, że cały proces powinien być dopięty na ostatni guzik, a w tym na przykład dopełnione wszelkie formalności. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie wszelkich terminów i procedur w taki sposób, by klient je zrozumiał, a następnie mógł podjąć świadomą decyzję.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że owocami współpracy są także korzyści finansowe w postaci zaoszczędzonych lub zarobionych na drodze inwestycji pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *