Fundusz Witelo – powołany do życia przez PZU w minionym roku – podpisał umowy z trzema globalnymi funduszami Venture Capital: Atomico, Evolution Equity Partners i DN Capital, odpowiedzialnych za rozwój takich projektów jak Skype czy Shazam. Na początek do dyspozycji młodych firm przekaże 100 mln zł.

Witelo to największy fundusz w Europie Środkowo-Wschodniej, powstały przy współpracy PZU i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Witelo będzie współpracował z trzema wspomnianymi funduszami VC by ułatwić ich przyszłe inwestycje w najbardziej innowacyjne i rokujące polskie start-upy.

Na inwestycje PZU przekazało blisko 100 mln zł. W ciągu najbliższych kilku lat zamierza zainwestować w fundusze VC co najmniej pół miliarda złotych. Jednak na tym rola PZU się nie skończy.

– Będziemy aktywnie współpracować z funduszami VC, aby umożliwić im osiągnięcie w Polsce podobnych „success stories” jakimi mogą pochwalić się na całym świecie. Powierzając im środki, mamy pewność, że osiągniemy swój cel jakim jest wsparcie innowacyjnych projektów w naszym kraju. Jest to istotnym elementem strategii by uczynić z PZU najbardziej innowacyjną grupę kapitałową w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi Michał Krupiński, prezes PZU. Jeden z zasilonych funduszy, Evolution Equity Partners specjalizuje się w projektach z zakresu cyberbezpieczeństwa, dzięki czemu PZU silnie zaznaczy swoją obecność w tej branży, a Polska ma szansę stać się jednym z kluczowych centrów kompetencji na świecie.

– Wierzymy, że sektor cyberbezpieczeństwa odegra kluczową rolę w najbliższej przyszłości, a PZU oraz NCBR chce być tego częścią. Inwestycja w Evolution pozwoli wykorzystać polskie zasoby: doskonałą kadrę inżynierską z doświadczeniem w międzynarodowych i polskich korporacjach – podkreśla Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Fundusz patronatem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju. Więcej informacji na stronie internetowej www.witelofund.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *