czw.. lut 29th, 2024

Pracujesz w Niemczech i zastanawiasz się, czy od swoich dochodów zapłacisz podwójny podatek? Nie musisz się o to obawiać. Warto jednak znać zasady rozliczenia zarobków z tego kraju w Polsce, które wynikają z zawartej między naszymi państwami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oto co musisz wiedzieć.

Podwójne opodatkowanie dochodów z Niemiec – skąd w ogóle taka obawa?

Gdy pracujesz – bez względu na to, czy w Polsce czy w Niemczech – Twoje dochody są objęte podatkiem od osób fizycznych (PIT). Składkę na jego poczet odprowadza firma, w której jesteś zatrudniony. Po zakończonym roku najczęściej ostatecznie rozliczasz się z fiskusem, aby sprawdzić, czy zapłaciłeś tyle, ile się należy, czy przysługuje Ci zwrot.

Sprawa jednak komplikuje się, kiedy zarabiasz w jednym kraju, a jesteś rezydentem podatkowym drugiego. To np. sytuacja, w której pracujesz sezonowo w Niemczech, ale to w Polsce masz swój dom i tu spędzasz większość roku. Rezydencja w danym państwie oznacza, że trzeba w nim rozliczać się ze wszystkich osiągniętych dochodów, bez względu na kraj pochodzenia. A zatem może się okazać, że w rocznym zeznaniu PIT trzeba będzie uwzględnić również zarobki osiągnięte za granicą.

To spowodowałoby ponowne naliczenie od niego podatku PIT, co… wydaje się bardzo niesprawiedliwe. W końcu został on już odprowadzony w Niemczech. Ta sprawa została jednak rozwiązana prawnie. Polska i Niemcy zawarły umowę, która zapobiega takim sytuacjom.

Umowa polsko-niemiecka o unikaniu podwójnego opodatkowania – co z niej wynika?

Między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec została zawarta umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie z jej zapisami podatnik przy rozliczeniu dochodów z jednego z tych krajów w drugim stosuje metodę wyłączenia z progresją.

Co to oznacza?

  • Rozliczenia podatkowe z Niemiec muszą być uwzględnione w deklaracjach rocznych PIT składanych przez polskich rezydentów;
  • dochód z Niemiec wykazany w PIT 36 ZG nie podlega opodatkowaniu w Polsce, a zatem w naszym kraju nie jest w ogóle naliczany podatek od niego;
  • wysokość zarobków z Niemiec w polskim PIT służy jedynie ustaleniu stawki od pozostałych dochodów wg skali podatkowej.

Unikanie podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami: czy trzeba składać PIT w Polsce?

Skoro dochody uzyskane w Niemczech nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, to czy na pewno trzeba je uwzględniać w deklaracji rocznej w kraju? Tak, pod warunkiem że w ogóle musisz ją składać!

Podatnicy, którzy za dany rok osiągnęli dochody WYŁĄCZNIE w Niemczech, nie mają obowiązku składania PIT do polskiego urzędu skarbowego – wyjaśnia ekspert biura rachunkowego Decret. – Deklarację trzeba jednak wypełnić, gdy miało się dochody z Polski, nie tylko z pracy zarobkowej, ale też np. z renty, emerytury czy zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego. Wówczas bezwzględnie trzeba dołączyć do niej również PIT ZG z informacjami od niemieckiego pracodawcy – dodaje.

Chociaż dochody z Niemiec nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, czasami trzeba je tutaj rozliczyć. Jeśli nie wiesz, jak jest w Twoim przypadku, najlepiej skonsultuj się z ekspertami. Tylko tak zyskasz pewność, że poprawnie dopełniasz wszystkich formalności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *