Wszystko wskazuje na to, że rozwój przedsiębiorczości w Polsce będzie się nasilał. Wnioskować można to choćby po planowanych zmianach w wysokości składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i zniesieniu zryczałtowanego ZUS-u. To między innymi właśnie przez jednakowe składki dla wszystkich przedsiębiorców wiele osób wykonujących usługi czy sprzedających towary przeniosło się do szarej strefy. Tracą na tym nie tylko oni, ale przede wszystkim państwo. Teraz ma być inaczej, choć popadanie w huraoptymizm na tym etapie nie jest wskazane. Mimo wszystko dochodzące z obozu rządzących głosy wskazują na to, że liczba firm w Polsce powinna się zwiększać. Skoro tak, warto przyjrzeć się zaletom i wadom prowadzenia działalności. Co jest lepsze? Etat czy własna firma?
Zalety prowadzenia działalności
Własna działalność to wiele zalet. Warto zauważyć choćby to, że pracujemy dla siebie, a więc mamy większą motywację. To, co zarobimy, jest nasze. Jest to również najlepszy sposób na samorealizację i dążenie do wcześniej postawionych sobie celów. W końcu robimy nie tylko to, co umiemy, ale również i kochamy. Nie da się ukryć, że taka praca jest o wiele prostsza i przyjemniejsza. Zwłaszcza że nikt nie stoi nam nad głową i nie patrzy na ręce.
Zadowolenie będzie również w kontekście pracy w naszym otoczeniu. Jeśli z wieloma współpracownikami pracującymi z Wami na etacie nie mogliście się dogadać, własna firma jest dla Was. Zatrudniacie kogo tylko chcecie. Tak pod względem predyspozycji do pracy i kwalifikacji, jak również osobowości i charakteru. Znaczenia nie mają tu również wiek, wykształcenie czy doświadczenie. Tylko od nas zależy, jak będzie wyglądał rozwój przedsiębiorczości w naszym regionie – mamy na to realny wpływ. A im więcej czasu na to poświęcimy, tym obfitsze zbierzemy plony. Jeśli z kolei poczujemy się zmęczeni, zawsze możemy skończyć wcześniej, a nawet wziąć kilka dni wolnego – nasza firma to nasze zasady.
Dodajmy też, że założenie firmy nic nie kosztuje. Ponadto w myśl nowych przepisów najprawdopodobniej przez pół roku nowy przedsiębiorca nie będzie zmuszony do odprowadzania składek (jeśli nie będzie generował dochodów), a przez kolejne dwa lata obowiązywać go będzie tzw. “mały ZUS”. Czy to nie najlepszy moment na podjęcie decyzji o samozatrudnieniu?
Wady posiadania firmy
Oczywiście prowadzenie firmy to nie tylko wiążące się z tym zalety. Nie brak i wad, a przynajmniej zagrożeń. Zacznijmy od tego, że cała odpowiedzialność spoczywa na nas. Jeśli biznes nie wypali, ryzykujemy majątkiem nie tylko firmy, ale i osobistym (choć to akurat zależy jeszcze od rodzaju założonej działalności). Dla wielu to największa przeszkoda i w trosce o swoich bliskich boją się zrobić krok naprzód. Ryzyko jest tym większe, im większe zobowiązania na nas ciążą (choćby z tytułu spłaty kredytów).
Trudno nie odnieść się również do kwestii ewentualnych zarobków. W tym przypadku nie ma co liczyć na stałe pensje, które bez względu na wszystko trafią na nasze konta. To akurat niemożliwe, a zysk zależy od wielu czynników. Na pewno nie będzie też jednakowy. Raz zarobimy dużo więcej niż na etacie, drugi z kolei możemy do miesięcznych zobowiązań jeszcze dołożyć. Nie zapominajmy, że osoby samozatrudnione będą miały też niższe emerytury od osób płacących takie same składki, ale pracujących na etacie.
Całą sprawę warto więc dobrze przemyśleć i podjąć racjonalną decyzję. Trzeba sobie postawić pytanie czy jesteśmy gotowi na założenie firmy i dalszy rozwój przedsiębiorczości.
Artykuł promocyjny