Listen to “MWF 172: Finanse w małej firmie – Marcin Iwuć” on Spreaker.

Czy wiecie jakie dni są najbardziej nerwowe dla wielu przedsiębiorców? Termin płacenia VAT-u i podatku dochodowego.

Scenariusz bardzo często wygląda podobnie. Przychodzi mail od księgowego z kwotą, która w przeciągu kilku dni powinna być uregulowana w urzędzie skarbowym. Następnie przedsiębiorca sprawdza konto firmowe i okazuje się, że do tej sumy jeszcze trochę brakuje. Co wtedy?

Zaczyna się kombinowanie. Ile pieniędzy wpłynie do dnia rozliczenia? Od których klientów rozpocząć windykację zaległości? A może namówić kogoś, żeby zapłacił przed terminem? Można by też zrobić promocję i zebrać trochę więcej gotówki…

Podobno małe firmy upadają najczęściej z powodu trudności z wywiązaniem się z bieżących zobowiązań. Pieniądze co prawda przechodzą przez konto, ale właściciel nie ma nad nimi kontroli. Jak to zmienić?

Marek Jankowski z Mała Wielka Firma postanowił zgłębić temat zapraszając do wywiadu ekonomistę i analityka finansowego z międzynarodową licencją CFA, który przez 12 lat pracował w bankach i firmach inwestycyjnych. Marcin Iwuć, bo o nim mowa, teraz działa na własną rękę i zajmuje się edukacją finansową. Jest autorem książki „Jak zadbać o własne finanse”, prowadzi bloga i nagrywa podcast Finanse bardzo osobiste.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *