Korzyści płynące z powołania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są bardzo mocną zachętą do wybierania tej formy prawnej przez nowo powstałe firmy. Do najczęściej wymienianych zalet prowadzenia spółki z o.o. zalicza się ograniczona odpowiedzialność finansowa wspólników, możliwość elastycznego kształtowania struktury kapitałowej oraz relatywnie niski kapitał zakładowy potrzebny do powołania spółki. W artykule przeanalizujemy korzyści płynące z prowadzenia spółki limited w Irlandii lub Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania i Irlandia od lat przyciągają do siebie przedsiębiorców z całej Polski. Wszystko to dlatego, że obowiązujące w tych krajach procedury i systemy prawno – podatkowe są znacznie bardziej korzystne dla prowadzenia biznesu niż te, z którymi mamy do czynienia nad Wisłą. Które jednak państwo oferuje lepsze warunki do prowadzenia firmy w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Poniżej przedstawiamy argumenty za założeniem spółki limited (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) w obu wyspiarskich krajach.

Dlaczego warto założyć spółkę limited w Irlandii?

Irlandia od lat jest jednym z najpopularniejszych miejsc do prowadzenia biznesu. To właśnie tam swoje siedziby ma wiele innowacyjnych firm o zasięgu globalnym – jak Google, Facebook czy Apple. Raport Forbes 2011 “Best countries for business” umieścił Irlandię na 1 miejscu w Europie i 4 miejscu na świecie pod względem łatwości prowadzenia biznesu.

Wysoka kwota wolna od podatku

Podstawowa kwota wolna od podatku wynosi w Irlandii 16 500 tys. euro, czyli ok. 70 500 zł. Kwota ta jest ponad osiem razy wyższa niż kwota wolna obowiązująca w Polsce, która wynosi 8 tys. zł, ale która, ze względu na to, iż jest degresywna, przysługuje jedynie najsłabiej opłacanym pracownikom zatrudnionym co najwyżej na 1/3 etatu. Dochody udziałowca spółki i pracowników do tego poziomu są zwolnione z podatku dochodowego, co w połączeniu z najniższą stawką podatku dochodowego od spółek w Europie (12,5% CIT) czyni z Irlandii idealne miejsce do prowadzenia firmy.

Niski podatek CIT od podmiotów prawnych

Stawka podatku CIT w Irlandii wynosi 12,5 % i jest tym samym najniższą stawką podatku od dochodów spółek w Europie. Poza tym każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność w Irlandii nie musi odprowadzać podatku CIT przez pierwsze 3 lata, jeśli jego przychody nie przekraczają w tym czasie 1 mln euro.

Atrakcyjne stawki na ubezpieczenie społeczne

Składki na ubezpieczenie społeczne (USC – Universal Social Charge) są w Irlandii płacone w zależności od osiąganych dochodów. Są cztery podstawowe stawki: 0,5 proc., 2,5 proc., 8 proc. i 11 proc. od wysokości dochodu.

Dlaczego warto założyć firmę w formie spółki limited w Wielkiej Brytanii?

Mimo zbliżającego się Brexitu Wielka Brytania nieustannie pozostaje najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez polskich przedsiębiorców za granicą. Wg raportu Admiral Tax aż 61% wszystkich firm prowadzonych przez Polaków za granicą ulokowanych jest w Wielkiej Brytanii. Brak biurokracji i niskie podatki tworzą przyjazne warunki do prowadzenia biznesu. Wizja Brexitu skłania brytyjski rząd do dalszego obniżania podatku od firm oraz podwyższania kwoty wolnej od podatku dla udziałowców spółek, co przełoży się na jeszcze korzystniejsze warunki do prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii.

Wysoka kwota wolna od podatku

W Wielkiej Brytanii kwota wolna od podatku wynosi £11 850, czyli w przeliczeniu ok. 57 000 zł. Kwota wolna w UK jest zatem 7 razy wyższa niż kwota wolna w Polsce. Brytyjski rząd sukcesywnie podwyższa kwotę wolną od podatku – w roku podatkowym 2018/2019 została ona zwiększona o 350 funtów.

Wysoki próg rejestracji do VAT

W Wielkiej Brytanii obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT następuje dopiero po osiągnięciu obrotu powyżej £85 000 (ok. 400 000 zł) w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Kwota ta jest niemal dwukrotnie wyższa niż ta obowiązująca w Polsce.

Nieopodatkowana dywidenda do £2 000

Udziałowiec spółki Limited nie płaci podatku od otrzymanych dywidend, o ile ich wartość nie przekracza £2000 rocznie. W ten sposób udziałowiec, który jest jednocześnie dyrektorem spółki, może uniknąć zapłaty podatku od zarobków równych 13 500 funtów rocznie (pensja £11 500 + dywidenda £2000).

Niskie stawki na ubezpieczenie społeczne

W Wielkiej Brytanii składki na ubezpieczenie społeczne płaci się po przekroczeniu dochodów rzędu £8 424 rocznie (ok. 40 000 zł). Jeśli zatem dyrektor spółki wypłaci sobie maksymalne wynagrodzenie nieobciążone podatkiem dochodowym, w wysokości £11 850, to na ubezpieczenie społeczne zapłaci jedynie około 3300 złotych. Dla porównania – obwiązująca stawka ZUS w Polsce oznacza dla przedsiębiorcy wydatek ponad 14 500 złotych!

Minimum formalności, niski stopień biurokracji

W Wielkiej Brytanii przedsiębiorca nie musi godzinami wystawać w urzędach, ponieważ większość formalności może załatwić przez internet. Już na samym początku udziałowiec otrzymuje od urzędu wszystkie dokumenty założycielskie spółki w wersji elektronicznej – certyfikat założycielski spółki (ang. certificate of incorporation), umowę założycielską spółki (ang. memorandum of association) i statut spółki (ang. articles of association).

Spółka za granicą – Irlandia czy Wielka Brytania? Podsumowanie

Duże zainteresowanie założeniem działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii nie bierze się znikąd. Polscy przedsiębiorcy uciekający przed rosnącą biurokracją i wysokimi obciążeniami podatkowymi wybierają Irlandię i Wielką Brytanię ze względu na niską biurokrację i przyjazne warunki do prowadzenia biznesu. Jednym z największych atutów obu państw jest też podejście do samych przedsiębiorców – urzędnicy bazują tu bardziej na ich oświadczeniach niż zaświadczeniach. Prowadzenie działalności w obydwu krajach niesie za sobą szereg korzyści, dlatego warto zastanowić się czy nasza firma może zgodnie z prawem prowadzić swoją działalność w Wielkiej Brytanii lub Irlandii, czerpiąc z tego tytułu wymierne korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *