pon.. lut 26th, 2024

PFR Ventures, pierwszy na polskim rynku inwestor instytucjonalny działający w formule funduszu funduszy wybrał pierwsze siedem funduszy Venture Capital, z którymi podpisał umowy inwestycyjne. Już wkrótce mają wspierać finansowo startupy na różnym etapie rozwoju.

Na ogłoszonej liście znajdziemy trzy grupy podmiotów.

PFR Starter FIZ

W innowacyjne projekty na najwcześniejszym etapie rozwoju zainwestują fundusze w ramach grupy PFR Starter FIZ:

Xevin – specjalizujący się w takich dziedzinach jak SaaS, Marketplace, e-commerce, mobile, AdTech, MarTech, FinTech, EdTech czy IoT.

KnowledgeHub – inwestujący w projekty z obszaru MarTech, e-commerce, FinTech i Industry 4.0, które posiadają produkt gotowy do wprowadzenia na rynek,

Tar Heel Capital Pathfinder – zainteresowany projektami B2B w modelu SaaS lub B2C z elementami viralowego pozyskiwania użytkowników, o co najmniej europejskich ambicjach,

RST Ventures for Earth – specjalizujący się w finansowaniu projektów z obszaru ICT, produkcji przemysłowej, energetyki, inżynierii medycznej, ochrony środowiska.

W ramach PFR Starter FIZ rozdysponowanych zostanie 782 mln zł. Wartość pierwszej inwestycji w spółkę może wynieść do 1 mln zł.

PFR Biznest FIZ

W ramach PFR Biznest FIZ podpisano umowę z SILBA, która w koinwestycji z Aniołami Biznesu. zainwestuje do 4 mln zł w pojedynczy projekt na wczesnym etapie rozwoju w proporcji 50% fundusz/50% Anioł Biznesu. W każdym projekcie znajdzie się więc Anioł Biznesu, a co za tym idzie, pierwiastek „smart-money”. 85% środków zainwestowane zostanie w projekty, które mają już za sobą etap pierwszej sprzedaży komercyjnej.

PFR Otwarte Innowacje FIZ

Ostatnią grupą funduszy jest PFR Otwarte Innowacje FIZ. Dołączyły do niej Montis Capital oraz APER Ventures. Inwestować będą one w spółki z sektora MŚP, które realizują projekty w formule otwartych innowacji. Kapitał, który zainwestują może zostać przeznaczony m.in. na certyfikację wyników prac B+R, budowy prototypu lub wersji demonstracyjnej, akceleracji ukończonych prac badawczo-rozwojowych.

Dzięki takiemu podziałowi na wsparcie mogą liczyć projekty na każdym etapie rozwoju – od pomysłu, po rozwój gotowego produktu aż po ekspansję zagraniczną. Zanim jednak fundusze zaczną działać, zgodę wyrazić muszą Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów. PFR Ventures wciąż negocjuje nowe umowy w ramach wszystkich pięciu, zarządzanych przez siebie Funduszy Funduszów.

Szczegóły o wybranych funduszach VC, kryteria inwestycyjne, zespół zarządzający oraz kryteria przewagi znajdziecie w poniższej prezentacji:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *