Choć jak podaje Barometr Zawodów, liczba profesji deficytowych w roku 2023 zmniejszyła się, to brak niektórych specjalistów uniemożliwia rozwój firm.

   W 2023 roku polska gospodarka rozwijać się będzie wolniej niż w roku ubiegłym.  Mimo, że inflacja w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie, a sytuacji gospodarczej brakuje stabilizacji, polski rynek pracy pozostaje silny. Firmy borykają się ze wzrostem kosztów ( surowców, energii itp.) i będą ostrożniej podchodzić do rekrutowania, jednak z pewnością nie dojdzie do zwolnień, gdyż pozyskanie nowych specjalistów jest sporym wyzwaniem.

Zawody deficytowe i nadwyżkowe

Barometr Zawodów wyróżnia trzy grupy zawodów: deficytowe, zrównoważone oraz nadwyżkowe.

Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).

Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.

Zawody nadwyżkowe, w których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć pracę).

Raport wykazuje, że w 2023 roku liczba zawodów w których brakować będzie kandydatów do pracy zmniejszy się z 30 do 27. Nie zmienia to jednak faktu, że niedobory poszczególnych specjalizacji niekorzystnie wpłyną na rozwój przedsiębiorstw i inwestycji. Sytuacja będzie zróżnicowana regionalnie i lokalnie, jednak nie powinno być nadwyżek wyspecjalizowanych osób poszukujących zatrudnienia.

https://barometrzawodow.pl/

Lista zawodów deficytowych

Zmiany demograficzne, intensywny rozwój firm czy brak odpowiedniego wykształcenia to główne przyczyny deficytu. Barometr Zawodów rozdzielił zawody deficytowe na poszczególne grupy.

Branża budowlana: cieśle i stolarze budowlani (w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od prognozy na 2016 roku), dekarze i blacharze budowlani (w trwałym deficycie), monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani.

Branża medyczno- opiekuńcza: fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne (w trwałym deficycie), psycholodzy i psychoterapeuci.

Branża produkcyjna: elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających (w trwałym deficycie), spawacze (w trwałym deficycie), ślusarze.

Branża TSL (transport, spedycja, logistyka) oraz samochodowa: kierowcy autobusów (w trwałym deficycie), kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (w trwałym deficycie), magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych.

Branża edukacyjna: nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych. Branża edukacyjna jako jedyna w 2023 roku odnotowała więcej zawodów deficytowych, niż w 2022 roku.

Branża księgowa: samodzielni księgowi (w trwałym deficycie), pracownicy ds. rachunkowości i księgowości.

Branża gastronomiczna: kucharze.

Niedobór pracowników

Warto zauważyć, że na liście brakuje branży IT. W skali całego kraju zapotrzebowanie na informatyków występuje w co czwartym powiecie, jednak jest to dwukrotnie mniej niż w przypadku nauczycieli. Mimo to, spółki IT podkreślają zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników.

Największy brak specjalistów zauważymy w północnej i zachodniej części Polski, w województwach pomorskim, opolskim, lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim. Niedobór odczuwalny jest przede wszystkim w większych miastach, szczególnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Częściowo deficyt w dalszym ciągu będzie równoważony przez zatrudnienie cudzoziemców.

https://omida.pl/firma-transportowa/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *