Biznes Finanse

Płatności internetowe za granicą. Jak płacić bez ryzyka?

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy internetowe za granicą. Do wyboru mamy znacznie szerszy asortyment niż w naszych sklepach on-line, a nierzadko możemy również upolować produkty w znacznie niższych cenach. Jak jednak płacić za swoje zakupy bezpiecznie?

Większość sklepów on-line za granicą proponuje zapłatę z wykorzystaniem kart lub systemów płatności internetowych, na przykład popularnego systemu PayPal. Od wybranej przez nas metody płatności zależy nie tylko bezpieczeństwo, ale również koszty związane z transakcją.

Zapłata kartą

To najbardziej popularna metoda płatności on-line, która jest dostępna w większości sklepów w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych czy w Chinach, gdzie obecnie robimy zakupy coraz częściej.

Za granicą możemy płacić zarówno kartami debetowymi, jak i kredytowymi. Musimy przy tym zwrócić uwagę, czy nasz bank na to pozwala. Najczęściej możemy samodzielnie odblokować możliwość płatności kartami on-line w serwisie transakcyjnym lub zrobić to podczas wizyty w placówce lub na infolinii.

Pamiętajmy jednak o tym, że przy płatności kartą z naszego konta zostanie pobrana nie tylko kwota za zakupy, ale też dodatkowe opłaty, w tym prowizja. Wobec tego koszt będzie zwykle o kilka procent wyższy. Możemy się przed nim uchronić, gdy będziemy korzystali z karty walutowej.

Zapłata przez systemy płatności

Druga metoda płatności w sklepach on-line to specjalne płatności internetowe z użyciem systemu. Wówczas najczęściej mamy dwie możliwości – zapłata kartą podpiętą do systemu albo przez przelew, ale warto wskazać, że nie zawsze przelew jest możliwy w każdym systemie.

Korzystanie z systemów płatności on-line jest generalnie bezpieczniejsze. Wiele systemów pośredniczących w transakcji służy pomocą wtedy, gdy pojawią się jakiekolwiek problemy ze sprzedającym, na przykład nie prześle on produktu, produkt nie spełni naszych oczekiwań. Wobec tego to rekomendowana metoda przy zakupach internetowych w innych krajach.

Systemy płatności internetowych nie pobierają żadnych dodatkowych opłat od kupujących. Gdy jednak płacimy kartą lub przelewem w złotym, a następnie pieniądze są zamieniane na inną walutę, także ponosimy dodatkowe koszty.

 

 

 

 

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *