pon.. lut 26th, 2024

Czyżbym był naciągaczem z podejrzanej firmy? Gdzie jest przysłowiowa gwiazdka, tak często obecna przy produktach finansowych? Nie ma gwiazdki. Ale w kalendarzu się zbliża… Zadzwonił do mnie przedsiębiorca wypytując o tzw. pożyczkę akademicką. Dobra oferta dostępna w jednym z banków spółdzielczych w Szczecinie. Nie trzeba być studentem, wystarczy zapisać się na studia podyplomowe… Pomyślałem jednak, że dobrym rozwiązaniem dla tego przedsiębiorcy będzie skorzystanie z innej oferty POŻYCZKI GLOBALNEJ za ZERO złotych…

Poważnie, czy możliwy jest kredyt/pożyczka z banku za ZERO?

Kilka tygodni temu prowadziłem panel/szkolenie w Północnej Izbie Gospodarczej na temat dobrych produktów finansowych. Kiedy wspominałem i polecałem pożyczkę globalną za ZERO wszyscy patrzyli na mnie ze zdziwieniem.

Pierwsza reakcja to – niedowierzanie, druga – jest gdzieś jakiś haczyk, trzecia – jak bank na takim produkcie zarabia?

Póki co, jesteśmy ciągle w Unii Europejskiej i dzięki temu korzystamy również z możliwości wspierania przedsiębiorców przez zwrotne produkty finansowe. W naszym województwie Marszałek Olgierd Geblewicz promuje takie instrumenty finansowe, które pobudzają przedsiębiorczość. Wśród nich są produkty JEREMIE – poręczenia kredytów i pożyczki. Bank, instytucja finansowa lub inny podmiot w ramach wygranego konkursu, może oferować podmiotom gospodarczym pożyczkę globalną JEREMIE. Jak na tym zarabia? Otrzymuje 3% wartości przyznanego limitu plus 1% za skuteczne “wypuszczenie” całej kwoty w obieg gospodarczy. Niektórzy pośrednicy finansowi mają w swej dyspozycji 6 mln złotych, 4% tej kwoty to 240 tysięcy złotych. To jest zysk banku lub innego podmiotu, dlatego nie musi dodatkowo “kroić” przedsiębiorców. W naszym województwie jest 15 podmiotów – pośredników finansowych, oferujących pożyczki globalne JEREMIE. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji ponad 80 milionów złotych. Poszczególne podmioty dysponują kwotami od 1,7 do 6 mln złotych. Niestety udzielają ich na różnych zasadach. Pobierają prowizje i dokładają oprocentowanie, niektóre poniżej stawek rynkowych, a niektóre nawet 4-5% czyli jak zwykłe banki…

Który ze wspomnianych pośredników finansowych ma ofertę pożyczki za ZERO złotych? Z tego co wiem jest to m.in. Pomorski Bank Spółdzielczy ze Świdwina, który oferuje kredyt dla firm za ZERO… Temu Klientowi, który dzwonił do mnie, też ten bank poleciłem. Informacja najważniejsza dla przedsiębiorców: pożyczka JEREMIE do 250 tysięcy złotych, bez prowizji bankowej, bez oprocentowania – tak, oprocentowanie pożyczki JEREMIE wynosi ZERO procent. Co więcej, istnieje możliwość otrzymania pożyczki bez wkładu własnego (w innych podmiotach oferujących ten produkt, wkład własny jest na poziomie nawet do 30%). Pożyczkę JEREMIE bank udziela na 5 lat. Zabezpieczeniem spłaty może być poręczenie jednego z funduszy poręczeniowych, mogą być też inne zabezpieczenia. Rozmawiałem z wiceprezesem tego banku, Tomaszem Święsem, który stwierdził, że dopiero teraz podpisali wszystkie umowy z BGK, otrzymali dostęp do systemów BGK i jest to doskonały moment na składanie wniosków na pożyczkę globalną JEREMIE (wniosek i biznesplan).

Czy skorzystacie z pożyczki globalnej w tym banku, czy u innego pośrednika finansowego, to pamiętajcie, aby dobrze sprawdzić podstawowe parametry oferowanej pożyczki. Wśród 15 firm można wybrać najlepszą ofertę, tym bardziej, że wiecie już jakie warunki oferuje jeden z tychże 15 pośredników. Polecam i dodaję “gwiazdkę” – warunki za zero dostępne do czasu wykorzystania limitu 6 mln zł. Jak łatwo obliczyć, środków finansowych pożyczki globalnej w PBS Świdwin wystarczy tylko dla 25-35 przedsiębiorców.

Pośrednicy finansowi oferujący Pożyczkę Globalną JEREMIE w naszym województwie (kolejność według uzyskanych w konkursie punktów):Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych, Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Szczecinie, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno – Gospodarczych, Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego, Szczeciński Fundusz Pożyczkowy, Pomorski Bank Spółdzielczy w Świdwinie, Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne, Bank Spółdzielczy w Goleniowie, Bank Spółdzielczy w Gryficach, Fundusz Poręczeń Kredytowych w Stargardzie, Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Regionalnego.


Photo by: Flickr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *