Bogaty rynek gospodarczy, wysokie kwoty wolne od podatku i liczne ułatwienia dla przedsiębiorców. To tylko kilka z cech, które zachęcają polskiego przedsiębiorcę do założenia działalności na terenie Niemiec. 

Co to jest Gewerbe?

  Gewerbe, a właściwie Gewerbeanmeldung to najprościej mówiąc wpis do ewidencji działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Może być to działalność dotycząca osób fizycznych jak i osób prawnych tj. jednoosobowa działalność gospodarcza oraz GmbH- odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Polacy mogą bez problemu rozpocząć działalność w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Trzeba jednak pamiętać, żeby dokładnie analizować przepisy obowiązujące na terenie danego kraju.

Jak założyć Gewerbe i jakie dokumenty są wymagane?

  W Niemczech system składania dokumentów elektronicznie nie jest tak dostępny jak w Polsce, dlatego zazwyczaj osobiście dopełnia się wszelkich formalności. Przyszły przedsiębiorca może oczywiście skorzystać z pomocy firm zewnętrznych, które złożą dokumenty za niego. Firmy te często oferują kompleksowe usługi dotyczące opieki nad Gewerbe zaczynając od pilnowania dokumentacji i rozpoczęcia działalności, aż po pomoc przy składaniu zeznania podatkowego.

   Osoba, która chciałaby otworzyć firmę na terenie Niemiec powinna przygotować wypełniony wniosek oraz dokument tożsamości. Dokumenty składamy w urzędzie ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt), który zazwyczaj mieści się w ratuszu lub w urzędzie miasta. Meldunek na terenie Niemiec nie jest konieczny, jednak trzeba wskazać adres firmy oraz adres do korespondencji. Istnieje wiele firm, które oferują pomoc nie tylko jeśli chodzi o założenie działalności, ale również mogą one użyczyć meldunku i adresu. Na wykonywanie niektórych usług np. usługi ochroniarskie, rzemiosło mogą być wymagane dodatkowe zezwolenia. W zawodach rzemieślniczych istnieje obowiązek zgłoszenia faktu założenia działalności do Izby Rzemieślniczej, a w określonych zawodach otrzymania od Izby specjalnego zezwolenia.

Ubezpieczenie zdrowotne

  Przedsiębiorca działający na terenie Niemiec musi wiedzieć, że ubezpieczenie emerytalne oraz rentowe jest dobrowolne, jednak jego obowiązkiem jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczenie zdrowotne można wykupić w ustawowej kasie chorych, lub  w jednej z prywatnych firm, co zazwyczaj okazuje się korzystniejszym rozwiązaniem. Brak ubezpieczenia niesie ze sobą konsekwencje w postaci nałożenia kary, a w razie choroby lub wypadku skutkuje koniecznością opłacenia leczenia z własnej kieszeni.   

Koszty związanie z działalnością

  Opłaty związane z rozpoczęciem działalności wahają się od 20- 65 euro i zależne są od miasta oraz landu, w którym działalność będzie rejestrowana. Ponadto należy doliczyć koszt uzyskania ewentualnych pozwoleń, koszt notarialny, opłatę za ubezpieczenie zdrowotne, wynagrodzenie dla firmy, która pomoże nam prowadzić przedsiębiorstwo na terenie Niemiec. Dodatkowymi opłatami mogą być również usługi księgowe, lub wynajem lokalu pod działalność.

  Firma w Niemczech to dobra opcja dla osób, które postanowiły szukać przychodu poza granicami Polski. Próg podatkowy jest niższy niż w Polsce, kwota wolna od podatku wynosi 7000 euro, ubezpieczenia rentowe i emerytalne są dobrowolne, a jakość opieki zdrowotnej jest bardzo wysoka. Założenie działalności w Niemczech to duża odpowiedzialność, ale także większe możliwości i korzyści.

One thought on “Załóż Gewerbe w Niemczech”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *