W obecnych czasach kupno własnego mieszkania, dokonania inwestycji w prowadzoną działalność gospodarczą czy nabycie nowoczesnych maszyn rolniczych nie byłoby często możliwe, gdyby nie kredyty. Tego typu zobowiązania są zaciągane na różne cele, a od początku 2017 roku klienci banków muszą liczyć się z nowymi zasadami ich przyznawania.

Wraz z początkiem nowego roku weszły w życie różnego rodzaju przepisy prawne oraz nowe zasady przyznawania kredytów. Osoby planujące pożyczkę w banku na rozmaite cele powinny wiedzieć co to za zmiany i w jaki sposób wpływają one na wysokość ewentualnych pożyczek. Jest to istotne również dlatego, że modyfikacje dotyczą niekiedy zaostrzenia przepisów, ale mogą też sprawić, że niektórym klientom banków łatwiej będzie postarać się o kredyt. Jakie to zmiany i w jaki sposób mogą one wpłynąć na plany potencjalnych kredytobiorców?

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny i wprowadzone w związku z nim modyfikacje z pewnością cieszą się niemałym zainteresowaniem. W ostatnim czasie wiele mówiono o wymaganym wkładzie własnym, który wraz z początkiem 2017 roku miał wzrosnąć do 20% wartości nieruchomości, jaką zaciągnięte zobowiązanie miało sfinansować. I chociaż w życie weszła rekomendacja określająca wysokość wskaźnika LTV (określającego stosunek wysokości kredytu do wartości nieruchomości), nie jest ona jednoznaczna z wymogiem posiadania sumy odpowiadającej 20% wartości mieszkania podczas starania się o pożyczkę hipoteczną. Co prawda kredyty z 10% wkładem własnym nadal są dostępne, ale klienci decydujący się na to rozwiązanie muszą pamiętać, że w ich przypadku konieczna będzie spłata wyższych odsetek. Jednocześnie warto wiedzieć, że wkładem własnym może być nie tylko gotówka, ale również oszczędności zgromadzone na kontach IKE i IKZE czy zaliczki wpłacone deweloperowi lub byłemu właścicielowi mieszkania.

Kredyt dla rolników

W roku 2016 przyznano w sumie 15 tys. kredytów preferencyjnych na łączną sumę 1,6 mld złotych. W roku bieżącym kwoty te są wyższe. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeznaczyła 3 mld zł kredytów na cele inwestycyjne, 1 mld zł na kredyty klęskowe oraz 0,5 mln zł na kredyty mające pokryć zobowiązania cywilno-prawne. Rolnicy w 2017 roku będą mieli do wyboru osiem linii kredytowych, w tym nową – ZC. Jest ona przeznaczona dla producentów rolnych, którzy mają za niskie dochody na sfinansowanie zobowiązań cywilno-prawnych.

Jak znaleźć najlepszy?

Zmiany w udzielaniu kredytów, które weszły w życie w 2017 roku, mogą spowodować trudności w wybraniu najlepszej oferty. Dlatego też podczas poszukiwania najbardziej korzystnych na rynku rozwiązań warto sięgnąć po specjalne narzędzia znacznie ułatwiające to zadanie, albo chociaż pozwalające na ograniczenie setek ofert do kilku najciekawszych. Przykładem takiej pomocy może być portal internetowy Aconto, dzięki któremu znacznie łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję niezależnie od tego, czy naszym celem jest kredyt na start działalności, kredyt na oświadczenie, czy też zobowiązanie pozwalające sfinansować zakup wymarzonego mieszkania lub budowy domu.

 

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *