czw.. mar 28th, 2024

Podczas zakupu laptopa, warto odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytanie: do czego ma on nam służyć? Spisanie wszystkich kryteriów, które musi spełnić sprzęt pozwoli nam bowiem dokonać właściwego wyboru spośród ogromnej liczby dostępnych opcji.

Użytkownicy biznesowi najczęściej stają przed dylematem odnośnie tego, czy zdecydować się na laptopa w pełni mobilnego, który będzie mały, lekki i poręczny czy może pójść w stronę quasi-stacjonarności i zakupić urządzenie o przyzwoitych parametrach. Problem ten spróbujemy rozwikłać opisując dwa modele laptopów – Lenovo Yoga 900 oraz HP ProBook 650.

Przenośna stacja robocza

Na początek zajmiemy się propozycją firmy Lenovo. Przedstawione urządzenie charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż może zostać wykorzystane w ramach czterech zróżnicowanych trybów: laptopa, tabletu, podstawki i namiotu. Wszystko to możliwe jest dzięki ekranowi, który umożliwia obrócenie o 360 stopni.

Wszystko to sprawia, że Lenovo Yoga 900 należy zaliczyć do laptopów konwertowalnych. Przekłada się to więc na możliwość swobodnej pracy na laptopie w podróży, w domu, w biurze czy nawet poczekalni lekarskiej. Potwierdzeniem tego jest fakt wyposażenia laptopa w ekran o przekątnej 13,3 cali oraz niska waga urządzenia (około 1.2 kg). Kierowane jest ono więc głównie do osób ceniących sobie wygodę pracy w każdych warunkach.

Konwertowalność to jednak nie wszystko, czym powinien się wyróżniać laptop tego typu. Musi on bowiem wyróżniać się też wydajnością na przynajmniej przyzwoitym poziomie. Yoga 900 pod tym względem prezentuje się nie najgorzej. Urządzenie występuje na rynku w konfiguracjach z procesorami Intel Core szóstej generacji o niskim poborem mocy.

Najmocniejszym układem jest bez wątpienia i7-6600U, chodź omawiany model spotkać można również między innymi z procesorami i7-6500U oraz i5-6300U. Pracę układów wesprzeć może maksymalnie 16 GB pamięci RADM LPDDR3.

Jeżeli chodzi o kartę graficzną, skorzystać możemy wyłącznie z jednostki zintegrowanej. Brak karty dedykowanej rekompensowany jest natomiast przez wysokiej jakości matrycę w rozdzielczości QHD (3200×1800) oraz szybki dysk twardy SSD (maksymalnie do 512 GB).

Większa wydajność

W szranki z konwertowalnym laptopem firmy Lenovo stanął 15-calowy HP ProBook 650. Kierowany jest on przede wszystko do użytkowników biznesowych, dlatego charakteryzuje się solidną obudową oraz eleganckim designem.

W przypadku tego typu urządzeń, najważniejsze jest jednak ich wnętrze. Tam natomiast znajdziemy procesory tej samej klasy, co w przypadku Yoga 900. Jest to jednak w pełni zrozumiałe – urządzenia biznesowe muszą bowiem wyróżniać się głównie wysoką kulturą pracy, która nierozerwalnie związana jest z niskim poborem mocy. Pod tym względem ogłosić można więc remis.

HP ProBook 650 jest laptopem zdecydowanie większym i cięższym niż Lenovo Yoga 900. Związane jest oczywiście z zamontowaniem ekranu o większej przekątnej. Nie będzie on więc zbyt wygodny w podroży, jednak zagwarantuje przyjemniejszą pracę w biurze. Okaże się ona również wydajniejsza – przede wszystkim ze względu na fakt wykorzystywania szybkiej pamięci RAM typu DDR4-2133 (maksymalnie 16 GB).

Podkreślić należy również to, że ProBook 650 w swojej najmocniejszej konfiguracji korzysta z możliwości dedykowanej karty graficznej AMD Radeon R7 M365X. Posiada ona 2 GB pamięci i zapewnia bardzo przyzwoite osiągi. Wspomnieć należy również o tym, że laptop występuje w wersjach z matrycą w rozdzielczości HD (1355×768) i Full HD (1920×1080). Obsługuje także trzy rodzaje dysków twardych: HDD (do 1 TB), SSD (do 512 GB) i SSHD (do 500 GB).

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od naszych potrzeb. Jeżeli szukamy głównie laptopa do biura w ramach pracy przy biurku, zdecydujmy się na HP ProBook 650, gdyż zapewnia większe osiągi. Wszystkim tym, którzy szukają urządzenia mobilnego i konwertowalnego, polecić można natomiast Lenovo Yoga 900.

 

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *