Amazon prowadzi największą rekrutację na świecie. W branży HR zasłynął z pomysłem telefonicznego rekrutowania pracowników. Coraz szybciej rozwija się też w Polsce. W sezonie przedświątecznym planuje zatrudnić 10 tysięcy pracowników. Część z nich zostanie z nimi na stałe. Zobaczcie jak przeprowadza się największą rekrutację świata i w jaki sposób gigant technologiczny Jeffa Bezosa zarządza tak ogromną liczbą pracowników. Zapraszamy do wywiadu z Marzeną Więckowską, Senior PR Manager Amazon, odpowiedzialnej za region Europy Środkowo-Wschodniej.

Marta Przybylska, DwB: Amazon robi największą rekrutację na świecie. Jak ten proces wygląda od kuchni?

Marzena Więckowska, Amazon: To oczywiście zależy od stanowiska. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowiska specjalistyczne przeprowadzamy test analityczny i rozmowy rekrutacyjne, w ramach których sprawdzamy doświadczenie kandydatów pod kątem naszych wartości przywódczych. Ważne są dla nas zatem między innymi pomysłowość i umiejętność szukania uproszczeń, podejmowanie trafnych decyzji, odwaga w wyrażaniu odmiennych opinii czy zdobywanie zaufania.

Ubiegając się o pracę w Amazon na stanowiska początkowe, w pierwszym etapie rekrutacji, należy jedynie wypełnić aplikację online. Jest to prosta, przyjemna dla kandydatów, a dla nas efektywna formuła wstępnej weryfikacji zgłoszeń. Zasadniczo nie wymaga ona szczególnego przygotowania.

Dziś mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Czy macie problem z pozyskaniem pracowników? W jaki sposób zachęcacie do siebie kandydatów?

Uważamy, że nie ma złego rynku pracy, może być jedynie niedostosowana do niego oferta. Dlatego staramy się stwarzać takie warunki i atmosferę, by być pracodawcą pierwszego wyboru. Poza atrakcyjną pensją i ogromnymi możliwościami rozwoju, zapewniamy także bogaty pakiet benefitów w tym m.in.: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, darmowy transport do i z pracy czy innowacyjny program „Postaw na Swój Rozwój”. W jego ramach osoby na stanowiskach początkowych z ponad rocznym stażem otrzymają od nas nawet 26000 złotych w ciągu 4 lat na opłacenie kursów i zakup podręczników.

Przykładowe obszary kształcenia objęte programem „Postaw na Swój Rozwój” to: Administracja i finanse, Budownictwo, Informatyka i inne… które pasjonują pracowników – niezależnie od tego, czy są one związane z działalnością firmy Amazon! Warto dodać, że udział w programie nie wymaga podpisania umowy lojalnościowej.

Jesteście znani z rekrutacji telefonicznej. Czy podczas rozmowy przez telefon da się wystarczająco dobrze poznać kandydata do pracy? Czy nie skutkuje to większą rotacją pracowników?

Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowej rekrutacji prowadzonej w Polsce. Jej efekty wskazują na to, że przyjęte procedury są wystarczające, żeby wyłowić z rynku pracy talenty.

Ile osób docelowo chce zatrudnić Amazon w Polsce?

Obecnie w Polsce zatrudniamy na stałych umowach o pracę ponad 9 000 osób. Podczas tego szczytu sezonu dodamy kolejnych 10000 miejsc pracy i część z tych pracowników zostanie z nami na stałe.

Jak wygląda komunikacja z taką liczbą pracowników? Słyszałam o takich praktykach jak forum pracownicze, tablica “głos pracownika”, spotkania all hands, codzienne badania satysfakcji czy Gemba Walks – co oznaczają te pojęcia i jak wygląda to w praktyce?

Zależy nam na byciu w ciągłym kontakcie z każdym z naszych pracowników. Posiadamy wiele narzędzi pozwalających nam na efektywną komunikację z nimi– są to m.in. codzienne spotkania managerów z zespołami – podczas których przekazują oni pracownikom najważniejsze informacje z życia centrum i na bieżąco odpowiadają na pojawiające się wyzwania. All Hands to natomiast nasze kwartalne spotkania całego zespołu – na nich podsumowujemy ostatnie miesiące pracy i rozmawiamy o najważniejszych kwestiach z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa.

Posiadamy także wspomnianą tablicę „Głos pracownika” na której pracownicy zadają pytania, a my w maksymalnie 24 godziny na nie odpowiadamy. Jest oczywiście także unikatowe narzędzie Connections – to codzienne badania satysfakcji pracowniczej – każdy zatrudniony codziennie otrzymuje od nas pytania, które dotyczą jego miejsca pracy i które wyświetlają się na posiadanym przez niego urządzeniu.

Jakie warunki musi spełniać kandydat do pracy w Amazon Polska? Co warto, aby zaznaczył w CV?

To oczywiście zależy od stanowiska. Wszystkie aktualne oferty pracy wraz z opisem kompetencji jakich poszukujemy, znajdują się na stronie www.pracujwamazon.pl. Jakkolwiek, jak już wspominałam, niezależnie od stanowiska, najważniejsze jest dla nas dopasowanie do kultury Amazon i jej wartości, w tym, miedzy innymi – odwagi w wyrażaniu odmiennych opinii, zdobywanie zaufania, pomysłowość i umiejętność szukania uproszczeń, czy podejmowanie trafnych decyzji.

Jedno z Waszych centrów logistycznych mieści się od niedawna w Szczecinie. Jakich pracowników poszukujecie w tej lokalizacji?

W okresie najbliższych 3 lat planujemy zatrudnić tam ponad 1 000 osób w oparciu o umowę o pracę. Dziś prowadzimy rekrutacje m.in. na stanowiska początkowe, ale także specjalistyczne – w obszarze HR, BHP, czy inżynierów. Wszystkie aktualne oferty pracy dostępne są na stronie www.pracujwamazon.pl

Serdecznie dziękuję za wywiad. 

Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *