czw.. lut 29th, 2024

Wsparcie przemysłu przez urządzenia dźwignicowe to w dzisiejszych czasach standard. Pozwalają one na wygodny i bezpieczny transport ciężkich oraz wielkogabarytowych ładunków w obrębie obszaru roboczego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań są suwnice natorowe. Jak działają i gdzie się je wykorzystuje?

Do czego wykorzystuje się suwnice?

Suwnice – niezależnie od ich rodzaju – służą do transportu ładunku o dużej masie na obszarze wytyczonego torowiska. Pozwalają na wygodne przenoszenie obciążeń bez konieczności niebezpiecznego angażowania personelu i z zachowaniem wysokiej wydajności zakładu przemysłowego.

Suwnice można podzielić według wielu różnych kryteriów, w tym konstrukcji. Dwa najpopularniejsze typy urządzeń obejmują suwnice bramowe oraz pomostowe.

Te pierwsze składają się z pomostu zawieszonego na bocznych mostach. Duże suwnice bramowe mogą poruszać się po przygotowanym na podłożu torowisku, ale mniejsze konstrukcje zachowują pełną mobilność dzięki wbudowanemu systemowi jezdnemu, np. kołom. Takie urządzenia mogą być wygodnie używane zarówno we wnętrzu hali, jak i na zewnątrz obiektu.

Jak działają suwnice pomostowe?

Suwnice pomostowe to, obok suwnic bramowych, jedno z najpopularniejszych rozwiązań przemysłowych. Poruszają się one na torowisku umieszczonym na odpowiednio dużej wysokości. W zależności od konstrukcji suwnica pomostowa może opierać się na konstrukcji niezależnej – jeżeli ma pracować na zewnątrz – albo na elementach konstrukcyjnych hali, jeśli operuje w jej wnętrzu.

Niekiedy stosuje się także konstrukcje hybrydowe, czyli połączenie wsparcia gwarantowanego przez konstrukcję hali oraz słupy zewnętrzne. Suwnice pomostowe dzieli się na natorowe oraz podwieszane, stanowiące swoje lustrzane odbicie.

Suwnica natorowa porusza się po szynach biegnących wzdłuż obszaru roboczego. Cały mechanizm znajduje się więc tak naprawdę na górze torowiska. W przypadku suwnicy podwieszanej mechanizm jest ulokowany pod torowiskiem. W zależności od konstrukcji suwnicy może ona poradzić sobie z ciężarem od kilkuset kilogramów do nawet kilkuset ton.

Suwnice natorowe pozwalają na wygodne operowanie ładunkiem na duże wysokości. Obszar roboczy jest w ich przypadku większy niż w modelach podwieszanych. Wymagają jednak hali o odpowiedniej wysokości.

Jakie korzyści płyną z wyboru suwnicy natorowej?

Umieszczenie suwnicy na szynach opartych na dźwigarach hali pozwala na wygodne rozlokowanie poszczególnych elementów parku maszynowego. W przeciwieństwie do suwnic bramowych niepotrzebne są tu słupy podtrzymujące samą konstrukcję. Znacznie łatwiej przygotować więc poszczególne stanowiska realizujące procesy przemysłowe.

Z tego względu suwnice natorowe często wybierane są do hal o mniejszej powierzchni, której każdy fragment musi być odpowiednio zagospodarowany.

Zastosowanie suwnic natorowych w praktyce

Zaletą suwnicy natorowej jest jej uniwersalność. Znajduje ona zastosowanie w każdej branży przemysłu, gdzie pojawia się potrzeba transportu ciężkiego ładunku.

Przemysł produkcyjny wykorzystuje suwnice natorowe do płynnego przenoszenia obciążeń. Mogą to być np. elementy metalowe, części samochodów. Z kolei w przemyśle budowlanym transportuje się prefabrykaty betonowe lub gotowe elementy stalowe.

Sektor TSL bazuje na suwnicach pomostowych w celu usprawnienia załadunku i rozładunku towaru na tabor pojazdów. Oparcie konstrukcji dźwignicy na elementach nośnych hali powoduje, że samochody mogą wygodnie manewrować na całej przestrzeni.

Rozwiązania w zakresie podnoszenia sprawdzają się też w zakładach mechaniki pojazdowej przy pracy z samochodami ciężarowymi lub maszynami rolniczymi.

Jak wybrać suwnicę natorową?

Wybór urządzeń dźwignicowych do firmy nie jest prostym rozwiązaniem. Powinny one uwzględniać oczekiwania klienta, a do tego niezbędne jest dopasowanie szeregu parametrów, jak wysokość i prędkość podnoszenia, maksymalny udźwig czy zakres ruchu suwnicy w poziomie.

Atrakcyjną ofertę dla firm zainteresowanych dostępem do profesjonalnego sprzętu prezentuje firma Konecranes. Więcej informacji na temat suwnic natorowych Konecranes znajdziesz na: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe.

Producent ma w swojej ofercie szeroki wybór suwnic uniwersalnych z wciągnikiem linowym, łańcuchowym albo wciągarką, a także urządzenia procesowe przeznaczone do pracy z określonym rodzajem ładunku (np. materiałem sypkim).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *