Nie da się ukryć, że polskie przedsiębiorstwa coraz częściej borykają się z problemem związanym ze znalezieniem wyspecjalizowanej kadry. Elektrycy, elektromechanicy, kierowcy, ślusarze, pielęgniarki i położne, lekarze- to tylko niektóre z deficytowych zawodów w 2023 roku. Duża rotacja pracowników sprzyja również przestojom w realizacji prac i projektów.   W jaki sposób przedsiębiorca może temu zaradzić?

Dotychczasowym rozwiązaniem deficytu pracowników było zatrudnianie obywateli Ukrainy. Problemem okazują się jednak m.in. rosnące wymagania dotyczące wynagrodzeń, czy nieoczekiwana chęć zmiany miejsca pobytu pracownika. Rotacja kadrowa zależna jest także od sytuacji politycznej i gospodarczej naszych sąsiadów. W poszukiwaniu wykwalifikowanych rąk do pracy pomoże otwarcie się na nowe możliwości, które znajdziemy poza granicami Europy.

Nowe możliwości na rynku pracy

Chcąc zatrudnić cudzoziemców, korzystną alternatywą dla pracowników ze wschodu Europy, są specjaliści z Azji. Wynagrodzenie dla wyspecjalizowanych zawodów w krajach azjatyckich jest zazwyczaj znacznie niższe, niż w krajach rozwiniętych. Azjaci są osobami bardzo pracowitymi i zaangażowanymi w powierzone im obowiązki. Rodzimy rynek pracy oferuje im ciężkie warunki, często nieprzystosowane miejsca pracy, a także wielogodzinne i ponadwymiarowe zmiany. Migracja w celach zarobkowych dla znacznej większości mieszkańców Azji jest złotym biletem do lepszego jutra.

Niepotrzebne obawy

Różnice kulturowe i językowe wydają się być początkowo sporą obawą dla przedsiębiorców. Bariera kulturowa nie jest problemem jednostkowym, dlatego jako zatrudniający warto zadbać o komfort pracownika. Wspieranie różnorodności w firmie, integracji i dialogu oraz łamanie stereotypów będą dobrym podłożem dla korzyści biznesowych. Azjatycki pracownik z reguły posługuje się językiem angielskim, jest lojalny i zależy mu na dłuższym i stabilnym zatrudnieniu.

 Gdzie szukać pomocy?

Jeśli przedsiębiorca nie wie, w jaki sposób pozyskać specjalistów z Azji czy z innego kontynentu, może skorzystać z pomocy firm współpracujących z agencjami pracy z całego świata. Znajdzie tam fachową pomoc dotyczącą wyselekcjonowania kadry, legalizacji zatrudnienia oraz transportu pracowników.

Sytuacja na rynku pracy jest bardzo dynamiczna – otwarcie się na nowe możliwości oraz wielokulturowość może nieść ze sobą obopólne i długotrwałe korzyści.

One thought on “Pracownicy z Azji, czyli wzajemne korzyści biznesowe”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *