Bez dwóch zdań – zima za pasem, rodzi się pytanie – jak tu się ogrzać ? Gdyby w oczekiwaniu na świąteczną reklamę coca-coli nie wpadł Państwu do głowy żaden pomysł – podpowiadam – w blasku naszego miasta! Informacje z minionych dni dają poważne podstawy do twierdzenia, że Szczecin jest obecnie tak „gorącym miejscem”, że mieszkańcy nie muszą się obawiać nadchodzących mrozów. Przesadzona metafora ? Nic z tych rzeczy. Najlepszy budynek świata, festiwal form komediowych z długoletnią tradycją, wizyta głów państw i nadchodzące inwestycje rodem z filmów science-fiction – ot zwykły tydzień z życia Szczecina. Ale po kolei.
Centrum Dialogu Przełomy z tytułem „Najlepszego Budynku Świata”!
Zaprojektowane przez Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy zdobyło tytuł World Building of the Year 2016 r. (ang. budynek roku) na World Architecture Festival 2016 (ang. Światowy Festiwal Architektury). Jury przyznając nagrodę zwróciło uwagę na oryginalność jego projektu – to w części podziemnej stanowi on muzeum, co zdaniem oceniających, w poetycki sposób odnosi się do przeszłości. Zwiedzający czuć mogą się poniekąd jak domorośli archeolodzy. W części nadziemnej zaś stanowi przestrzeń publiczną, możliwą do wykorzystywania w różnoraki sposób. Taki werdykt jury konkursowego oznacza, że mamy w naszym mieście dwa sąsiadujące ze sobą budynki nagradzane na międzynarodowych festiwalach architektonicznych. Warto przypomnieć, że w 2015 roku gmach Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza otrzymał nagrodę im. Miesa van der Rohe, zwaną potocznie „architektonicznym Noblem”.
10. Festiwal Komedii SZPAK – czyli rozpoczynamy drugą dziesiątkę.
W dniach od 24 do 27 listopada odbył się dziesiąty już Festiwal Komedii SZPAK. Nasz szczeciński festiwal to nie zwykły przegląd kabaretów. To wielki misz-masz form artystycznego wyrazu. Teatr, pantomima, kabareton czy zyskujący z roku na rok na popularności stand–up i jeden wspólny mianownik – komedia. Pierwszy dzień festiwalu to mocne uderzenie – swoisty kinoteatr w wykonaniu kultowej w niektórych kręgach grupy Mumio. Występ w byłej, tymczasowej Hali Opery, a obecnie prowadzonej przez szczecińskiego biznesmana Piotra Drońskiego – Sali Koncertowej, zgromadził komplet publiczności. Co „grało” Mumio? Fanom przedstawiać nie trzeba, zaś nie-fani i tak nie zrozumieją. Jak pada w jednym ze starych skeczy grupy: „Widz zwykły wychodzi, widz kultowy zostaje”. Mumio operują specyficznym abstrakcyjnym, a niekiedy absurdalnym wręcz poczuciem humoru. Aktualny spektakl grupy pt. „Welcome Home Boys” wymykał się spod wszelkich ocen. To była istna mieszanka kina, teatru i kabaretu. W opinii autora występ godny gwiazd naszej szczecińskiej imprezy. Dzień drugi upłynął pod znakiem konkursu stand-uperów w Domu Kultury Słowianin. Gwiazdą wieczoru był Grzegorz Halama. Część konkursową wygrał Patryk Czebańczuk. Sobota to w głównej mierze konkurs grup kabaretowych. SZPAK to dla wielu młodych kabareciarzy droga na salony. W tym roku laur zwycięstwa przyznano kabaretowi BudaPesz. Kolejne eventy to prawdziwy wysyp gwiazd. Nawet „niedzielni” fani sztuk komediowych mogli znaleźć coś dla siebie. Była Katarzyna Pakosińska (kiedyś Kabaret Moralnego Niepokoju), Artur Andrus, Wojtek Tremiszewski (dawniej Limo) czy Rafał Rutkowski.
Co dwie głowy (państw) to nie jedna.
W poniedziałek 27 listopada nasze miasto swoją obecnością zaszczycili prezydenci Niemiec i Polski. Joachim Gauck i Andrzej Duda wizytowali Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni NATO w Szczecinie. Głównym celem ich wizyty było zapoznanie się ze stanem przygotowań sztabu korpusu do przejęcia dowodzenia nad tzw. “szpicą NATO”, tj. siłami szybkiego reagowania. Według planów, korpus ma osiągnąć stan pełnej gotowości do końca 2017 roku. Podczas oficjalnych przemów prezydenci podkreślali kwestie współpracy i zacieśnienia relacji pomiędzy Niemcami i Polską – również w sferze obronności i bezpieczeństwa. Trzeba przyznać, iż w nawet z militarnego punktu widzenia nasze miasto jest istotnym punktem na mapie Europy.
Czy to już Mars czy jeszcze Niebuszewo ?
Takiego miejsca jeszcze nie było. Nie tylko w Szczecinie a w całej Euoropie. W pobliżu Targowiska Manhattan stanie Rodzinny Park Rozrywki „Kids Arena”. Ma być to kolejne wyjątkowe miejsce na co raz ciekawszej mapie Szczecina. Przy zbiegu ulic Ofiar Oświęcimia i Stanisława Staszica ma stanąć szesnaście całorocznych namiotów sferycznych produkcji firmy Freedomes. Konstrukcje podszczecińskiej firmy wykorzystano m.in. w oskarowym filmie „Marsjanin”. Łączna powierzchnia konstrukcji ma wynieść ok. 4 tys. m kw. Dwa największe namioty będą miały aż 15 m wysokości (to mniej więcej tyle ile liczy sobie 5-piętrow blok mieszkalny). Tyle technicznych szczegółów a co w środku? W kosmicznych wnętrzach znajdzie się miejsce na całą masę niespotykanych atrakcji. Mimo, iż nazwa może być myląca „Kids Arena” (ang. kids – dzieci) będzie miała do zaoferowania coś dla każdej grupy wiekowej. Małpi gaj, park trampolinowy, niekonwencjonalne tory przeszkód czy wreszcie kino „niespodzianka” i restauracje – to wstępna lista atrakcji. Zakończenie inwestycji planowane jest na początku 2017 roku – wtedy na tym terenie ujrzymy sferyczne namioty. Czy Matt Damon uświetni ceremonię otwarcia? Tego jeszcze nie wiemy.
Kilkaset metrów od marsjańskich krajobrazów powstać ma „Fabryka Wody”. Nareszcie materializuje się idea powstania aquaparku z prawdziwego zdarzenia – inwestycji, o której dyskutowano od kilkunastu lat. Aquapark ma powstać na terenie byłego kąpieliska miejskiego „Gontynka”. Miejsce to, od czasu zamknięcia tego przybytku, z roku na rok, co raz bardziej szpeciło nasze piękne miasto. Do powstania „Fabryki Wody” jednak jeszcze długa droga. Zakończenia inwestycji, a co za tym idzie pierwszych odwiedzin mieszkańców i turystów można spodziewać się pod koniec 2020 roku. W dniu 25 listopada uroczyście rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej przedsięwzięcia. Zwycięski projekt przygotowała pracownia DreamWorlds. Nagrodą w konkursie była kwota 70.000 zł ale przede wszystkim zaproszenie do udziału w negocjacjach dotyczących udzielenia zamówienia publicznego na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej dla inwestycji. „Nowa Gontynka” ma wyróżniać się na tle powstałych w naszym kraju aquaparków i w wpisywać się w wizję miasta, jako pływającego ogrodu czyli „Floating Garden 2050”. Więcej informacji o tym przedsięwzięciu będzie można odnaleźć na dedykowanej stronie internetowej: www.fabrykawody.eu Na razie można na niej podziwiać wizualizację zwycięskiej koncepcji. Trzeba przyznać robi ogromne wrażenie.