W ciągu trzech dni, 8. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw odwiedziło ponad 7500 uczestników. Oznacza to, że zeszłoroczny rekord frekwencyjny został pobity. W trakcie wydarzenia odbyło się ponad 100 paneli w ramach równie rekordowej liczby 12 ścieżek tematycznych. W tym roku zadebiutowała również Strefa Innowacji i Wiedzy – autorski projekt warsztatów i prezentacji najnowszych rozwiązań cyfrowych. Goście Kongresu nie tylko nawiązali kontakty biznesowe i zdobyli praktyczną wiedzę, ale i nabrali zapału do prowadzenia i rozwoju firm.

8. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw przeszedł do historii. Rozpoczęły go, podobnie jak środę i czwartek, Targi Biznes Expo, na które składały się Strefa Prezentacji, Strefa Warsztatów Forum Dobrych Praktyk, Strefa Eksperta oraz Strefa Networkingu. W każdej z nich zainteresowani mogli m.in. zainspirować się prowadzonymi przez innych biznesami, porozmawiać z ekspertami z instytucji, które są istotne dla funkcjonowania firm, dowiedzieć się, jak świadomie wykorzystać wiedzę związaną z budowaniem wizerunku, marki i dobrym designem oraz nawiązać kontakt z nowymi klientami i partnerami. – Takie wydarzenie to dobra okazja do tego, aby zaprezentować swoją firmę i pozyskać nowych partnerów. W ciągu jednego dnia wymieniłem się wizytówkami z ok. 40 przedsiębiorcami. Normalnie zajmuje mi to mniej więcej miesiąc – mówił Dominik Radecki z Domani Films. – Kongres poszerzył moje horyzonty. Wyjadę z Katowic pełna energii i z nowymi pomysłami na promocję firmy – przyznała sales manager Katarzyna Rak z SGP Training&Consulting.

Panel poświęcony branży automotive był jednym z tych, który ostatniego dnia Kongresu zarówno przyciągnął duże grono zainteresowanych, jak i w którym aktywnie uczestniczyły znane osoby ze świata polityki, biznesu i nauki. Zaproszeni eksperci, m.in. minister Jerzy Kwieciński, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, przedstawiali zagadnienia związane z wyzwaniami, jakie stoją przed branżą motoryzacyjną, wpływem nowych regulacji prawnych na rozwój sektora oraz bezemisyjnym transportem miejskim. Z sali padały m.in. pytania dotyczące koncepcji premiera Morawieckiego związanej z wyprodukowaniem nad Wisłą miliona aut elektrycznych, przeciwdziałaniu sprowadzaniu do Polski starych aut z Europy Zachodniej oraz regulacji prawnych obejmujących przemysł motoryzacyjny. – Polska dostała kopa motywacyjnego od Unii Europejskiej. Nie wszyscy jednak się utrzymają. Przetrwają tylko ci, którzy mają silne nogi. Jestem spokojny o polski rynek, ale musimy współpracować z Europą – wskazywał dyrektor Opel Manufacturing Poland Andrzej Korpak. Jednym z przewodnich tematów dyskusji była także rywalizacja Europy ze Stanami Zjednoczonymi oraz z Chinami o dominację w sektorze motoryzacyjnym. – Utrzymanie pozycji lidera to obecnie wyzwanie dla naszego kontynentu. Przemiany dziś następują bardzo dynamicznie, w związku z tym stoimy przed szansą zdefiniowania przyszłości – mówił Jens Ocksen, prezes Volkswagen Poznań.

Panelem, którego dyskusja również obejmowała branżę motoryzacyjną było spotkanie „Elektromobilność. Przyszłość to elektryczność”. Eksperci debatowali o futurystycznych możliwościach rozwoju branży motoryzacyjnej opartej o energię elektryczną i potencjalnych szansach z nią związanych. Żywą dyskusję wśród ekspertów wywołała technologia wodorowa oraz koszty związane z zakupem oraz utrzymaniem aut elektrycznych. – W 2020 r. Volkswagen wprowadzi do sprzedaży najnowszy model. Będzie to samochód elektryczny, zbudowany na całkowicie nowej platformie, dedykowanej tylko autom elektrycznym. Co istotne – cena tego samochodu będzie porównywalna do ceny golfa z silnikiem diesla. Kowalski, którego stać na zakup nowego samochodu, będzie mógł w 2020 r. pozwolić sobie na ten samochód. – zapowiadał Patryk Tryzubiak, koordynator ds. PR i Corporation Affairs Volkswagen Group Polska.

Uczestników Kongresu zainteresowanych tematem finansów przyciągnęła sesja „Kapitał na rozwój – mamy to!”. W trakcie spotkania można było zapoznać się z propozycjami finansowania małych i średnich firm. Prelegenci zgodnie podkreślali, że zarówno firmy istniejące na rynku wiele lat, jak i te nowopowstałe, mają wiele możliwości pozyskiwaniaśrodków pieniężnych z zasobów zewnętrznych. – Jest dużo możliwości finansowania, a jedynym elementem, który ogranicza przedsiębiorców w pozyskiwaniu finansów jest brak odpowiedniej wiedzy – mówił Tomasz Styczyński, Wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.

W sesji „Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną” eksperci wyjaśniali, co dla przedsiębiorców oznacza wejście w życie Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Nowe przepisy znoszą konieczność lokowania nowych przedsięwzięć wyłącznie w specjalnych strefach ekonomicznych, co warunkowało skorzystanie z ulg podatkowych. Eksperci zgodnie zauważyli, że nowe zasady pozwolą zdecydowanie większej liczbie przedsiębiorców skorzystać z preferencyjnych warunków, niż miało to miejsce do tej pory. Sesję poprzedziło podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną a Polskim Instytutem Geologicznym. Na mocy pierwszego tego typu porozumienia, PIG stworzy mapy geologiczne pod przyszłe inwestycje w strefie, która w dużej mierze obejmuje tereny, gdzie mogą występować złoża kopalin. – Współpraca z PIG daje tę pewność, że wydawane przez nas decyzje dla przedsiębiorców będą oparte na rzetelnych badaniach. To pilotażowy program, który chcemy implementować nie tylko w naszym regionie, ale także w całej Polsce – powiedział Janusz Michałek, prezes KSSE.

Ciekawych spostrzeżeń dokonali uczestnicy panelu „Smart(er) city”, w którym udział wziął Minister Inwestycji i Rozwoju – Jerzy Kwieciński. Wbrew mylnemu przekonaniu wielu polskich samorządów, koncepcja miast typu smart nie polega na stosowaniu zaawansowanych technologii w każdym obszarze funkcjonowania miasta. – Smart(er) city to zupełnie nowe podejście w zarządzaniu miastem. Wyznacznikiem miasta, które definiuje siebie jako smart, jest wysoki poziom jakości życia ich mieszkańców i poziom rozwoju gospodarki lokalnej – powiedział minister Kwieciński. Humanistyczny charakter koncepcji smart city potwierdzili to również pozostali paneliści, wśród których obecni byli m.in. profesorowie Politechniki Śląskiej. Sukces frekwencyjny oraz bogaty, wielowątkowy program trzech dni potwierdził, że Kongres jest ważnym i szalenie wyczekiwanym przez cały sektor MŚP wydarzeniem. To dobry prognostyk przed już potwierdzoną, 9 edycją Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

 

 

Organizator Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach,

Współgospodarze: Miasto Katowice, Województwo Śląskie, Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia, Wojewoda Śląski,

Główny Współorganizator: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,

Współorganizatorzy: Krajowa Izba Gospodarcza, Stowarzyszenia „Pro Silesia”, Województwo Małopolskie, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska,

Patronat: Patronat Honorowy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Patronat Honorowy Wojewody Małopolskiego.

Wydarzenie pod patronatem Parlamentu Europejskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *