Dolar to najbardziej rozpoznawalna i najważniejsza waluta na świecie. Wahania USD w istotny sposób wpływają na sytuację na rynkach walutowych (i nie tylko ich), na całym świecie. Jakie są rokowania wobec niego na grudzień 2023 i styczeń 2024? Czy teraz jest dobry czas na sprzedaż tej waluty, czy może warto się wstrzymać? Spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Czy dolar spadnie na przełomie 2023 i 2024?

Rok 2023 był bardzo dobry dla amerykańskiej waluty, która umocniła się wyraźnie wobec euro, a co za tym idzie również wobec złotówki. Wpływ na wysokie notowania dolara miały przede wszystkim działania prezydenta Joego Bidena, który skupił się na sprawach wewnętrznych swojego kraju. Dzięki temu dolar stał się de facto walutą stabilną i bezpieczną przez prawie cały 2023 rok.

Prezydent USA nie bał się również wykonywać kroków mających na celu stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią. Jednocześnie, wyraził zgodę na zwiększenie krajowego deficytu. Wyższy od oczekiwanego wzrost gospodarczy USA, wysoka rentowność amerykańskich obligacji oraz mądre podwyższanie stóp procentowych, sprawiły, że amerykańska waluta radziła sobie świetnie.

Wiele wskazuje jednak na to, że dobre czasy dla “zielonych” dobiegają końca. Wskazują na to 3 podstawowe czynniki:

  • zakończenie podwyżek stóp procentowych przez bank rezerw federalnych Fed,
  • przewidywania dotyczące spadku rentowności amerykańskich obligacji do poziomu 4,50% (najmniej pozytywny z przewidywanych scenariuszy),
  • spadek wartości ropy na światowych rynkach.

To właśnie ogłoszenie na początku listopada przez prezesa Rezerw Federalnych, odpowiednika naszego rodzimego NBP, Jerome’a Powella o zaprzestaniu dalszych podwyżek stóp, wpłynęło na mocny spadek jego kursu. Wiele wskazuje na to, że może to mieć długofalowy wpływ, który zdefiniuje opłacalność inwestycji w amerykańską walutę. Warto więc być przygotowanym na taką ewentualność.

Kurs dolara — kiedy spadnie wobec złotówki?

W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, gdy kursy USD wynosił ponad 4,60 PLN, amerykańska waluta wyraźnie wyhamowała. Ostatnie tygodnie to kolejne spadki. Jeszcze na początku października można ją było kupić za 4,40 PLN. Od tamtej pory dolar jednak stale traci na wartości, by w drugim tygodniu listopada spaść do poziomu ok. 4.15 PLN.

Chociaż amerykański pieniądz miał w tym roku już gorsze momenty – w połowie lipca kurs USD oscylował w okolicach 3,95 PLN – wiele wskazuje na to, że po odbiciu się w sierpniu i wrześniu na przełomie roku będzie słabnął wobec złotówki. Polska Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w listopadzie, że nie podwyższystóp procentowych. Decyzja ta była podyktowana chęcią wzmocnienia polskiej waluty i przeciwdziałaniu inflacji.

Złotówka może więc w najbliższych miesiącach umocnić się wobec dolara. Warto być na to przygotowanym. W tym celu najlepiej mieć pod ręką sprawdzony ranking kantorów internetowych, by móc sprzedać amerykańską walutę po wysokim kursie.

Kiedy spadnie kurs dolara wobec euro?

Nie jest tajemnicą, że para USD – EUR to jedna głównych par walut w ujęciu globalnym, co widać po woluminach wymiany na giełdzie Forex – transakcje w tej parze składają się na ok. 20% jej całkowitych transakcji. Z reguły kurs EURUSD odzwierciedla, w większym lub mniejszym stopniu, siłę reprezentowanych przez nie światowych gospodarek, a także trendy na globalnych rynkach. Na ich wartość wobec siebie wpłat mają takie czynniki jak:

  • różnice w stopach procentowych,
  • poziomy inflacji w UE i USA,
  • dane z rynku pracy, w tym poziom bezrobocia,
  • dane handlowe,
  • przepływ kapitału.

Wskaźnik kursów wymiany EURUSD z reguły odzwierciedla stan obydwu potężnych gospodarek, zestawiony wobec siebie. W przypadku gdy ekonomia Unii Europejskiej rośnie w sposób stabilny, należy spodziewać się, że dolar będzie tracił wobec euro. Jednocześnie, osłabienie strefy euro przeważnie korzystnie wpływa na notowania amerykańskiego pieniądza.

Co istotne, poziom płynności handlu tą parą walut jest bardzo wysoki, co wynika z wyjątkowo dużych rezerw euro i dolara amerykańskiego. Przekłada się to na wyjątkowo niski poziom spread, a więc widełek między ceną kupna i sprzedaży w tej parze.

Jeśli chodzi o trendy tej pary walutowej, to w ciągu ostatniego roku były one korzystne dla EUR. W analogicznym okresie ubiegłego roku kurs dolara i euro był bardzo bliski poziomu 1:1. Dość powiedzieć, że dokładnie 09.11.2022 r. 1 dolar kosztowało 0,998 euro. Rok później za 1 dolar odpowiada wartością 0,937 euro. Jest to spadek na poziomie 5,5% w skali roku. Jeśli chcesz monitorować aktualny kurs euro i reagować na wzrost lub spadek jej wartości wobec USD, zaglądaj na stronę https://kantor.live/kursy-walut/eur.

Czy warto sprzedawać dolary?

Podsumowując, wiele wskazuje na to, że dolar będzie tracił na wartości na przełomie 2023 i 2024 roku. Trend zniżkowy, wynikający z niekorzystnych dla tej waluty koniunktury oraz zmianie polityki Fed najpewniej będzie się utrzymywał w najbliższych miesiącach. Dlatego też wiele wskazuje na to, że obecnie jest dobry czas na sprzedaż USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *