czw.. lut 29th, 2024

Praca zawodowa ma przede wszystkim umożliwić utrzymanie rodziny. Jeśli przy okazji sprawia przyjemność – to tym lepiej, ale brak satysfakcji nie jest powodem do zmiany zatrudnienia. Poza tym najlepiej na całe życie związać się z jednym zakładem pracy. Brzmi znajomo? To poglądy pokolenia boomersów, obecnie już mocno zdezaktualizowane. Dziś mamy znacznie bardziej otwarte spojrzenie na rynek pracy. Jeśli wybrany w młodości zawód nie spełnia naszych oczekiwań, zawsze możemy się przebranżowić. Jak to zrobić i którą profesję wybrać, aby tym razem trafić w dziesiątkę?

Kiedy warto rozważyć przebranżowienie?

Jest kilka dobrych powodów do zdobycia nowego zawodu. Pierwszy i najważniejszy z nich to brak szeroko rozumianej satysfakcji w związku z wykonywanymi czynnościami. Być może sama praca jest ciekawa, ale kiepsko płatna. Może też być odwrotnie – pieniądze są niezłe, ale już w niedzielę po południu boli cię brzuch na myśl o kolejnym tygodniu. Niezależnie od tego, co sprawia, że nie czujesz się zadowolony – sposobem na odzyskanie równowagi może być radykalna zmiana.

Drugą ważną pobudką do przebranżowienia jest natomiast prognozowany schyłek branży. Obecnie z tym problemem mierzą się np. przedstawiciele świata reklamy (copywriterzy, graficy komputerowi, twórcy kampanii internetowych, z coraz większym powodzeniem zastępowani przez sztuczną inteligencję) czy przemysł wydobywczy (w związku z ograniczaniem roli paliw kopalnych w miksie energetycznym). Jeśli i w twojej branży widoczny jest bardzo wyraźny spadek zapotrzebowania na pracowników, to lepiej przebranżowić się już niż czekać na wypowiedzenie w związku z restrukturyzacją czy upadkiem zakładu.

Jak sprawdzić, w którym kierunku się przebranżowić?

Jeśli decyzja o zmianie branży już zapadła, to czeka cię jeszcze jedna, o wiele trudniejsza. Trzeba się zastanowić, w którym kierunku pokierować swoim rozwojem zawodowym. Musisz wziąć pod uwagę dwa główne aspekty: twoje preferencje oraz zapotrzebowanie na pracowników w różnych branżach.

O tym, co lubisz robić i co najlepiej potrafisz, wiesz doskonale sam. Trendy na rynku pracy możesz natomiast sprawdzić na GoWork.pl. Zweryfikuj, w których branżach i na jakie stanowiska jest największe zapotrzebowanie. Sprawdź wymagania pracodawców i oferowane stawki. Posiłkuj się również prognozami zawodowymi dla twojego regionu publikowanymi przez lokalny Urząd Pracy lub inne instytucje.

Zmiana zawodu krok po kroku

Gdy nowa profesja została już wybrana, musisz zdobyć potrzebną wiedzę oraz praktykę. W zależności od twojego aktualnego wykształcenia i sytuacji zawodowej, a także od wymogów docelowej branży, ścieżka przebranżowienia może wyglądać bardzo różnie.

Czasami wystarczy krótki kurs (np. florysta, obsługa wózków widłowych), innym razem potrzebne będzie dłuższe, specjalistyczne szkolenie (np. spawacz MIG, optyk). W części zawodów nie obejdzie się bez studiów podyplomowych czy państwowego egzaminu (np. rzeczoznawca majątkowy, nauczyciel praktycznej nauki zawodu). Ważne, aby przed rozpoczęciem przebranżowienia upewnić się, że dany kurs faktycznie da ci wszystkie wymagane uprawnienia.

Czy nowy zawód to gwarancja lepszej przyszłości?

Pamiętaj też, że samo zdobycie dyplomu nie oznacza jeszcze pewnego sukcesu zawodowego w nowej pracy. Musisz wykazać się determinacją i przekonać pracodawców, że to właśnie ciebie powinni zatrudnić. Przed wysłaniem pierwszych CV warto zatem wziąć udział w programie stażowym czy w praktykach, aby móc zaoferować coś więcej, niż same chęci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *