Lokata progresywna, zwana inaczej lokatą dynamiczną, zajmuje szczególne miejsce wśród lokat bankowych. Nie tylko dlatego, że stopa procentowa takiej lokaty wzrasta wraz z długością jej utrzymywania. Zakładając lokatę progresywną możesz w dowolnym momencie wycofać kapitał bez ryzyka utraty odsetek. Czy lokata progresywna jest dobrym sposobem na oszczędzanie? Podpowiadamy.

Oprocentowanie lokaty progresywnej rośnie wraz z długością jej trwania. Przykład: jeśli założysz lokatę progresywną na 12 miesięcy, jej oprocentowanie w pierwszym miesiącu może wynosić 0,9%, w drugim 1,5%, w trzecim 2%, a w dwunastym miesiącu nawet 3,5%.

Oznacza to, że im dłużej lokujesz swoje środki na lokacie, tym więcej zarabiasz.

Nie zamrażasz oszczędności

Istotnym walorem takiego depozytu jest brak konieczności zamrażania pieniędzy na określony czas. Nie ulega wątpliwości, że dla wielu osób, przyzwyczajonych do gromadzenia środków na standardowych lokatach, będzie to ogromną ulgą.

Jeśli zdecydujesz się na przerwanie lokaty przed terminem, bank wypłaci Ci wypracowane odsetki. Pamiętaj jednak, że ich wysokość zależy od tego, w którym momencie trwania lokaty zdecydujesz się ją zlikwidować. Wszelkie szczegóły dotyczące naliczania odsetek regulują zapisy umowy z bankiem.

Najczęstszym schematem działania banków jest wypłata odsetek za te miesiące, podczas których środki na lokacie pozostały nienaruszone. Przykład – jeśli zdecydujesz się na zakończenie depozytu w szóstym miesiącu jego trwania, bank wypłaci Ci odsetki za 5 pełnych miesięcy.

Finansowe bezpieczeństwo

Dzięki lokacie progresywnej zyskasz nie tylko odczuwalne dla portfela oszczędności, ale również finansowe bezpieczeństwo. Zgromadzone na rachunku pieniądze będą do Twojej dyspozycji w dowolnym momencie. Lokata progresywna będzie więc znakomitym wyborem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie oszczędności na kilkanaście, a nawet kilka miesięcy.

Sposób na regularne oszczędzanie

Dzięki lokacie progresywnej będziesz mógł oszczędzać systematycznie, dopłacając do raz założonego depozytu kolejne kwoty. Wygrana na loterii, premia w pracy? Aby powiększyć swoje zyski, nie musisz otwierać kolejnych lokat. Zwiększenie puli kapitału pomoże Ci wygenerować jeszcze większe zyski. Wysokość ewentualnych dopłat ustalana jest zazwyczaj przed podpisaniem umowy z bankiem.

Ile zarobię na lokacie progresywnej?

Nie zapominaj, że wysokość oprocentowania w ostatnim miesiącu lokaty progresywnej nie jest rzeczywistym oprocentowaniem w skali rocznej. Wysokość zarobku na lokacie progresywnej warto wyliczyć więc w oparciu o średnie oprocentowanie za cały okres depozytu. Decydując się na wybór banku, w którym otworzysz lokatę, weź pod uwagę także ten parametr.

Lokata progresywna to dobry sposób na oszczędzanie dla osób, które oczekują bezpieczeństwa kapitału, pragną pewnych zysków, ale nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie oszczędności na kilka czy kilkanaście miesięcy.

 

Artykuł promocyjny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *