Korzystne oprocentowanie oraz możliwość rozłożenia spłaty na kilka lat sprawiają, że kredyt samochodowy to najwygodniejszy sposób na sfinansowanie zakupu wymarzonego auta. Zobacz, jak z pomocą internetowej porównywarki kredytów wybrać ten najtańszy.

Kredyt samochodowy – zasady

Dla osób prywatnych, pomimo pojawienia się na rynku nowych form finansowania samochodów (np. leasing konsumencki czy najem długoterminowy), kredyt samochodowy wciąż pozostaje najwygodniejszym i najkorzystniejszym sposobem na zakup auta. Kredyt samochodowy to pożyczka celowa, którą można przeznaczyć, wbrew nazwie, na zakup nie tylko auta, ale także kampera, przyczepy turystycznej, motocykla, quada, traktora czy maszyny budowlanej. Kredyt samochodowy to rozwiązanie dostępne dla szerokiej rzeszy konsumentów. Właściwie wystarczy tylko zaświadczenie o dochodach. W przypadku kredytów samochodowych banki ograniczyły formalności do minimum. Wniosek, szybka weryfikacja (także w BIK) i już możemy wyjechać wymarzonym autem z komisu lub salonu samochodowego. I choć banki wymagają wykupienia polisy AC na cały okres spłaty kredytu (przez to rosną nieco koszty kredytu), to kredyt samochodowy ma tyle zalet, że kierowcy, którzy myślą o zmianie auta, powinni w pierwszej kolejności pomyśleć o tym rozwiązaniu.

Kredyt samochodowy – zalety

Klienci, którzy zdecydują się na kredyt samochodowy, mogą liczyć na:

  • Niższe raty w porównaniu do kredytów gotówkowych – dzięki ustanowieniu zabezpieczenia na aucie, bank ponosi mniejsze ryzyko.
  • Długi okres spłaty kredytu – możliwość rozłożenia spłaty na wiele lat powoduje, że kredyt nie będzie znacznym obciążeniem finansowym dla naszego budżetu.
  • Możliwość sfinansowania zakupu zarówno nowego, jak i używanego.
  • Wyższą kwotą zobowiązania niż w przypadku kredytu gotówkowego – wysokość kredytu zawsze uzależniona jest od zdolności kredytowej klienta oraz limitów stosowanych przez banki.
  • Możliwość dostosowania harmonogramu spłaty do potencjału finansowego i indywidualnych potrzeb – jeśli zadłużymy się na dłużej, to rata będzie niższa, ale całkowity koszt kredytu będzie nieco wyższy (zapłacimy więcej odsetek). Z pomocą kalkulatora kredytowego Sortter można obliczyć estymowaną wysokość rat przy określonym terminie spłaty.

Zakup auta – kredyt samochodowy czy gotówkowy

Kredyt samochodowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Konsumenci szczególnie cenią stosunkowo niskie oprocentowanie (średnia RRSO to 10% w skali roku), zdecydowanie niższe od kredytów konsumenckich czy gotówkowych. Ponadto banki przy kredytach samochodowych stosują atrakcyjne rozwiązania, dzięki którym jego spłata nie jest tak dotkliwa dla portfela. Jednym z nich są tzw. raty balonowe. Ich istota polega na tym, że wpłacamy niewielki wkład własny pojazdu, następnie spłacamy niskiej wysokości raty. Ostatnia rata kredytu, jest tzw. ratą balonową – stanowi ona znaczną część wartości pojazdu (nawet 50%). To jednak, czy ją spłacimy, zależy tylko od nas. Możemy wybrać inny wariant zakończenia umowy:

  • spłata raty balonowej, czyli wykup samochodu,
  • odsprzedaż samochodu dealerowi (dzięki czemu, możemy od razu wymienić go na nowy),
  • kontynuowanie finansowanie, przez rozłożenie raty balonowej na kolejne raty.

Niskie oprocentowanie kredytów samochodowych wynika z faktu, że banki poprzez obowiązkowe zabezpieczenie ograniczają nieco swoje ryzyko. Najpowszechniejszy w tym zakresie jest depozyt karty pojazdu – bank ją zabiera na czas kredytowania. Nieco rzadziej stosowane rozwiązania to zastaw rejestrowy oraz przewłaszczenie. Pierwszy opiera się na wpisie banku w dowodzie rejestracyjnym, dzięki temu bank może sprzedaż auto w razie opóźnień spłaty. Przewłaszczenie to instytucja prawna sprawiająca, że bank staje się współposiadaczem pojazdu, uniemożliwiając w ten sposób sprzedaż auta bez zgody banku.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Kredytów samochodowych udzielają nie tylko banki, ale także różnego rodzaju instytucje finansowe. W wielu salonach samochodowych czy komisach działają nawet agencje bankowe, które na miejscu umożliwiają podpisanie umowy kredytowej. Warunki, jakie oferują, często nie należą do najkorzystniejszych. Aby wybrać najtańszą ofertę, należy przeanalizować wiele ofert, nie tylko tych bankowych, ale także propozycji instytucji finansowych. Porównanie wysokości oprocentowania to podstawowy element kredytowej komparatystyki. W dalszym etapie należy sprawdzić, jakie opłaty dodatkowe są wymagane. No i wreszcie trzeba się dowiedzieć, jakiego zabezpieczenia bank wymaga i jakie dodatkowe ubezpieczenie jest konieczne. Dzisiaj klienci są w nieco lepszej sytuacji, ponieważ nie są zdani na analogową analizę, porównania mogą dokonać znaczniej szybciej i sprawniej w Internecie.

Sortter – porównywarka kredytów

Sortter to darmowa profesjonalna internetowa porównywarka kredytów. Użytkownicy w serwisie znajdą niezbędne dane do rzetelnego przeanalizowania ofert pożyczek samochodowych największych banków w Polsce. Zebranie i zestawienie ich jednym miejscu to duże udogodnienie dla potencjalnych klientów. Dzięki temu nie muszą samodzielnie przeczesywać sieci, ani nawet chodzić do banków. Mogą zaoszczędzić czas i przeznaczyć go na wybór odpowiedniego modelu auta. Ogromną zaletą jest fakt, że wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane, przez, co każda analiza oparta jest o wiarygodne dane i informacje. Na stronie znajduje się także kalkulator kredytów, który pozwala na wyliczenie orientacyjnej wysokości rat przy określonej kwocie kredytu i okresie spłaty. Jak, może nieco nieskromnie przyznają twórcy serwisu, wyliczenia prezentowane w serwisie nie odbiegają znacznie od oficjalnych wyliczeń banków. Użytkownicy zaś przyznają, że to bardzo cenne narzędzie, które pozwala poznać harmonogram spłat i zobaczyć, czy będziemy mu w stanie sprostać.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy to najlepszy sposób na dogonienie motoryzacyjnych marzeń. Bez pieniędzy, tylko z pomocą kredytu można je zrealizować. Nie warto czekać i oszczędzać, skro już dziś można wyjechać nowym autem z salonu. Jeśli wybierzemy najkorzystniejszy kredyt, dostosowany do naszych możliwości i potrzeb, to jego spłata nie powinna nam przysłonić radości z jazdy nowym autem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *