Biznes HR

Kulisy największej rekrutacji na świecie. Jak Amazon zatrudnia pracowników? [Wywiad]

Amazon prowadzi największą rekrutację na świecie. W branży HR zasłynął z pomysłem telefonicznego rekrutowania pracowników. Coraz szybciej rozwija się też w Polsce. W sezonie przedświątecznym planuje zatrudnić 10 tysięcy pracowników. Część z nich zostanie z nimi na stałe. Zobaczcie jak przeprowadza się największą rekrutację świata i w jaki sposób gigant technologiczny Jeffa Bezosa zarządza tak ogromną liczbą pracowników. Zapraszamy do wywiadu z Marzeną Więckowską, Senior PR Manager Amazon, odpowiedzialnej za region Europy Środkowo-Wschodniej.

Marta Przybylska, DwB: Amazon robi największą rekrutację na świecie. Jak ten proces wygląda od kuchni?

Marzena Więckowska, Amazon: To oczywiście zależy od stanowiska. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowiska specjalistyczne przeprowadzamy test analityczny i rozmowy rekrutacyjne, w ramach których sprawdzamy doświadczenie kandydatów pod kątem naszych wartości przywódczych. Ważne są dla nas zatem między innymi pomysłowość i umiejętność szukania uproszczeń, podejmowanie trafnych decyzji, odwaga w wyrażaniu odmiennych opinii czy zdobywanie zaufania.

Ubiegając się o pracę w Amazon na stanowiska początkowe, w pierwszym etapie rekrutacji, należy jedynie wypełnić aplikację online. Jest to prosta, przyjemna dla kandydatów, a dla nas efektywna formuła wstępnej weryfikacji zgłoszeń. Zasadniczo nie wymaga ona szczególnego przygotowania.

Dziś mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Czy macie problem z pozyskaniem pracowników? W jaki sposób zachęcacie do siebie kandydatów?

Uważamy, że nie ma złego rynku pracy, może być jedynie niedostosowana do niego oferta. Dlatego staramy się stwarzać takie warunki i atmosferę, by być pracodawcą pierwszego wyboru. Poza atrakcyjną pensją i ogromnymi możliwościami rozwoju, zapewniamy także bogaty pakiet benefitów w tym m.in.: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy transport do i z pracy czy innowacyjny program „Postaw na Swój Rozwój”. W jego ramach osoby na stanowiskach początkowych z ponad rocznym stażem otrzymają od nas nawet 26000 złotych w ciągu 4 lat na opłacenie kursów i zakup podręczników.

Przykładowe obszary kształcenia objęte programem „Postaw na Swój Rozwój” to: Administracja i finanse, Budownictwo, Informatyka i inne… które pasjonują pracowników – niezależnie od tego, czy są one związane z działalnością firmy Amazon! Warto dodać, że udział w programie nie wymaga podpisania umowy lojalnościowej.

Jesteście znani z rekrutacji telefonicznej. Czy podczas rozmowy przez telefon da się wystarczająco dobrze poznać kandydata do pracy? Czy nie skutkuje to większą rotacją pracowników?

Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej rekrutacji prowadzonej w Polsce. Jej efekty wskazują na to, że przyjęte procedury są wystarczające, żeby wyłowić z rynku pracy talenty.

Ile osób docelowo chce zatrudnić Amazon w Polsce?

Obecnie w Polsce zatrudniamy na stałych umowach o pracę ponad 9 000 osób. Podczas tego szczytu sezonu dodamy kolejnych 10000 miejsc pracy i część z tych pracowników zostanie z nami na stałe.

Jak wygląda komunikacja z taką liczbą pracowników? Słyszałam o takich praktykach jak forum pracownicze, tablica “głos pracownika”, spotkania all hands, codzienne badania satysfakcji czy Gemba Walks – co oznaczają te pojęcia i jak wygląda to w praktyce?

Zależy nam na byciu w ciągłym kontakcie z każdym z naszych pracowników. Posiadamy wiele narzędzi pozwalających nam na efektywną komunikację z nimi– są to m.in. codzienne spotkania managerów z zespołami – podczas których przekazują oni pracownikom najważniejsze informacje z życia centrum i na bieżąco odpowiadają na pojawiające się wyzwania. All Hands to natomiast nasze kwartalne spotkania całego zespołu – na nich podsumowujemy ostatnie miesiące pracy i rozmawiamy o najważniejszych kwestiach z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa.

Posiadamy także wspomnianą tablicę „Głos pracownika” na której pracownicy zadają pytania, a my w maksymalnie 24 godziny na nie odpowiadamy. Jest oczywiście także unikatowe narzędzie Connections – to codzienne badania satysfakcji pracowniczej – każdy zatrudniony codziennie otrzymuje od nas pytania, które dotyczą jego miejsca pracy i które wyświetlają się na posiadanym przez niego urządzeniu.

Jakie warunki musi spełniać kandydat do pracy w Amazon Polska? Co warto, aby zaznaczył w CV?

To oczywiście zależy od stanowiska. Wszystkie aktualne oferty pracy wraz z opisem kompetencji jakich poszukujemy, znajdują się na stronie www.pracujwamazon.pl. Jakkolwiek, jak już wspominałam, niezależnie od stanowiska, najważniejsze jest dla nas dopasowanie do kultury Amazon i jej wartości, w tym, miedzy innymi – odwagi w wyrażaniu odmiennych opinii, zdobywanie zaufania, pomysłowość i umiejętność szukania uproszczeń, czy podejmowanie trafnych decyzji.

Jedno z Waszych centrów logistycznych mieści się od niedawna w Szczecinie. Jakich pracowników poszukujecie w tej lokalizacji?

W okresie najbliższych 3 lat planujemy zatrudnić tam ponad 1 000 osób w oparciu o umowę o pracę. Dziś prowadzimy rekrutacje m.in. na stanowiska początkowe, ale także specjalistyczne – w obszarze HR, BHP, czy inżynierów. Wszystkie aktualne oferty pracy dostępne są na stronie www.pracujwamazon.pl

Serdecznie dziękuję za wywiad. 

Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *