Różnica między prokurą łączną a samoistną jest dość istotna. Spółka, która jest w tym układzie mocodawcą może udzielić prokury kilku różnym osobom fizycznym. Przykładowo może zdecydować, że każda z tych osób będzie działała samodzielnie. Wówczas mówimy o prokurze samoistnej. Prokura łączna zakłada, że wszystkie zalecane czynności mają być wykonywane łącznie, a więc mocodawca stwierdza, że do skuteczności podejmowanych czynności przez prokurentów wymagane jest ich współdziałanie.
Ustanowienie prokury jest jednostronną czynnością prawną, a przedsiębiorcy w zakresie ustalania możliwości działania prokurentów mają duże pole do popisu. Mogą określić, że jeden prokurent otrzyma prawo działania samodzielnego, a inni w celu skutecznej czynności będą musieli ze sobą współpracować w różnych kombinacjach.
Prokura jest ważna mimo, że nie została wpisana do rejestru sądowego. Wpis do rejestru ma jednak istotne znaczenie z punktu widzenia pewności i bezpieczeństwa obrotu prawnego z dwóch powodów.
Po pierwsze, łączy się z nim domniemanie ważności udzielenia prokury wynikające z art. 17 ust. 1 ustawy o KRS. Po drugie, prokurent uzyskuje możliwość skutecznego wylegitymowania się odpisem lub wyciągiem z rejestru sądowego.
Żeby urealnić drugi z przytoczonych argumentów, dobrym przykładem jest postępowanie sądowe, w którym prokurent zgodnie z art. 89 § 1 KPC musi wykazać swoją legitymację (uprawnienie do działania).
Wpisać do KRS trzeba zarówno udzielenie jak i wygaśnięcie prokury.
Najbezpieczniejszy dla spółki typ prokury to prokura łączna z ewentualnymi modyfikacjami, które pozwalają do niektórych, mniej istotnych czynności, działać samodzielnie jednemu z prokurentów.

O autorze Łukasz Lipiec
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego. Zdobywca 5. (w 2013 r.) i 2. (w 2014 r.) miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Prawa Handlowego "Law In books & Law in action" organizowanym przez Koło Naukowe Prawa Spółek oraz kancelarię Wardyński i Wspólnicy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz 2. miejsca w Konkursie z wiedzy w zakresie Prawa Rynku Finansowego organizowanego przez Koło Naukowe "FiskUS". Wyrazem jego zainteresowania prawem podatkowym są warsztaty z prawa podatkowego, które prowadził dla studentów przygotowujących się do egzaminów z prawa podatkowego. W wolnych chwilach pływa, a zimą jeździ na nartach.